Nisan, 2010 tarihli arşiv kayıtları

Kalori kısıtlaması ile yaşlanmanın durdurulacağını düşünen bir diyettir. Labarotuvar ortamında yapılan çeşitli çalışmalarda sınırlı kalori girişi yapılan deneklerin ömrünün uzadığı kanıtlanan bilimsel bir gerçektir. Kalori kısıtlamanın zorluğu gerekli vitamin ve mineralleri ve enerji ihtiyacını giderebilmektir.

Diyetin günlük kalori sınırı 1700-1800’dür. Haftada 0.5 / 1 kilodan fazla verilmesini önermez.

Örnek Beslenme Planı

Yazının Devamı »

Harley Pasternak tarfından hazırlanmış bir rejim programıdır. Günde 5 yemek, 5 egzersiz gibi esaslara dayanan bir diyettir.

Diyetin ana hatlarında, günde 5 öğün yemek, her yemekte 5 kriteri izlemek, yemeklerde 5 malzeme kullanmak, günde 5 dakikadan haftalık 25 dakika egzersiz yapmak ve bir gün istenilen şekilde beslenmeye olanak vermek vardır.

Pasternak’ın hazırladığı bu diyete göre zayıflamak için bilinmesi gereken 5 nokta vardır. İlk olarak metabolizmayı ele alır. Metabolizma hızlı ise kilo vermek kolaydır. İkinci basamak yağları yakmak ancak kas dokusunu korumaktır. Üçüncü basamakta doğru kalori tüketimi gelir. Dördüncü basamağa göre glisemik indeksi düşürmek gerekir. Kan-şeker düzeyi düşük olmalıdır. Son olarakta stresden uzak durarak, kasları koruma ve büyüme hormonunun salgılanması ile kiloların geri alınmaması yatar.

Yazının Devamı »

3 elma diyeti bir grup eğitimi uzmanı diyetisyen olan Tammi Flynn tarafından geliştirilmiştir. Flynn danışmanlığını yaptığı kişilerden birinin her yemekten önce bir elma yediğini farkederek bu diyeti hazırlamış. Bu diyetle 4 ayda 17 kilo verilebildiğini kaydediyor.

Diyetin yapılışında ana kural her yemekten önce bir elma yemek, böylece lifçe zengin elma iyi bir tokluk hissi sağlarken, ayrıca tatlı ihtiyacını da ortadan kaldırıyor. Diyet karbonhidrat sınırlaması içeriyor ve doymuş yağların tüketimini azaltıyor. İşlenmiş şekerlere diyette kesinlikle yer yok. 3 ana öğünden önce elma yenirken ayrıca 2 ara öğün de önerilmekte.

Yazının Devamı »

Yeşil çay inanıldığı şekilde kilo vermek için etkili midir? Bir çok kaynakta yazılan değişik bilgilere bakıldığında bir kısım insanlar etkilo olduğunu söylerken, diğerleri olmadığını savunur.

Bu tartışmalar ve bilgilerin ışığında söyleyebiliriz ki, evet yeşil çay kilo vermeye yardımcı olur. Araştırmaların sonucu günde 5 bardak yeşil çay içmenin başka hiçbir hareket yapmadan ya da beslenme alışkanlığını değiştirmeden 80-100 kalori verdiğini göstermiştir.

Günde verilen 100 kalori toplamda pek çok insan için bir şey ifade etmeyebilir, ya da kaybolan kiloları gözlemlemek mümkün olmayabilir. Çünkü kilo vermek için kaybedilmesi gereken kalori miktarı çok daha fazladır. Ancak yeşil çayın etkisi günlük verilen kalorilerden çok metaboliz oranı arttırmasıdır. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde metabolizmayı hızlandıracaktır.

Yazının Devamı »

Hilecinin diyeti, çok sık diyete başlayıp çabuk bıkan ve diyeti terkedenler için hazırlanmış bir diyettir. Diyet düşük kalorili yiyecekler üzerinde kurulmuştur. Hafta içi tüm günler diyete uyulmalı, hafta sonları ise diyetten çabuk sıkıntı duyulmasın diye daha esnektir.

Hafta içi 3 ana, 2 ara öğün yenir. hafta sonları ise karbonhidrat serbesttir. Tabi ki bu tüketim tamamen sınırsız değildir, çikolata yerine çikolatalı kekle aynı hazzı elde edebilmek gibi..

Bu diyet tipinde bitkisel zayıflama desteklerinin kullanılması mümkündür. Fakat diyetin kendisi bir ilaç önermemektedir.

Yazının Devamı »

Fiziksel aktivite yokluğu genel bir sağlık problemi olarak düşünülmektedir. Fiziksel aktivite yokluğu, haftada 150 dakikadan az yapılan aktivite seviyesi olarak tanımlanmıştır. Sağlığa yararlı olabilecek minimum aktivite düzeyinin her gün en az 30 dakikalık orta şiddetli aktivite veya şiddetli aktivite olduğu bildirilmiştir. Fiziksel aktivite yokluğu koroner arter hastalığı, tip II diabetes mellitus, hipertansiyon, iskemik inme, kolon kanseri, meme kanseri, depresyon ve osteoporoz ve diğer kronik hastalılar için de önemli bir risk faktörüdür.

