Haziran, 2010 tarihli arşiv kayıtları

Neredeyse 30 yıldır bilinen 7 günlük lahana çorbası diyetini incelemeye aldık. Şüphesiz ki bilinen en iyi diyetlerden biridir. Azalan yağ ve artan lif tüketimine odaklanan bu başarılı diyet herkesin vücut yapısına uygun değildir. Ancak doğru değerlendirildiğinde başarılı olma ihtimali yüksek bir diyettir.

Bu diyeti yapmaya karar vermeden önce bilinmesi gerekenlere bir bakalım;

Bir doktora danışılmadan bu diyete başlanmamalıdır. Yeterli araştırma ve şartlar hakkında bilgi almadan başlanırsa sorunlara yol açabileceği bir gerçektir. Bu diyeti yapmaya karar verenlerin bilmesi gereken diyetin baş ağrısı gibi bir yan etkisi olmasıdır.

Yazının Devamı »

Bugunlerde herkeste bir zayıflama telaşı…Düzgün ve formda bir fizik hepimize lazım. Bu duruma akıllı bir bakış açısı getirmek zorundayız. Bir çok yöntem kilo vermeyi ve güzelliği vaadediyor.

Akıllı bakışın ilk şartı dikkat. Bir çoğumuz beslenme konusunda çok dikkatsiziz. hızla kilo alıyor, sağlıksız besleniyoruz. Atıştırdıklarımızın farkına varmıyoruz. Kilo alıyor, bu durumdan mutsuz oluyoruz. Hepimiz sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur sözünü biliyoruz. Ama bu gerçekte ne kadar doğru? Sağlıksız bir vücutla sağlıklı düşünebilmemiz mümkün değil.

Yazının Devamı »

Gün 5

Kahvaltı: 1 yumurta sarısı ve 3 yumurta beyazı, 1 domates rendesi ve 1 biber ile omlet hazırlanır. 1 dilim ekmek, 1 çay kaşığı margarinle birlikte yenir. 1 adet elma ya da armut

Öğle Yemeği : 1 orta boy patates, 1 servis kaşığı peynir rendesi ile fırında pişirilir. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmış herhangi bir salata ile birlikte

Akşam Yemeği : 1 küçük domates, kıvırcık marul, 1 dilim beyaz peynir ile sandviç hazırlanır. 1 adet elma

Yazının Devamı »

Gün 2

Kahvaltı: 2 dilim tost ekmeği, 1 servis kaşığı bal, 1 orta boy elma, 250 gram light yoğurt, çay ya da kahve

Öğle yemeği: 3 servis kaşığı marul, 3 servis kaşığı doğranmış kırmızı lahana, 3 servis kaşığı ıspanak, 1 küçük soğan, 1 salatalık, 3 servis kaşığı küçük parçalara ayrılmış brokoli, 1 servis kaşığı zeytinyağı, limon ya da sirke ile salata yapılır.

Akşam Yemeği: 125 gram balık filetosu, 1 küçük patates, 1 tatlı kaşığı margarin ile fırında pişirilir. Üzerine 1 servis kaşığı kaşar peyniri rendelenebilir.

Yazının Devamı »

Akıllı diyet 7 günlük, ortalama 5 kilo verilmesini sağlayan ve bunu yaparken enerjiden kaybettirmeyen bir diyettir. bir diyete başlandığında çok zaman asıl problem diyetin bizi halsiz, enerjisiz ve yorgun hissettirmesidir.

Genel olarak yapılan diyet hatalarından biri kahvaltıda az yemektir. Ancak bu öğle yemeğinde az yemenin garantisi değildir. Yani toplamda aldığımız kalori değişmez. Büyük öğünler daha çok enerji verir. Bu da sindirim sistemine daha fazla yük binmesine neden olabilir. Günlük aldığımız kalorilerin yüzde onu onları sindirmemiz için kullanılır. Daha çok yemek daha çok sindirim ihtiyacına bu da sindirim sisteminde daha büyük strese neden olur. Daha küçük öğünler alınan enerjinin uzun süre korunmasına yardımcı olabilir.

Yazının Devamı »

Yazın ortasına gelmek üzereyiz. Aşırı bir yük vee yorgunluk getirmeden karnımızı forma sokmanın tam zamanı. 6 dakikalık bu egzersiz 4 farklı karın bölgesini etkileyerek midenin sıkılmasını sağlıyor.

Adım 1 –


Eller ve dizler yere dayanılarak masa konumunda çökülür. Karın içeri çekilir ve nefes üç saniye boyunca tutulur. Hareket bir dakika boyunca tekrarlanır.

Yazının Devamı »

6. Gün

Kahvaltı: Bir karıştırıcı yardımı ile 1 fincan yağsız süt ya da yoğurtla yarım muz, 7-8 çilek, çok az bir miktar vanilya ve buz küpleri karıştırılarak hazırlanan içecek.

