Şubat, 2010 tarihli arşiv kayıtları

Acai çileği, Amerikan halkı arasında çılgınlığını sürdürüyor.

Acai çileği, tozları, kapsülleri ve Amazonlara yakın olması nedeniyle ulaşabildikleri suları ile kullanılmaya devam ediyor.

Acainin yetiştirilme şartlarına daha önce değinmiştik, acai çileği 2 cm çapında kırmızımsı mor bir meyve, yabanmersinine benzemesine rağmen aynı aileden değildir, ancak İngilizce’de berry olarak adlandırılan, yumuşak, kırmızı-mor meyvelerdendir.

Beslenmeyle ilgili bu zengin yiyecekte 75 çeşit faydalı bileşen vardır.

Amerika uzun bir süredir çileği gözlemliyor, kullanıcı görüşleri, uzmanların söyledikleri,satıcıların vaadettikleri kelime kelime okunuyor, yazarlar faydalarını tartışıyor.

Ben bir diyetisyen olarak acai çileğini öneriyorum. Mesleki tecrübelerime dayanarak biliyorum ki kilo vermek isteyenler gerçeklere ihtiyaç duyar. Gerçekleşmeyecek hayaller durumu daha da kötüleştirecektir.

Yazının Devamı »

Çilek, yabanmersini, böğürtlen, acai, goji.. hepsi aynı aileden gelen ve İngilizce’de berry olarak tanımlanan yiyeceklerdir. Ortak özellikleri, kırmızıdan mora doğru uzanan bir skalada, yumuşak ve küçük meyveler olmalarıdır. Besleyici değeri olan bu çilekgiller yüksek antioksidan içerir, vitamin, mineral ve lif kaynağıdırlar. Bazıları omega3 içerir. Lezzetli ve tatlı bu meyvelerden bir çok ürün elde edilir ve büyük tüketim alanına sahiptir.

Berry olarak adlandırılan bu meyvelerin hepsine birden yazımızda çilekgiller diyeceğiz. Çilekgillerin suyu içilebilir, konservesi yapılabilir, reçel ve marmelatlarıhazırlanabilir, dondurması yapılabilir, şampuanlara eklenebilir, yaşlanmayı engelleyen kremlere eklenebilir. Zayıflamaya destek olmak üzere tozları ve kapsülleri kullanılabilir. Ve en önemlisi yenilebilir…

Yazının Devamı »

Goji meyvesi, Latince ismi lycium barbarum olan, küçük mutluluk, evlilik üzümü, dikenli üzüm olarak bilinen bir meyvedir. Himalaya çevresinde doğal olarak yetişen bu bitki, ziyaretçiler tarafından alınarak dünyanın çeşitli yerlerinde yetişen bir Asya mucizesi halini almıştır.

Goji meyvesi bağışıklık sistemini güçlendiren polisakaritler içerir. Bu polisakaritlerden biri hipofiz bezini uyararak büyüme hormonu salgılanmasını sağlayan güçlü bir maddedir.

Yazının Devamı »

Acai çileği Amazon Yağmur ormanlarında yetişir ve bölgenin yüzyıllardır en önemli yiyeceklerinden biridir.

Kırmızımsı mor meyve euterpe oleracea cinsi palmiyelerde yetişir ve diğer mor meyveler gibi yabanmersini ailesindendir.

Bu meyvenin tercih edilmesi ve populer olması için 5 önemli neden vardır.

Yazının Devamı »

Mine Taşkent, 36 yaşında, zayıflamadan önce 122 kilo, şimdi 78 kilo

Mine Taşkent, 1.70 cm boyunda ve sürekli oturarak çalışan bir bankacı. Genç kızlık döneminde aşırı kilo almamış ancak hiçbir zaman manken gibi bir fiziği de olmadığını belirtiyor. 30 yaşından sonra işler değişmeye başlamış ve Mine hanım farketmeden önce oturark çalışan ve egzersizi ihmal eden herkeste olduğu gibi göbeğinin büyüdüğünü farketmiş, bunu kalçalar ve bacakları izlerken geçen zamanla birlikte 120 kiloya kadar ulaşmış.

