Ağustos, 2010 tarihli arşiv kayıtları


Daima zayıf kal
bir diyet programı ya da ağır bir egzersiz programı değildir. Kilo vermeyi günlük hayatın içine yayan eğlenceli öneriler dizisidir. Bu program küçük yollarla kalorileri dengelemeyi amaçlar.

Başlarken söylememiz gereken bir yılda 5 kilo vermek için günlük 100 kalori, 15 kilo vermek için günlük 250 kalori, 25 kilo vermek için günde 500 kalori kesilmesi gerektiğidir. Şimdi basit değişikliklerle ne kadar kalori kurtaracağımıza bakalım;

Yazının Devamı »

Uygulamakta olduğunuz diyetinize ekleyeceğiniz yiyecekler ile metabolizma hızınızı arttırabilir ve daha fazla kalori yakılmasını sağlayabilirsiniz. Bu yiyecekler sağlıklı ve kesinlikle lezzetli. Normalde yakılacak olan kalorilerden çok daha fazlasını tüketebilmek için yardımcı özellikte.

Greyfurt: bu meyve neredeyse bir diyet yiyeceği haline gelmiş durumda. Tüm öğünlerde yenilerek uygulanan bir yöntemi bile var. Çünkü greyfurt çok yüksek lif içeriyor, kalorisi az ve yağ yakan enzimleri içeriyor. Ek olarak insülini düşürüyor. Yapılan bir çalışmada günlük öğünden hiç bir şey çıkarmadan sadece her yemekte bir greyfurt yemek ya da bir greyfurtun suyunu içmenin haftada 1 kilo verilmesine neden olduğu ispatlanmış.

Yazının Devamı »

Doğal yöntemlerle kilo vermek mümkündür. Kilo kontrolünün en bilindik yollarından biri olan bitkilerin kullanımı yöntemi hem ucuz, hem zararsız hem de doğal bir yöntemdir. Ayrıca kullanılan bitkiler zayıflamaktan başka faydalar da sağlamaktadır. Özde metabolizmayı hızlandıran bu bitkiler, toksinleri atarak kanı temizler. Doğru bir diyet programı ile aşağıdaki önerilerimiz yerine getirdiğinizde kilo vermeniz çok zor olmayacaktır.

Zayıflamak için kullanılacan bitkilerden en kolay bulunanı şüphesiz zencefildir. Evimizde tropikal koşullarını sağlayarak bir saksı içinde bile yetiştirebileceğimiz zencefil, kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda kan akışını düzenler, kolesterolü düşürür ve hatta boğaz ağrılarını giderir. Taze zencefil kullanılması gerekir. Zencefil soyulur ve dilimlenir. Bir kapta su kaynatılır ve ateşten alındıktan sonra içine bir kaç parça zencefil atılır ve 15 dakika bekletilir. İçine limon ve istenirse az miktarda şeker koyulabilir. Yemeklerden sonra birer bardak içilir.

Yazının Devamı »

Zayıflamak için kullanılan pek çok diyet programı ve çabuk kilo verdirdiğini iddia eden pek çok zayıflama ilacının içinde yoğun miktarlarda laksatif yani kabızlığı giderici madde olduğunu biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız tehlike çanları sizin için çalıyor olabilir. Kısa vadede verilen kiloların uzun zaman sonra karşılığı sağlığınızı kaybetmeye kadar varabilir.

Laksatifler yada bildiğimizadıyla müshiller devamlı kullanıldıklarında çok tehlikelidirler. Bağırsakları çalıştıran bu ilaçlar ihtiyaç olmadığı halde kullanımında yiyeceklerin öğütülmesini beklemeden onları sindirim kanallarını yönlendirmektedir. İshale neden olan bu ilaçlar kilo verdirdiklerini düşündürmelerine rağmen aslında vücuttaki suyun kaybına neden olurlar. Gerçek kilo verme vücuttaki suyu atma değil kalorileri harcamakla ve yağları yakmakla mümkün olur.

Yazının Devamı »

Pek çok kişi kilo almaktan rahatsız olur. Yağları keser, sebzelere yönelir. Bu şekilde davranmanın yani sebze tüketmenin faydaları kuşkusuz tartışılmaz, ancak kontrolsüzce sebze yemekte vücutta karbonhidrat depolanmasına neden olabilir. Vücudumuzda fazlalık yaratmayacak 12 sihirli sebzeye bakalım;

1- Salatalık : İçerdiği asitler vücuttaki karbonhidrat depolarının erimesine neden olur.

