Mart, 2010 tarihli arşiv kayıtları

Tüm diyetler, yiyecek tüketimine doğru ve dengeli bir bakış getirmeyi amaçlar. Genellikle bazı yiyeceklerin tüketilmesini sınırlayarak, başka bir türün alımını arttırarak optimum sağlığı yakalamayı hedef alır. Diyetlerin ana konularından biri şeker tüketimini sınırlamaktır.

Şeker tüketimi dünyanın heryerinde yaygındır. Hazır gıdaların neredeyse yarısında şeker katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. herhangi bir diyet programına bağlı kalmadan, geleneksel şekilde beslenen kişilerin haftada 1 kilogram şeker tükettikleri bildirilmektedir.

Yazının Devamı »


Zayıflamak için takviye ürünler arıyorsan, bir dakika içinde en az 10 değişik ürünle karşılaşabilirsin. Peki bu ürünler vadedildiği gibi mi? Zahmetsizce ve egzersize gerek bırakmadan, kolayca zayıflatan büyülü bir ilaç henüz yok..

Zayıflamaya yardımcı olan ilaçlar vardır. Bunlar yağları yakma sürecine yardım etmeye müsait ürünlerdir. Şimdi temel maddelerini baz alarak bazı ilaçları inceleyelim.

Yazının Devamı »

Eğer yıllar boyu zayıflamak için uğraştın ve hiç bir sonuç elde edemediysen, 5 ipucunu deneyerek, kolay zayıflamanın keyfini çıkarabilirsin.

1- Düzenli olarak soda içmek.

Hergün aynı saatte ve günde en az iki defa soda içmek metabolizmayı hızlandırır. Bağırsak hareketlerini arttırarak kilo vermeye yardımcı olur. Şişkinliği ve hazımsızlık sorunları azalacaktır.

2- Bol sıvı tüket.

Günde en az 8 bardak olmak üzere su ve diğer gazsız doğal içecekleri tüketmek açlık hissini gidercek, vücuttaki toksinlerin çıkışını hızlandıracak ve gözenekleri açacaktır.

Yazının Devamı »

Güneş diyeti David Wolfe adlı bir doktorun, sürekli ilaç kullanması gereken ve bu yüzden kilo alan 11 yaşındaki oğlu için geliştirdiği bir programdır. Daha çok detoks özelliği olan diyet, bu sayede kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

Güneş diyeti, yeşil sebzeler, tatlı meyveler başta olmak üzere bitki temelli ve yağ girişini sınırlayan bir diyet programıdır. Yeşil yapraklı sebzeler, beyin ve vücut için enerji sağlayan meyveler, kontrollü olacak şekilde cildi korumak ve güzelleştirmek için yağlar içerir.

Yazının Devamı »


Sağlıklı ve dengeli beslenme, tüm beden sağlığı için gerekli bir uygulamadır. Organların doğru çalışması ile kronik hastalıklara yakalanma riski ortadan kalkacak, metabolizmanın çalışması düzene girecek, doğru orantılı olarak kilo kontrolü sağlanacak ve ruh sağlığı, düzgün görünüşün etkisi ile güçlenecektir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için gerekli şartlar, uzman kişilerce araştırılmış durumlardır. Dünya Sağlık Örgütü, toplam sağlığın korunması amacıyla yaptığı çalışmalarda beslenme konusunun özellikle üzerinde durmuş ve bazı kurallar yayınlamıştır.

Bu kurallar şöyledir;

Yazının Devamı »

Bu diyet programı hamilelikten sonra fazla kilolarını vermek isteyen iki arkadaş tarafından geliştirilmiştir. Bu diyet en az iki kişi tarafından yapılır ve bir oyun şekline getirilerek rekabet fikri ile daha fazla kilo vermeyi amaçlamaktadır.

Diyet yaparken kazanmak için savaşmak, zayıflayacak ve bu arada sağlıklı bir beslenme tarzına geçiş yapılması amaştır.

Diyet takımların olduğu ve eğlenceli bir programdır. Her oyunda olduğu gibi bir ödül olması motivasyonu daha fazlalaştırabilir. İşin içine eğlenceyi katmak, diyet yapmanın stresinden kurtaracaktır. Diyet bir ay sürmektedir ve kazanılan, kaybedilen puanlar hesaplanarak sonuçlandırılır.