Öğle Yemeği: 1 haşlanmış yumurta, 1 servis kaşığı haşlanmış ıspanak, 2 dilim salam, 5 haşlanmış mantar, 1 soğan, 1 servis kaşığı rende peynir, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı sirke ile hazırlanan salata

Akşam Yemeği: 1 salatalık, 1 soğan, 4-5 zeytin, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve sirke ile hazırlanan salata

Gün içinde atıştırma: 1 kırmızı biber, 3 kaşık patates püresi

Yazının Devamı »

4. Gün

Kahvaltı: 1 fincan muz ve kiraz 1 kase mısır gevreği , 1 fincan yağsız süt ile hazırlanarak tüketilir.

Öğle Yemeği: 1 kase mercimek çorbası, 2 servis kaşığı ıspanak yemeği, Salata (2 orta boy domates,1 kibrit kutusu peynir, 2-3 ceviz, sirke ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile)

Akşam Yemeği : 1 parça yağsız biftek, 1 fincan haşlanmış karnıbahar 1 fincan yoğurt

Yazının Devamı »

2.Gün
Kahvaltı: 1 fincan meyve, 1 kibrit kutusu yağsız peynir. 1 avuç ceviz, fındık, badem vs.

Öğle Yemeği: 1 tavuk göğsü, 4 fincan dolusu yeşil sebze ile yağsız istenilen şekilde olarak pişirilir. 1 fincan kereviz, 2 servis kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı mayonez ve 1 tatlı kaşığı peynir rendesi ile hazırkanmış salata.

Akşam Yemeği: 1 büyük boy patates doğranarak 1 tatlı kaşığı yağ ve bir tutam kekik ve tuzla karıştırılarak fırında kızartılır. Kırmızı soğan, yeşillik ve 1 domatesle salata yapılarak birlikte yenir.

Yazının Devamı »

Açlık yok diyeti geniş bir yemek tablosuna sahip, tek besin ağırlıklı olmayan yedi günlük bir programdır.

Bir çok diyetin ölümcül kusuru aç bırakmalarıdır. Açlık yok diyetinde protein ve lif zengindir. Yakılabilecek miktarda kalori yüklemesi yapmaktadır. Günlük ortalama 1400 kalorilik yemek planına sahiptir. Diyet esnasında abur cubur terkedilmelidir. Tatlı haftalık programda sınırlı olarak bulunmaktadır. İçecek olarak sıfır kalorili ürünler ve şekersiz içecekler önerilmektedir.

Gün 1

Kahvaltı: 1 büyük elma rendelenerek 1 tatlı kaşığı balla pişirilir. 1 kase yulaf ezmesi ve 1 fincan yağsız süt ile karıştırılarak yenir.

Yazının Devamı »

Bir çok popüler diyet programı beslenme hakkında önemli bilgiler, yemek tarifleri ve bunların nasıl tüketileceği konusunda bir program içerir. Ancak ne yazık ki tüm diyetler herkese hitap etmekte başarısızdır. Diyet yapmaya karar vermeden önce bazı konuları açıklığa kavuşturmamak en ideal diyet programının bile başarısız olmasına yol açabilir.

Yemek alışkanlıklarımız nelerdir?

Masada mı yemek yeriz, ya da araba da, ne zaman neyi yeriz.. Yeni diyet programımız rutin beslenme düzenimize uymalıdır.

Yazının Devamı »

Tüm diyet yapanların bildiği 4 efsane vardır. Şimdi bu efsanelerin ne kadarı doğru ne kadarı abartı bir bakalım;

Efsane 1- Kalori saymak zorunda değiliz.

Sağlıkle ve dengeli besleniyorsak büyük ihtimalle evet.. Ama sıkı bir diyet yapıyorsak ve vermemiz gereken çok kilo varsa kalorileri saymalıyız. Kalori saymaktan kasıt sadece aldığımız kalorileri değil verdiğimiz kalorileri de saymaktır. Çoğu insan gün içinde yaptığı basit işlerle kalori vermeyeceğini düşünse de bu tamamen doğru değildir. Her ne kadar kolay olmasa da kalori saymak gereklidir. Tutarlılık ve bir rutin oluşturmak için katkısı önemlidir. Kalori sayarken 1 kalorinin sadece 1 kalori olduğu unutulmamlıdır. Sorun olan bazı besinlerdeki kalorilerin daha fazla kiloya neden olmasıdır. örneğin yağlar.. Ancak yağlar tamamen kesilmemelidir. Yağlar bizim vücudumuz için çok önemli yapıtaşlarıdır ve dışarıdan almadan onları üretemeyiz.

Yazının Devamı »

Diyet programlarından ve beslenme listelerinden bahsederken egzersiz yapılmasını hep önerdik. Nasıl egzersiz yapacağını bilmeyenler içinse resimli bir egzersiz planı hazırladık.