Aşırı kilosu öncelikle işyerinde sorun olmaya başlamış, daracık banka bankolarına sığmamaya başlayan Mine hanım, devamında iş arkadaşları ve müşterilerinin bakışının değiştiğini farketmiş ve bu durum onu psikolojik olarak etkilemiş. Öncelikle bir spor salonuna abone olmuş, ancak iş yoğunluğu ve yediklerini kontrol edememesi nedeniyle bu girişim sonuçsuz kalarak bir süre sonra gitmemeye başlamış.

Öte yandan eşi ile olan ilişkileri de sarsılmaya başlamış, eşi aşırı kilosunu ima eden konuşmalarda bulunuyor ve durum evliliğinin her alanında Mine hanımı zorluyormuş.

Yazının Devamı »

Her kadın için düğün günü şüphesiz hayatındaki bir kaç sayılı günden biridir. O gün mükemmel bir düğüne sahip olmak ister. Ayrıca sevginin, sevdikleri ile kutlanması fırsatıdır. Düğünün mükemmelliği gibi gelinin de mükemmel olması önemlidir. Bu özel günde fiziksel ve ruhsal olarak harika olmak, ışıldamak tüm kadınların hakkıdır.

Düğünden önce yapılmak istenen en önemli maddelerden biri kilo vermektir. Her ne kadar mutlu olursa olsun bu önemli günde kadın kendini baskı altında hisseder ve kendine güvenini sağlamak için görünüş çok önemlidir.

Yazının Devamı »

Günümüzde herkes kilo konusundabilinçli, kendini sağlıklı görmek ve görünüşünün düzgün olması hemen herkesin ortak fikri. Kilo kontrolü fiziksel sağlığın yanında güzel görünmekle güveni arttırarak ruh sağlığı için de çok önemli. Şişmanlık herkes için ciddi bir endişe nedeni olmalı.

Fazla kilolu olmanın bunun bir çok nedeni var. Metabolizma hızınız kilo alınmasında katlısı büyüktür. düşük metabolizma hızı nedeni ile sindirim organları yavaş çalışır ve besinlerin kilo olarak geri dönüşüne neden olur. Ancak metabolizma tek başına etkili değildir. Sağlıksız beslenme yetersiz hareket şişmanlamanın ana nedenlerini oluşturur.

İşte size bazı ipuçları:

Su en sevdiğimiz içecek olmalı. Bir kişi günde 8 bardak su tüketmeli. Şeker ve karbonhidratlı içecekler su ile değiştirilmeli. Su içsem yarıyor cümlesi bir yalandır. Eğer bir rahatsızlık neticesinde vücudunuz su tutmuyor ise su hiç bir zaman ağırlık yaratmaz.

Yazının Devamı »

Dün kilo vermek için faydalı olan besinlerin ilk bölümünü yayınlamıştık . Devam ediyoruz:

Dünden devam:

Yüksel lif içeren tahıllar: Sindirimi geliştirir ve açlık hissini giderir.

Soya – tofu : Soya ve soyadan yapılmış tofu peyniri, iştahı kapatır ve daha az yemeye yöneltir. Soya proteini iştahı kapatan nadir proteinlerdendir.

Yağsız sığır eti: Sığır eti kan şekerini düzenler, kasları onarır ve besinleri enerjiye dönüştüren lösin aminoasitini içerir.

Yazının Devamı »

Her yıl milyonlarca lira zayıflamak için harcanıyor. Diyet programları, hapları, spor salonlarına harcanan paralar hayal edilemeyecek miktarda. Özellikle kadınlar her bir kiloyu neredeyse aynı ağırlıkta para ile veriyorlar. Yapılan bir araştırma dünya üzerindeki nufusun %41’inde bir önceki yıla oranla aşırı kilo artışı görülmüş. Bununla birlikte aynı çalışmada bu kişilerin kalp hastalıklarına yakalanmış ya da yakalanmak üzere oldukları farkedilmiştir.

Günümüzde bir çok ülke vatandaşlarının kilo kontrolünde bulunmalarını teşvik etmekte ve bu konuda çalışmalar yapmaktadır. Aşırı şişmanlık ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğinden hükümetler bu durumun aşırı sağlık harcamasına yol açtığını düşünmektedirler.