2- Turp: Metabolizmayı hızlandırır. Yağın deri altında birikmesine engel olur.

3- Pırasa: Sindirilebilir lifleri ile bağırsakları çalıştırır.

Yazının Devamı »

Kahvaltı: 1 fincan portakal suyu, 1 fincan yağsız yoğurt, 1 fincan çilek, 1 paket diyet kraker

Öğle Yemeği: 1 kutu yağsız ton balığı, 3 ince dilim ekmek, 1 kaşık mayonez, 1 kivi

Akşam Yemeği: 1 kase karışık salata (1 yemek kaşığı zeytinyağı ile), 1 kase makarna, 1 fincan haşlanmış sebze, 1 kibrit kutusu peynir, 1 dilim jambon

6. Gün atıştırmaları: 3 yemek kaşığı yağsız krem peynir, 1 elma

Yazının Devamı »

Gün 3

Kahvaltı: 1/2 kavun, 1 fincan çilek, 1 fincan mısır gevreği, 1 fincan yağsız süt

Öğle Yemeği: 1 küçük sandviç ya da 1 ince dilim peynirli pizza, 10-15 adet patates kızartması, 1 kase yağsız salata

Akşam Yemeği: 1 kase domates çorbası, 1 küçük balık, 1 fincan haşlanmış makarna, 1 fincan haşlanmış bezelye,

3. Gün atıştırmaları: 1 küçük muz, 1 fincan yağsız yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar çikolata

Yazının Devamı »

3 hafta diyeti günde 3 öğün yemek yiyebilenler için hazırlanmış, öğün atlanmaması gereken bir diyettir. Gün içinde kendi içinde bulunan atıştırmalıklar dışında başka birşey yenilmesine izin yoktur. Yağlar oldukça kısıtlıdır. İçeceklerde şeker kullanmak yasaktır. Gün içinde yarım saat yürünmesini önerir. Menüde yer alan besinlerden sevilmeyenler varsa ya da dokunuyorsa eşdeğeri olan başka bir yiyecekle değiştirilebilir. Örneğin bir armut yerine bir muz, bir dilim ekmek yerine bir kraker yenilebilir. Günler içindeki menüler değiştirilebilir. Ancak sonunda hepsi tamamlanmış olmalıdır. Bu besin ihtiyaçları açısından önemlidir.

Yazının Devamı »

Kilo kontrolü sağlamak için yapılan ameliyatlar genellikle uygulaması basit operasyonlardır. Ancak doğal değildirler. En güzel kilo kontrol yöntemi sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitedir. Buna karşın uygulanan tüm programlarına rağmen kilo veremeyen ve bu durumun sağlığını tehdit ettiği durumlarda yapılması hekimler tarafından önerilmektedir. Acil tıbbi bir neden yoksa ve obezite gibi bir tehlike yaşanmıyorsa ameliyat önerilen bir durum değildir.

Kilo kontrolü için yapılan ameliyatlar, operasyon sonrası kesinlikle kilo almayacağınız anlamına gelmez. Neden kilo alındığı tespit edilmeden, dengeli bir beslenme tarzına geçiş yapılmadan uygulanacak ameliyatlar uzun vadede çok anlamlı olmayabilir. Ancak obezite tehlikesi ile karşı karşıya kalmış ve acilen durumun kontrol altına alınması gereken kişilerde sıklıkla uygulanır.

Yazının Devamı »


Zayıflama girişimlerinin başarısızlığa uğramasının en önemli nedenlerinin başında kişinin kendini aç hissetmesi ve açlığını giderebilmesi için önüne ilk çıkan gıdayı tüketmesidir. Diyet programlarının temel noktalarından biri tokluk hissini uzun süre koruyabilme deneyimleridir.

Peki hangi besin midemizde ne kadar kalıyor biliyor muyuz? Daha uzun süre midemizde kalan besinler daha uzun süre tokluk hissettireceğinden bu besinleri bilmeli ve beslenme programlarımızı bunlara göre planlamalıyız. Böylece tok kalma süremizi uzatarak fazla gıda alımını sınırlayabiliriz.

Yazının Devamı »

Zayıflamaya yardımcı olduğu söylenen ve gıda takviyesi olarak adlandırılan ürünleri kullanıyor musunuz? Kullanıyor ya da kullanmak istiyorsanız lütfen aşağıya bir göz atın.

Zayıflama haplarının pek çoğu yüzde yüz doğal, tamamen doğal sloganları ile satışa sunulur. Acaba bu gerçek mi? Sentetik olan bir maddeyi doğal adı altında kullanmayı kimse istemeyecektir.