Yazının Devamı »

Bir çok internet sitesi, zayıflama merkezleri ve diyetisyenler çabuk ve kolay zayıflama yöntemlerini anlatıp duruyorlar. Sonsuza yakın sayıdaki alternatifler içinde seçim yapmakta zorlanıyoruz. Peki zayıflamak bu kadar kolay mıdır? Bu sorunun cevabı tamamen kişiyle ilgilidir. Bazıları için çok kolay, bazıları için ise çok zor olabilir. Zayıflamak kişinin kendi kararıdır ve herkesin kolayca zayıflamasını sağlayacak bir yöntem ne yazık ki yoktur.

Yazının Devamı »

Diyetler zayıflama programlarının en önemli parçasıdır. Doğru bir diyette sağlıklı yiyeceklerin neler olduğu ve ne tarz bir pişirme uygulanacağı anlatılmalıdır. Sağlıklı ve düzenli yeme-içme ve düzenli egzersiz yapma temel alınmalıdır. Diyetlerin neredeyse tamamı günlük yiyeceklerin mümkün olduğunca çok öğüne bölünerek tüketilmesi gerektiğini önermektedir.

Diyetler herhangi bir şekilde şekere izin vermez, bu yüzden diyetlerden şekere dönüşen nişastalı besinler yani unlular ve patatesliler çıkarılmalıdır. Protein orta derecede tutulmalı ve yağlar kesinlikle çok az tüketilmelidir.

Yazının Devamı »

Hızlı kilo vermek, koltuğa kurulup televizyon izlemekle yapılacak bir iş değildir. Kilo vermeyi istemek, ne kadar kilo vereceğini bilmek şarttır.

Kilo vermek için kesinlikle yapılması gereken şeyler vardır. Herşeyden önce çöp yiyecekler, bomba yiyecekler gibi değişik adlarla anılan sadece kalori yüklü yiyecekleri bir kenara atmak zorundayız.

Doğru yemekler yemekle ne yazık ki tüm sorunlar ortadan kalkmaz. Kilo verirken egzersiz yapmak şart olmayabilir, ama metabolizmanın hız kazanması ve en önemlisi verilen kiloların vücutta sarkma yapmaması için bunun yapılması gerekmektedir. Size boks yapmanızı, kayakları alıp dağa çıkmanızı elbette ki öneremem ama biraz koşmak, tempolu yürümek yeterlidir. Kalbin çalışmasını hızlandırıp yağ yakmayı kolaylaştıracaktır.

Yazının Devamı »

Elma sirkesi diyeti yapı depolamak yerine yakmaya yönelik olduğu varsayılarak planlanmış bir diyettir. Diyete göre günlük belirli miktarlarda elma sirkesi tüketilmesi gerekmektedir. Ucuz ve kolaydır, ek bir yemek listesine gereksinim yoktur. Kilo vermek için doğal bir yol olduğu düşünülmektedir.

Elma sirkesi iştahı bastırır. Her yemekten önce üç çay kaşığı elma sirkesi içilmesi şeklinde uygulanır. Sirkeyi saf halde içemeyenler için su ile karıştırma önerilir. Tadı nedeniyle tüketimde zorlananlar için birer çay kaşığı ile başlayarak zamanla arttırma yolu da tavsiye edilmektedir. Bazı ülkelerde elma sirkesinden hazırlanmış tabletler de kullanılmaktadır. Ayrıca elma şarabının da uzun vadede aynı amaca hizmet ettiği söylenmektedir. Midesi hassas kişilerin kapsül almaları tavsiye edilir. Elma sirkesinin asitli yapısı diş minesine zarar verebileceğinden diş bakımı diyet süresince ihmal edilmemelidir.

Yazının Devamı »

Kilo verememenin altında bir çok neden olabilir. Asıl mesele bu nedeni keşfederek buna neden olan sorunu ortadan kaldırmaktır.

Kilo verememe nedenimiz fiziksel olabilir. Tıbbi olarak kan şekerinin dengesizliği, tiroid hormonu azlığı zayıflamamaya neden olabilir. Böbrek üstü bezlerinin problemleri kilo almaya neden olur. Karaciğer yağların vücutta depolanmasına neden oluyor olabilir. İlk olarak yapılması gereken detaylı bir tıbbi incelemeden geçip, bu ve bunun gibi hastalıklarımız olup olmadığının teşhisi sağlamak ve varsa tedaviye geçmektir. Fiziksel bir rahatsızlık varsa ve bunu ortadan kaldıramıyorsak zayıflamak mümkün değildir

Yazının Devamı »

Et yemeyen kişilerin de zayıflamaya ihtiyaçları olabilir. Ayrıca normal beslenenler de vejeteryanlare ait diyetleri tercih edebilirler. Vejeteryan diyetlerinin ortak noktası kırmızı eti reddetmeleridir.