Yazının Devamı »

Düz bir karına sahip olmak için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Yaz gelmek üzere, plajlara inmek üzereyiz. Ya da özel bir gün için aldığımız giyside karnımızın fırlamasını istemeyiz. Güzel ve formda görünmek hepimizin hakkı. İpuçlarını bu yazımızda paylaşacağız.

Bir çok kişi düz bir karına sahip olamamayı, metabolizmasının yavaş olmasına, genetik özelliklerine bağlar. Pek çoğumuz ise bunun imkansız olduğuna inanırız. Bu yüzden karnımızı düzleştirmek yerine içimize çekmekle çözüm ararız.

Beslenme düzenini kontrol altına almak ve fazla kiloları biraz da olsa vermek en iyi yoldur. Düz bir karın için beslenme düzeninde basit değişiklikler yapılması gerekmektedir. Öncelikle duygulara göre yemek yeme hareketimizden vazgeçmeliyiz. Üzüldüğümüzde mi daha fazla yiyoruz, ya da daha mutlu iken mi? Bu durumu doğru gözlemleyerek duygularımızı beslenmeye yansıtmamayı, iştahımızı bastırmayı öğrenebiliriz. Sonra da vucudumuzu tanımalıyız. Besleyici bir besin planı mı, alçak kalorili bir besin planı mı bize uygun, bunu öğrenebiliriz.

Yazının Devamı »

Orman etkisi diyeti doktor Daphne Miler tarafından hazırlanmıştır. Geleneksel beslenmenin yüzyıllardır süregelen faydalarından yararlanılarak hazırlanan bu modern diyet, kilo vermekten çok sağlıklı beslenme ipuçlarını taşır. Miler’a göre dünyanın her bölgesinde beslenme kaynaklı oluşan bazı yaygın hastalıklar vardır. Tüm bu hastalıkların soğuk nokta diye tanımladığı besinlerle hafifleyeceğini belirtir.

Hastalıklara göre besin önerileri:

Şeker hastalığı (Güney Amerika) fasulye, sebze ezmeleri, biberler, soğan, domates, fındık ve avakado.

Yazının Devamı »

Kudüs diyeti, bir Kudüs ziyareti sırasında hazırlandığı için bu ismi almıştır. Meyve, sebze, tohum ağırlıklı bu diyette düzenli kilo kaybını öngörür.

Diyeti uygulayanların her sabah tartılması önerilir. Haftalık 2,5 kilo hedeflenmektedir. Diyet 1 gün ara ile uygulanır. Uygulama günlerinde meyve, sebze, çerez ve tohumlardan başka besin ile sudan başka içeceğe izin verilmez.

Serbest olan günlerde sağlıklı beslenme düzenine ait her türlü yiyeceğe ve sınırsız miktarda izin verilir.

Yazının Devamı »

Meyve Suyu Başlangıç Diyeti, Amerikan Televizyonlarının ünlü programcısı Brendan McCarthy tarafından geliştirilmiştir. Yedi günlük bir zayıflama programıdır. McCarthy diyeti kalp hastası babasının aşırı şişmanlığını ve kronik yorgunluğunu gidermek için tasarlamıştır.

McCarthy’nin ifadesine göre diyet programı sadece kilo vermekle kalmayarak daha sağlıklı bir vücut, daha parlak bir cilt, iyi bir konsantrasyon ve kondüsyon sahibi olacaklardır. Diyeti yapanların 12 kilo civarında verdikleri söylenmektedir.

Yazının Devamı »


Susan Schenk tarafından akıl ve ruh sağlığı ile ilgili hazırlanmış bir diyettir. Schenk geleneksel doğu tıbbında uzmanlaşmış bir akapunkturisttir.

Özellikle çiğ yiyecekleri öneren bu diyette, bu tür beslenmenin faydaları temel alınmıştır. Diyetin sağlığı üst seviyede tuttuğu, zihne berraklık verdiği, güzelliği desteklediği, kilo kontrolü sağladığı, ömrü uzattığı ve manevi bir huzur verdiği belirtilmektedir.

Diyette çiğ sebze ve meyvelerle, yüksek ısıda pişirilmekten başka şekilde tüketilmeyen hayvansal gıdalara yer verilse de, diyetin temeli vejeteryan beslenme düzenidir.

Yazının Devamı »

Altın Çilek Nedir?

Altın Çilek olarak son günlerde her yerde boy gösteren ürün aslında ülkemizde de yetişmekte olan yer kirazı olarak bilinen adlı meyve. Güney Amerika orijinli bu meyven physalis türünde olup, yenmeyen çeşitlerinden olan ve güvey feneri olarak adlandırılan tipi çevre düzenlemelerinde kullanılıyor.