Yazının Devamı »


Acai çileğinin küçük bir üzüm boyutunda ve Brezilya’ya özgü bir çeşit palmiye ağacında yetişen, mor renkli ve son derece yumuşak bir meyve olduğunu artık hepimiz biliyoruz.

Acai çileği zayıflama konusunda en popüler bitkilerden birisi. Yüksek antioksidan içermesi ile tıp çevrelerince de çok beğenilen ürünün yorgunluğu giderici etkileri, zayıflama yardımı, sindirim sistemini düzenleme, kolesterolu düşürme, uyku sorunlarını giderme, enerji verme ve kanser olma riskini düşürme özellikleri bir süredir biliniyor.

Yazının Devamı »

Eğer birkaç haftadır kilo vermek için diyet yapıyorsan ve hala tek gram veremediysen, gizli kalorilerden kaynaklanıyor olabilir.

Uygun ve sağlıklı bir diyet yapıldığında doğal olarak bir kaç hafta içinde olumlu sonuçlar almayı bekleriz. Bu süre içinde hormonlar ve metabolizma kilo vermeye hazır hale gelecektir. Ancak bir kaç kilo verdiğimizi yani çabalarımızın karşılığını aldığını görmemiz bizi mutlu eder.

Yazının Devamı »

Aşırı şişmanlık tüm dünyada kontrolden çıktı ve ne yazık ki bu sadece yetişkinleri değil gençler ve çocukları da esir aldı. Araştırmalara göre buna neden olan sadece yeterli hareket etmemek değil yiyeceklerde fazla miktarda şeker, yağ, kalıtsal özellikler ve aşırı yemek yemektir. Araştırmalar göstermektedir ki şişman insanlar günde toplam olarak sadece 30 dakika hareket etmektedir.

Özellikle gençler için fiziksel aktivite çok önemlidir. Çünkü egzersiz sadece kilo vermeye değil, kas ve damar sistemlerini geliştirmeyi de sağlar.

Yazının Devamı »

Sonuçsuz diyetler, kontrolden çıkmış şişmanlık, kilo vermenin zorluğuna inanmak zayıflamak isteyenleri başarısızlığa götüren en önemli nedenlerdir. Kilo vermek kağıt üstünde, internet sitelerinde kolaydır. O halde bu makalaleler neden bu kadar uzundur? İhtiyaç olan en önemli şey aslında yemekle alınan kalorilerin yakılan kalorilere oranını bilmektedir.

İlk adım hergün kaç kaloriyi yaktığını bilmektir. Kalori yakmak yaş, cinsiyet, boy, kilo, fiziksel aktiviteler, günlük yaşama bağlı olarak değişen ve günlük olarak dalgalanması olan bir değerdir. Ne yazık ki hergün aynı oranda kalori yakmak mümkün değildir. Tıpkı hergün aynı kaloriyi almanın mümkün olmadığı gibi.

Yazının Devamı »

Araştırmacılar, yaptıkları bir çalışmada Amerikan nüfusunun %70’inde kilo problemi olduğunu ve toksinlerini atamadıklarını farkettiklerinde çok şaşırdılar. Toksinler metabolik ve salgı fonksiyonlarını etkileyerek kilo almaya neden oluyordu. Ortak toksinler besinler, su ve hatta solunan hava ile vücudumuza giriyorlar. Bu yüzden organların işlevlerini doğru olarak yerine getirmeli, kilomuzu kontrol altında tutmalı ve enerjik olmalıyız.

Maqui Çileği ile kilo vermek kolaydır. Maqui en yüksek ORAC değerine sahip olan besin olarak, vücudu temizleyecek, metabolizmayı düzenleyecek ve hızlandıracakve metabolizmanın hızlanması tüm organların doğru şekil ve hızda çalışmasını sağlayarak, yağ yapımını önleyecek ve fazla yağları parçalayacaktır.

Yazının Devamı »

Maqui Berry satışı yapanlara göre ürün kilo verme konusunda acai berry’den çok daha iyi.