Vejeteryanlığın kendi arasında ayrımları vardır. Lacto ovo tipi hayvansal kaynaklı hiç bir gıdaya izin vermez, buna süt ve yumurta da dahildir. Lacto’da sadece süt tüketilebilir, yumurta yenmez. Ovo tipinde hayvansal gıdalardan sadece yumurtaya izin verilir. Pesco’da hayvansal gıdalardan sadece balık yenilebilir. Pollo tipi sadece tavuk yiyebilir. Fruitaryanlar ise tüm bitkilerin sadece meyve kısımlarını tüketmektedir.

Vejeteryan diyetlerin en önemli kaynakları protein, demir, kalsiyum, çinko, riboflavin, vitamin b12’dir. Lacto ovo diyetleri yumurta ve süt ile protein sağlar.

Yazının Devamı »

2004 yılında hazırlanan bu diyet 14 gün süre ile yapılıyor ve 3 günlük döngüler halinde tekrarlanıyor. 11 gün uygulama yapıldıktan sonra 3 gün bırakıldıktan sonra tekrar aynı programa başlanması öneriliyor. Günde 4 öğün olarak planlanan programını uygulamanın basit olması nedeniyle aptallar bile yapabilir adı altında tanıtılan diyette yemek listesi şöyle oluşturulmuş :

1. Gün

Öğün 1 : meyveli yulaf ezmesi
Öğün 2 : ton balığı salatası
Öğün 3 : Herhangi bir sandviç
Öğün 4 : haşlanmış yumurta

Yazının Devamı »

Biber hapı sağlıklı zayıflamak isteyenlerin bir numaralı tercihidir. Tamamen bitkisel içeriğiyle yağların yakılmasını kolaylaştırır ve hızla kilo verilmesini sağlar.

Pek çok zayıflama ilacının aksine, bilinen yan etkisi olmayan biber hapı ile herhangi bir sorun yaşamadan haftada 2-3 kilo vermek mümkündür. Meksika biber hapı olarak bilinen, La Jiao Shou Shen fazla yağları yakan orijinal bir üründür.

Bitkisel olmayan herhangi bir madde içermeyen biber hapı, Meksikanın metabolizmayı düzenleyen biberinin yanısıra etkisini arttıran, koruyucu meyveler turunç ve guaranadan hazırlanmaktadır.

Sabah kahvaltısından sonra bol suyla tek bir kapsül alınması yeterli olurken, ekstra başka bir çaba harcamanıza gerek olmayacak. Üstelik meksika biber hapı ile kendinizi açlığa mahkum etmek gerekmiyor. Aksine vucudun dengesini korumak için az da olsa yemek yenmesi öneriliyor. Biber hapı görevini sizi sıkıntıya düşürmeden yapıp, kilo vermenizi sağlarken, size hayatın tadını çıkarmak kalıyor.

Kalori bir enerji birimidir. Enerji birçok yöntemle ölçülebilir.

1 kalori = 4,184 joule
1 negatif kalori = -4,184 jul
Gıdalar için kullanılan kalori 1 kalori =
1 kilocalori = 4,184 kilojoules (kJ) kcal

Bazı besinler kalori olarak düşük görünse de aslında bu kalorileri tüketmek zordur. Diğer bir deyişle bu tür kalorili gıdaları yakmak için vucudun çok çalışması gerekmektedir. Bazı gıdalar ise yüksek kalorili olmalarına rağmen kolayca yakılabilirler.

Yazının Devamı »

Yeşil İçecek diyet, Robyn Openshaw adlı bir sağlık eğitmeni tarafından hazırlanmıştır.

Yeşil içecek, çeşitli sebze ve neyvelerin bir robot yardımı ile karıştılarak besleyici ve tok tutucu bir içecek elde etme yoluyla devam ettirilen bir diyettir. Yeşil sebzeler bilinen en besleyici ve faydalı yiyeceklerdir ve yeşil içecek basit ve kısa sürede hazırlanan bir diyet yardımcısıdır. Sebzeleri bir karıştırıcı yardımı ile püre haline getrimek hücre duvarlarını kırarak daha kolay sindirilmelerine de ayrıca neden olur. Kesin bıçaklı bir karıştırıcı ile yeşil içeceği elde etmek kolaydır. Özellikle kıvırcık marul ve brokoli gibi sert yeşil sebzeler bu aşamada hem çok faydalı hem de kullanıma çok uygundur.