Kendisini kılıf gibi saran kaliks denilen yapraklara sahip bu meyvenin özellikle kabuğunun çok lezzetli olduğu söyleniyor. Egzotik bir meyve olan altın çilek ya da yer kirazının yenmeyen formu Akdeniz ve Karadeniz bölgesinde doğal olarak yetişebildiği gibi, yenilen yer kirazı ise özellikle Mersin’in Silifke ilçesinde ve devlet desteği ile yetiştiriliyor. Ülkemizin bir çok bölgesinde de deneme ekimi yapılan altın çilek, bu bölgelerde de başarılı sonuçlar vermeye başlamış durumda.

Yazının Devamı »

Yine enteresan bir diyet programı ile sizinleyiz. Biraz çılgınca gelebilecek ama basit bir diyet önerisi. Diyetin temeli ingilizce olduğundan ismi None S. İngilizce snack, sweet ve second kelimeleri ile sunday, saturday ve special günlerinden adını almış. Yani tatlı, atıştırma ve ikinci tabak yok ve diyeti cumartesi, pazar ve özel günlerinizde yapmıyorsunuz.

Günde 3 öğün yeme esasına dayanan diyette, yemek zamanlarında istenilen herşey yenilebilmekte, tabi tatlı, abur cubur ve ikinci tabağı almamak koşuluyla. Yasaklı besinlere mısır gevreği gibi kahvaltı tahılları, meyve suları ve sodaları da dahil.

Yazının Devamı »

New York diyeti, 2 haftada 7 kilo vermeyi amaçlayan bir diyet programıdır. Karbonhidrat yönünden çok düşük besinler içerir. Şeker, kahve, meyve, süt ürünlerine izin vermezz. Gün başına 900 – 1000 kalori tüketimine denk geldiğinden ancak çok yüksek kilosu olanlara tavsiye edilir. 2 hafta boyunca katı şekilde devam ettirilmelidir.

Protein tozu ile hazırlanmış içecekler, yumurta akı, tavuk ve hindi göğsü, yağsız et, ton balığı, sebzelerle zayıf proteinleri öneren bir programdır.

Örnek beslenme planı:

Yazının Devamı »

Special K diyeti, Kelloggs firması tarafından yaratılmış, temel olarak iki öğün yağsız süt eşliğinde mısır gevreği tüketimi ile belirgin bir diyettir.

Diyeti uygulayan bir katılımcının haftada 6 kilo verdiği ve bel ve kalçalarında belirgin incelme olacağı varsayılmaktadır.

Diyet katılımcıları için günlük ortalama 1600 kalori alımı mümkündür. Diyeti yapacak olanların vücut kitle indekslerinin 25’ten büyük olması gerekmektedir. 2 haftadan fazla devam ettirilmesi önerilmez.

Örnek beslenme planı:

Yazının Devamı »

Bir kişinin doymuş olduğunu hissetmesi ortalama olarak 20-25 dakika zaman alır. Hızlı yemek yiyen bir kişi bu süre içinde gerektiğinden çok daha fazla besin tüketerek, ihtiyacından fazla kalori alabilir.

Yemek yemeyi yavaşlatarak, doyma hissini vaktinde oluşturan bir kişinin fazla kalori alması mümkün değildir. Yemeyi yavaşlatmayı sağlamak için bir çok yol vardır. Bir lokma yedikten sonra çatal, kaşık vs. bırakılarak eller masada iken yenilen miktarı çiğneme tekniklerden biridir. Çatal bıçak gerektirmeyen sandviç tarzı gıdalarda da aynı şekilde her lokmadan sonra elden bırakılarak, yavaş yavaş çiğneme sağlanır.

Hızlı yemek yiyen kişiler için yavaş yemeye geçiş oldukça zordur. İlk birkaç lokmadan sonra elden bırakıp çiğneme hatırlanamayabilir. Bu durumda masaya notlar iliştirilerek yavaş yemesi ve elinden bırakması telkin edilebilir.

Alışılagelenden daha yavaş yemek, besinlerin tadlarının daha iyi alınmasına ve bunun sonucu olarak yemenin zevke de hitap eden bir iş olmasına neden olur. Daha az yediğini farkeden birey, motive olur.
parçasıdır.

Acai yirmi yıl önce Amazon Bölgesi dışında neredeyse hiç bilinmiyordu. Meyve, 2000 yılına kadar ana üretici Brezilya dışında satılmıyordu. Ancak antioksidan çılgınlığından ve yağmur ormanı meyveleri modasından yararlanan acai, artık dünya çapında bilinen bir meyve.

Bol miktarda enerji almak isteyen Rio de Janeirolu sörfçüler, meyveyi mikserden geçirdikten sonra içine süt ve buz katarak tüketiyor. Meyvenin antioksidan özelliğini öne çıkaran Amerikalı şirketler, onu bir diğer antioksidan olan snapple kırmızı çayının içine katarak satıyor. Diyet besin takviyesinden güzellik ürünlerine kadar bir çok üründe acai var.

Yazının Devamı »

  • Alexa