Zayıflama takviyeleri kolaylıkla satın alınabilir. Ancak bu kolaylık onların tamamen güvenilir olduğu anlamına gelmez. Bu tür takviyeler reçeteli ilaçlarla aynı incelemelerden geçmez.

Yazının Devamı »

Sağlıklı ve düzenli olarak kahvaltı yapmak fazla kiloları vermek için vücudumuza yardımcı olmaktadır.

Kahvaltı etmek bütün gece aç kaldıktan sonra açlığımızı giderir ve tokluk hissi sağlayarak fazla yememize engel olur. İnsanlar genellikle kahvaltıyı atladıklarında kendilerini kurt gibi aç hisseder ve önüne ne gelirse yemeye başlar. Aşırı açken ne yediğini de pek dikkate almaz. Marketten aldığı bir şeker ya da pastanenin önünden geçerken bir tatlı alıp yeme güdüsüne nadiren karşı koyabilir. Bu tip yiyecekler ise vücudun insüline yanıtını arttırarak yağların depolanmasını sağlar.

Yazının Devamı »

Sadece yürüyerek kilo verilebilir ama bu yürüyüşün süresine ve temposuna bağlıdır. Ancak yürüyerek kaybedilen kalorileri yiyerek fazlasıyla geri alıyorsak böyle bir kilo verme söz konusu olmayacaktır. Besinlerle alınan kaloriler bir şekilde sınırlanmalıdır.

Kilo vermek için anahtar nokta aldığından daha fazla kalori yakmaktır. Örneğin 500 gram verebilmek için 3500 kalorinin yakılması gerekir. Bir günde normalde olduğundan 500 kalori daha az almak bir hafta sonunda 3500 kalorinin alınmamış olması demektir. Bu da yarım kiloya eşittir.

Yazının Devamı »

Diyet yapılsın ya da yapılmasın beslenmede en dikkat edilmesi gereken kural sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Organizmanın görevlerini sürdürebilmesi için vücut enerjisiz bırakılmamalı, gerekli besinler tüketilmelidir.

Sağlıklı beslenmede tüm besin grupları doğru miktarlarda tüketilmelidir. Tükettiğimiz gıdaların koruyucu içermemesi tercih edilmelidir.

Karbonhidratlar önemli bir enerji kaynağıdır. Günlük besin tüketiminin toplamının yüzde 50’si karbonhidratlarla karşılanmalıdır. Ekmek, tahıllar ve makarna zenginleştirilmiş karbonhidratlardır. Meyveler ve sebzeler ise lif açısından zengin ve daha sağlıklı karbonhidratların arasında yer alır.

Yazının Devamı »

Çin çayları binlerce yıldır kullanılan ve artık gelenekselleşen zayıflama yöntemleridir. Eskiden sadece tedavi amaçlı kullanılan bu çaylar zamanla içecek haline gelmiş ve dünya çapında yaygınlaştırmıştır.

Çin çayları düzenli kullanımda fazla yağları yakmak ve kalorileri sınırlamak için yardımcı olduğu gibi başka ekstra faydaları da bulunmaktadır.

Çin çaylarında bulunan kateşin ve polifenoller sinir sisteminde reaksiyona girerek kalorilerin yakılmasını sağlayan norepinefrin maddesinin salgılanmasını sağlar.

Yazının Devamı »

maqui çileğiYeni bir zayıflama ürünü, antioksidan ya da besin takviyesi duyduğumuzda kullanmadan önce pek çoğumuz bunların satışını yapan kişilerin söylediklerinden çok bizden önce ürünü kullananlar ve bilimsel verilerin bunlarla ilgili ne söylediğini merak ederiz. Şüphesiz bu yanlış bir davranış değildir. Tüketeceğimiz bir ürünün faydalı ve daha önemlisi sağlığımız için sakınca içermediğinden emin olmamız gerekir.

Uzun yıllardır Patagonya bölgesinde tüketilen ancak dünya tarafından tanınması son bi kaç ayda olan maqui berry meyvesinden söz ediyoruz. Besinlerin içerdiği antioksidan miktarı için bir ölçü olan ORAC değerleri oldukça yüksek olan bitki ile ilgili Auistin Texas Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya değineceğiz.

Araştırma için 250 kadın ve 250 erkek olmak üzere 500 kişi kullanılmış. Araştırmanın toplam süresi 6 ay olarak belirlenmiş.