Kolayca uygulanabilecek bu hareketler kalça, karın, bel, bacak ve üst kolları hedeflemektedir. Harekeetlere başlamadan önce beş dakika kadar ısınma hareketleri yapılmalıdır. Bu ısınma hareketleri tempolu yürüyüş ya da merdiven çıkıp inme şeklinde yapılabilir. Hareketler için elde taşınabilecek iki ağırlığa ihtiyaç vardır. Yeni başlayanlar için yaklaşık 500 gram, ilerledikçe 2 kiloya kadar iki ayrı ağırlık kullanılabilir. Hareketleri yaparken burundan nefes alıp ağızdan verilmesi önerilir. Eğer hareketlerin yapılmasında zorluk yaşanıyorsa kullanılan ağırlıklar size göre fazla olabilir. Hareketleri sorunsuz yaptığımız her 15 gün sonunda ağırlıkları arttırabiliriz.

1. Adım

Resimdeki gibi sırt üstü yatılır. Dizler eğilir ve topuklar yapılabilen en son noktaya kadar kalçaya yaklaştırılır. Ellerde iki ayrı ağırlık tutularak, göğüs düz bir şekildeyken ağırlıklar yukarı kaldırılır. göğüsten kuvvet alınarak indirip kaldırma hareketi yapılır.

Yazının Devamı »

Kahvaltı

2 dilim buğday ekmeği içine 1 çay kaşığı tereyağ ve 1 dilim az yağlı peynir koyularak biraz tarçın serpilir. Ekmek kızartma makinesi ya da fırında peynir eriyene kadar ısıtılır. 1 fincan yağsız süt ve 1 fincan taze meyve ile tüketilir.

Öğle Yemeği

1 orta boy balık derisi çıkarıldıktan sonra fırında domatesle pişirilir. 2 servis kaşığı pilavla birlikte yenir.

Atıştırma

Yazının Devamı »

Kahvaltı

1 kase kahvaltılık tahıl gevreği 1 fincan yağsız süt ile hazırlanır. İçine 1 yemek kaşığı dövülmüş ceviz, badem, fındık vs. eklenir. 1 bardak portakal ya da mandalina suyu ile tüketilir.

Öğle yemeği

1 hamburger köftesi 2 dilim tost ekmeği, 1 tatlı kaşığı mayonez, 1 tatlı kaşığı ketçap, 2 yaprak marul ve 2 dilim domateske sandviç yapılarak yenir.

Atıştırma

Yazının Devamı »

Kahvaltı

2 yumurta beyazı, 1 yumurta sarısı ile omlet hazırlanır. 10 cherry domates, 1 dilim kızarmış buğday ekmeği ve 1 fincan yağsız süt ile tüketilir.

Öğle Yemeği

10 adet karides bir tatlı kaşığı yağ ile kızartılıp üzerine 1 tatlı kaşığı sirke dökülür. 2 yemek kaşığı ıspanak yemeği. Tatlı olarak 1 adet şeftali (elma / armut)

Atıştırma

Yazının Devamı »

Kahvaltı

2 fincan yulaf gevreği, 4-5 kuru kayısı ve 1 fincan yağsız süt ile hazırlanır. 3-4 dövülmüş cevizle karıştırılarak tüketilir.

Öğle Yemeği

1 küçük sebzeli pizza, 1 fincan haşlanmış brokoli. Tatlı olarak 1 dilim kavun ya da 1 top meyveli dondurma

Atıştırma

Yazının Devamı »

Kahvaltı

1 yumurta sarısı ve 2 yumurta akı 2 yemek kaşığı yağsız süt ile karıştırılarak omlet yapılır. 1 dilim kızarmış buğday ekmeği, 1 fincan yağsız sütle yenir. 1 fincan taze meyve ya da bir top çilekli dondurma

Öğle Yemeği

İstenilen çeşitte meyvelerden birer avuç temizlenip küp doğranır ve karıştırılır. Hindistan cevizi rendesi ve kıyılmış cevizle karıştırılarak meyve salatası hazırlanarak tüketilir.

Atıştırma

Yazının Devamı »

Kahvaltı

1 küçük boy sebzeli pizza, 1 fincan yağsız süt

Öğle yemeği

2 dilim buğday ekmeği, yarım tavuk göğsü ızgara, 2 servis kaşığı ıspanak yemeği, 2 dilim domates, 1 elma

Yazının Devamı »

1. haftasını daha önce verdiğimiz Ye ve Zayıfla Diyetinin devamını bu hafta yayınlıyoruz.

Kahvaltı

2 dilim tost ekmeğine, 1 kibrit kutusu yağsız peynir, 1 tatlı kaşığı tereyağı sürerek peynir eriyene kadar tost makinesinde ısıtın. 1 taze soğan ve istenilen meyvelerden 1 fincan dolusu ile birlikte yenir.

Öğle Yemeği

2 servis kaşığı bezelye yemeği, 1 sabun kalıbı büyüklüğünde ızgara tavuk eti ve 1 servis kaşığı pilav. Tatlı olarak yarım paket şekersiz kremanın içine 1 tatlı kaşığı vanilya ve istenilen meyveler koyularak tüketilir.

Yazının Devamı »

  • Alexa