Patagonya’nın süper meyvesi maqui çileği ile Brezilya’nın süper meyvesi acai çileğini karşılaştırdık.

orac

Yazının Devamı »

Kategoriler : Zayıflama

fx 15

Fx 15 yeni nesil zayıflama haplarından biridir. İçeriğinde üzüm çekirdeği özütü, lotus bitkisi özütü, yeşil çay özütü, çinko, c vitamini ve selüloz bulunmaktadır. Tamamen bitkisel kökenli ve doğal bir üründür.

Bir kutuda 60 kapsül olarak satışa sunulan bu zayıflama yardımcısının önerilen kullanım şekli yemeklerden yarım saat önce, günde iki adet kullanılması gerekmektedir.

Yazının Devamı »

Beslenme, fiziksel ve zihinsel performansı etkileyen önemli bir etkendir. Dengeli ve sağlıklı beslenen kişi, düzenli olarak fiziksel aktiviteye girdiğinde bir çok sağlık sorunu olasılığından kurtulmaktadır.

Düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler, özellikle kadınlarda ilerleyen yaşla oluşabilen, kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hastalığına yakalanmadan korunmada oldukça önemlidir. Çünkü gençlik döneminde yapılan egzersizler kemik kütlesini arttırmaktadır. Hafif aktiviteler östrojen düzeyini arttırırken çok ağır aktiviteler östrojen eksikliğine dolayısıyla kemik kaybına yol açabilmektedir. Bu nedenle haftada en az 3 kez 30 dakika yürüyüş yapmanın beslenme yanında kemik sağlığı üzerinde olumlu etkisi olduğu saptanmıştır. Hareketsiz yaşam tarzı ile obezite arasındaki ilşkinin araştırıldığı çalışmalarda benzer şekilde özellikle uzun süre televizyon seyretmenin ve bu süre içinde tüketilen yiyeceklerin obezite riskinin arttırdığı tespit edilmiştir.Yazının Devamı »

Kategoriler : Zayıflama

asaikarpuz

Acai çileği ya da üzümü adıyla bilinen faydalı meyvenin artık sakızları da üretiliyor. Peki bunlar ne derece faydalı ya da zararlı.

Şekerli bir sakız ortalama 15-20 kaloridir. Günlük beslenme düzeninde bu rakamın hiç bir önemi yoktur. Bizi ne zayıflatır ne de şişmanlatır. Ancak sakız kullanımına göre hem zayıflatıcı, hem de şişmanlatıcı olabilir.

Yazının Devamı »

Sağlık yararının olabilmesi için fiziksel aktivitenin düzenli ve orta yoğunlukta yapılması önerilmektedir. Sağlık yararı elde etmek fiziksel aktivitenin sıklığı, süresi ve yoğunluğuna bağlıdır. Düzenli, orta yoğunlukta fiziksel aktivite, haftanın en az 5 günü ve günde en az 30 dk. tempolu yürüyüş veya eşdeğer fiziksel aktivite yapma şeklinde tanımlanmaktadır. Fiziksel aktivite, sağlıklı yaşam şeklinin temel öğesi olarak vurgulanmakta ve günlük 30 dakika hareketin belli aralıklarla da yapılabileceği bildirilmektedir. Düzenli fiziksel aktivite artan sağlık ve azalan ölüm riski ile ilişkilidir. Yetişkinlerde birçok kronik hastalığın gelişimini ve tüm nedenlere bağlı ölüm riskini azaltma ve sağlığı geliştirme yoludur.

Yazının Devamı »

alphariceAlphaRice Yeni Süper Yiyecek

Son günlerde mucize besin ve süper yiyecek olarak tanıtılan bir çok besine bir yenisi eklendi. Alpha Rice olarak tanıtılan bu pirinç çeşidi, sağlığı sürdürebilmek için gerekli olan maddeler ve antioksidanlar içermekte. Pirinçte bulunan sağlıklı kepek, diğer kepeklere karşı üstün bir durumda ve vucudun dengesi, kalp sağlığı için oldukça faydalı.

Yapılan çalışmalar Alpha rice’ta 100 değişik antioksidan ve mineral içeriyor. Bu pirincin kepeği, enerji ihtiyacını karşılıyor, doğal güç sağlıyor ve kilo kontrolünde yardımcı oluyor.

Yazının Devamı »

  • Alexa