Yazının Devamı »

Hızlı kilo verme programları, bir çok diyeti deneyen ve başarısızlığa uğramış kişiler için pek gerçekçi gelmeyebilir. Ancak bu büyük ölçüde doğru değildir. Hızlı diyet adı altında sunulan programların bir bölümü hızla kilo vermeye uygundur. Doğum günleri, düğünler, yeni bebek, yıldönümleri gibi bir çok olağan fırsat bizi hızlı kilovermemiz için cesaretlendirebilir.

Öncelikle kilo vermek için kullanılan ürünlerin bir kısmı hızlı kilo vermeyi engelleyebilir. Seçimde zorlanmak normaldir ve kullananların, uzmanların yorumları bizi oldukça etkiler. Hatta öyle bir ürün vardır ki, buna neredeyse fanatik derecede bağlananlar vardır. Bu ürünlerin tamamının başarısız olduğunu elbette söyleyemeyiz, ancak bu ilaç ve takviyeler asla sizi psikolojik olarak diyete hazırlamaz. Zayıflamaya duygusal olarak hazır olmayan bir insan sağlıklı kilo veremez.

Yazının Devamı »

Goji, sağlıklı ve uzun bir ömür sağlayan süper bir bitkidir. Sağlık vermenin yanında bizleri mutlu da kılar. Gün geçtikçe dünyanın her yerinden yeni insanlar gojinin faydalarını anlıyor.

Goji meyvesinin insan ırkına verebildiği bir çok fayda vardır. Alanında en iyi olan goji meyvesi yaşlanma sürecini durdurur. Hergün düzenli olarak goji tüketmek bunun için yeterlidir.

Yazının Devamı »

Sağlıklı ve zinde kalmak isteyen her kişinin bir detox planı olmalıdır. Detox zararlı toksinlerin vücuttan atılmasıdır. Zararlı toksinler antioksidan denilen maddeleri içeren besinlerle beslenilerek atılabilir. Maqui Çileği ya da Maqui Berry, detoksik etkisi olan doğal bir besindir.

Detoxun yapılması gerekliliğine neden olan maddelere serbest radikaller denir. Serbest radikaller yediğimiz besinler, soluduğumuz hava, çevremizde bulunan kimyasal maddelerle metabolizmamıza girerek bize zarar verir. Serbest radikal düzeyi arttıkça sağlık bozulmaktadır. Vucudumuz bu toksinlerle savaşmak için antioksidan üretmekle görevli olsa da çevresel yapı ve stres nedeniyle bu işlev çok zaman yerine getirilmez.

Yazının Devamı »

Bazik asit diyeti, çok fazla duyulan ve bilinen bir diet değil. Çok popüler olan yüksek protein-alçak karbonhidrat diyetlerinin tersidir. Bazik asit diyeti doktorlar tarafından son dönemde tavsiye edilen bir program olmaktadır.

Bazik asit bizim vucudumuzda da oluşan ve ana görevi fazla asitleri nötr hale getirmek ve onları vücuttan atmaktır. Bazik asit düzeyimiz yeterli olmadığında organlarımız asitleri tüketmeye çalışır ve bu vücudun ana dengesini bozar.

Yazının Devamı »

Taze meyve ve sebze tüketmek kilo verme konusunda oldukça başarılı bir yöntemdir. Sebze ve meyveler hem çok lezzetli hem de besin değerleri açısından son derece zengindir. İyi haber ise çok düşük kalorilere sahip olmalarıdır.

Meyve ve sebzeler bir çok vitamin ve mineral barındırır. Bunun yanında kalorileri çok düşüktür. Günde 5 porsiyon meyve sebze tüketimi tavsiye edilmektedir.

Yazının Devamı »


Sonunda bu da oldu, diyet çılgınlıklarına bir yenisi daha eklendi. Şüphesiz her diyet programının kaynağı Hollywood öncelüğünde başlatılan bu ilginç diyet, hızla yayılmaya devam ediyor. Amerikada yayınlanan sağlık programından aldığımız metni aynen çevirerek size ulştırıyoruz. Denemesi size kalmış;

” Dünyadaki milyonlarca kilo veremeyi başaramadığı için mutsuz insanlardan biriysen, kurabiye diyetini duymadığına iddiaya girerim. Bu diyeti yapanlar 20-40 arasında kilo verebilmeyi başardı. Kurabiye diyeti aslında yeni bir diyet değil, ancak yıllardır yapılan denemelerle geliştirildi ve mükemmelleşti.

Yazının Devamı »

  • Alexa