Yazının Devamı »

Çoğu kişinin düşündüğünün aksine Ramazan ayında kilo verilmesi daha kolaydır.

Amerikalo Kardiyoloji uzmanı Dr. Toth’un “Therapeutic Lipidology” adlı kitabında değindiği nokta orucun kilo almaya değil vermeye yardımcı olduğu, neyi nasıl yediklerine bağlı olmadan kolesterolü dengelediği, iyi kolesterolü yükseltirken, kötü kolesterolü düşürdüğüdür.

İnsan vücudu çok akıllı bir mekanizmadır. Bir kaç günlük geçiş sürecinden sonra sadece bir günlük yemek depolaması gerektiğini anlar. Gerektiği kadar besini depolar ve ertesi gün kullanıma sunar. Açlık hissetmediği halde sırf ertesi gün kullanabilmek için bir şeyler yemek kilo alınmasına neden olur. Çünkü bedenimiz zaten ihtiyacını algılamış ve gereken maddeleri depolamıştır.

Yazının Devamı »

Ramazan ayın boyunca değişen beslenme düzeni ile metabolizma hızımız değişir. Bu değişiklik bazı kişilerde zayıflamaya neden olurken, bir çok kişide de kilo almayla sonuçlanır. Özellikle bu yıl ramazan ayının bitişine rastlayan sonbaharın ilk günleri ile birlikte alınan kiloların bütün kış boyunca sorun olacağını belirtmekte fayda var.

Bilindiği gibi günün en önemli öğünü sabah kahvaltısıdır. Sabah kahvaltısında güçlü beslenmenin önemi her zaman dile getirilmiştir. Sabah kahvaltısını eşleştirmek gereken öğün ise sahur yemeğidir. Uygulayabilenler için sahur yemeğini yedikten sonra uyumamak daha doğru olur. Sahurda aşırı miktarlarda yemek yerine sadece normal zamanlarda yenilenden biraz daha fazla yemek ve ancak besin değeri yüksek ve uzun süre tok tutan yiyecekler seçmek gerekir. İnsan midesi yiyecekleri sindirmeden depolayabilen bir yapıda değildir. Ancak kendisini uzun süre tok tutacak kadar beslenmelidir. Çok fazla yemek yiyerek iftara kadar tok kalma düşüncesi doğru değildir. Açlık her ne kadar mide ile ilgili olsa da açlık duygusunu yaşatan midemizden çok beynimizdir. Bu yıl yaklaşık 16 saat boyunca oruçlu olacağımızı düşünürsek özellikle uzayan bu saatler için zengin protein içeren besinlere ihtiyacımız olacaktır. Yumurta, kavurma tarzı yiyecekler bize kaliteli protein sunarlar. Tahıllar bolca tüketilmelidirler. Karbonhidrat tüketiminde işlenmiş, katkı maddeli ve şekerli çeşitler yerine daha saf çeşitlere yönelebiliriz. Baklagillerle birlikte tüketilecek pirinç, bulgur pilavları uzun süre tok tutacaktır.

Yazının Devamı »

Ramazan ayında oruç tutanlar için diyet programlarına devam etmek sıkıntı yaratır. Ancak temelde oruç tutmak bedensel ve psikolojik bir eğitimdir ve oruç tutabilenlerin sağlıklı beslenme tarzına geçmeleri için iyi bir fırsattır.

Ramazan ayında çok fazla sayıda öğün içeren diyetlerin yapılması mümkün olmasa da basit önlemlerle kilo verme deneyimini devam etmekte bir zorluk yoktur.

Ramazanda yapılan diyetle birlikte egzersiz yapılabilir. Bunun için sabahın erken saatleri (tercihen sahur sonrası) ve iftar- sahur arasındaki zaman dilimi önerilmektedir.

Yazının Devamı »

Kilo vermek için vücudun toksinlerden arındırılması da gerekmektedir. Hollywood’da kilo vermeye başlamadan önce uygulanan detoks programlarından en yenisi limon detoksudur. Özellikle zayıflama diyeti ile birlikte yapılan limon detoksu etkili sonuçlar vermektedir.

Bulunması kolay ve her zaman bulunabilecek malzemelerle yapılan bu detoks programı kişiye uygun rejim orogramları ile uygulanmaktadır.

Yazının Devamı »

Acai çileği Brezilya’da bulunan ve bölgenin yerlileri tarafından çok uzun yıllardır kullanılan bir çeşit palmiye ağacının meyveleridir. Olgun meyveler küçük misketler gibi mor renktedir. Görünüş itibari ile yaban mersinine benzer. Demir, kalsiyum, fosfor ve potasyum mineralleri içerir. Besinlerde bulunan antioksidan oranlarını karşılaştırmak için hazırlanan ORAC değerlerine göre 1026 ünite antioksidan içerir ve bu oran ıspanakta 150, brokolide 130’dur. Kırmızı şaraptan 30 kat fazla antioksidan içermektedir. Meyvede A, B1, B2, B3, C, E vitaminleri protein, Omega3 ve Omega6 gibi temel yağ asitleri bulunur. Omega yağ asitleri bakımından bir karşılaştırma yapılacak olursa zeytinyağından 9 kat güçlüdür.

Yazının Devamı »

Pek çok diyet kalori sayılmasını gerektirir. Peki besinlerin 100 gramında ne kadar kalori var biliyor muyuz?

Etler:

Izgara biftek : 278, ızgara tavuk : 132, haşlanmış tavuk göğsü: 150, ızgara kuzu eti: 282, kuzu ciğeri: 232, pastırma: 250, salam: 446, sosis:295, sucuk : 452

Sebze ve Baklagiller:

Domates: 60, bakla: 72, marul : 15, bamya: 36, karnıbahar: 32, lahana: 20, bezelye: 84, havuç : 35, salatalık: 40, börülce: 127, mantar 14, soğan : 35, bezelye: 89, asma yaprağı: 97, ıspanak : 26, biber: 22, fasulye: 90, patates: 100, enginar: 50, patlıcan : 50, brokoli: 35, kabak : 25, brüksel lahanası: 35, kereviz: 18

Yağlar:

Yazının Devamı »

Dünya varolduğundan beri milyonlarca insan yüzbinlerce ton fazla kilodan kurtulabilmek için binlerce fazla diyet ve ilaç kullanmayı denemişlerdir. Fakat tüm bu kiloların çok büyük bir çoğunluğu zamanla geri alınmıştır. Verilen kiloların kalıcı olabilmesi için yaşam tarzı ve beslenme düzeninin değiştirilmesi şarttır. Aksi takdirde cerrahi tedaviler bile eskiye dönüşle sona ermektedir.

Şimdi size 7 önerimiz var ve bu öneriler kilo vermeye başlamak için, devamında da kiloları korumak için çok faydalı.

1- Bir mutfak baskını düzenle.. Bu baskın zararlı yiyeceklerin tümünü kapsayan bir hortum gibi olsun. Yüksek şeker içeren besinler, kurabiyeler, yüksek sodyum içerenler, dondurmalar yani kilo almaya sebep olacak olan ne varsa mutfaktan uzaklaştır.

Yazının Devamı »

Sağlıklı beslenme hayatın kaliteli şekilde devamı ve hastalıklara yakalanma oranlarında yaptıkları değişiklik açısından toplam sağlık içinde önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı beslenen bir kişi doymuş ve trans yağlardan, kolesterolden az, sebze,lif ve meyvelerden çok tüketmelidir.

Sağlıklı beslenmek için doymuş, trans yağlardan ve kolesterolden fakir, meyve, lif ve sebzelerden zengin bir program uygulanmalıdır. Günlük tuz kullanımı (sodyum klorür) 6 gramı geçmemelidir. Trigliserid yüksekliği varsa alkol kesilmelidir, aksi takdirde günde 30 gramı (40 mL viski veya rakı, 250 mL şarap, 600 mL bira) geçmemelidir. Zayıf ve güçsüz yapılı erkekler ve kadınlarda bu miktar daha da düşük olmalıdır. Yağ alımı toplam enerjinin %30’u kadar olmalıdır.

Yazının Devamı »

Son günlerde yeni bir zayıflama ürünü çok konuşulmaya başlandı. Özellikle bitkisel zayıflama takviyelerini tanıtan Amerika’nın ünlü programcısı Oprah Winfrey tarafından önerilmesi ile gündeme geldi ve popülaritesi hızla artmakta olan bu ürünün adı Wu Long Çayı. Wu Long çayının ayda 10 kilo vermeye yardımcı olduğu söylenmektedir. Çay Oolong ya da wu lung çayı isimleri ile de bilinmektedir.

Wu Long çayı B12 vitamini açısından zengin bir üründür. Kan şekerini dengelediği, güçlü antioksidan özelliği olduğundan yaşlanma etkilerini geciktirdiği ve vücutta bulunan serbest radikallerle savaştığı bilinmektedir.

Yazının Devamı »

  • Alexa