Eylül, 2010 tarihli arşiv kayıtları


Aldığımız ve yaktığımız kalori miktarı kilomuzu belirler. Enerji ihtiyaçlarının yeterli şekilde karşılanması kadar formun korunması da gereklilikse ihtiyacımız olan kalori miktarını bilmeliyiz. Kilo vermeyle ilgili birinci kural alınan kalorilerden fazla kalorinin yakılması, mevcut kilonun korunması içinse alınan kalorilerin aşağı yukarı yakılanlara eşit olması gerekmesidir. Hesap makinenizi elinize alın ve ihtiyacınız olan kalorileri hesaplayın..

Herkesin ihtiyacı olan günlük standart kalori miktarı bulunmaktadır. Bu miktar kişinin yaşı, cinsiyeti ve kilosu ile ilgilidir. Örnek olarak Çilek 45 yaşında ve 70.45 kilogram ağırlığında bir kadın

Yazının Devamı »

Kadın nüfusunun pek çoğu armut tipi vücuda sahip olsa da, süper modeller hep elma tipi kadınlardan çıkar. 1960’lı yıllarda manken Twigy elma tipi kadınların simgesi olmuştur. Çünkü elmaların en büyük avantajı uzun ve zayıf bacaklarıdır. Buna karşın belleri daha kalıncadır.

Ancak elmalar sağlık sorunları ve aşırı şişmanlık bakımından armutlardan daha fazla risk altındadır. Bu sorunlar şeker hastalığı başlangıcı, kalp – damar problemleri ve yüksek tansiyondur. Elmalar için iyi haberse sadece yağların biriktiği kısımları çalıştırarak fazla kilolarından kurtulabilmeleri ve daha süratli zayıflamalarıdır.

Yazının Devamı »

Marilyn Monroe ve Jennifer Lopez gibi kadınlar armut tipi kadınlardır. Armut tiplerin daha ince belleri, yuvarlak kalçaları vardır. Alınan kiloların vücudun alt bölümünde toplanma eğilimi vardır. Armut tip vücutlar daha gelenekseldir çünkü kadın vücudu yüzlerce yıl boyunca doğurganlığını korumak ve geliştirmek için evrilmiş ve gebelik için her zaman vücutta yağ toplamaya çalışmıştır.

Kalça ve bacaklar armut tipi kadınların depolama bölgeleridir. Menapoz sonrası bu tip kadınlar elma tipine rahatlıkla dönebilmektedir.

Armut tipi kadınlar elma tiplerine oranla daha yavaş kilo alır ve şişmanlıkla ilgili sağlık sorunlarına daha az maruz kalırlar.

Yazının Devamı »

Kadın vücudu yapı olarak elma ve armut tipi olarak sınıflandırılır. Bu tipler kendi içlerinde de üç ayrı tipe ayrılmakta ve her tipin beslenme ve egzersiz ihtiyaçları değişmektedir. Kendi vücut tipine göre çalışan ve beslenen kişilerin kilo kontrolü sağlamaları daha kolay ve bununla ilgili girişimleri daha başarılıdır.

Aşağıda sorulacak sorulara yanıt vererek vücut tipinizi bulabilir ve kendinize uygun programları kullanabilirsiniz. Lütfen sorulara mümkün olduğunca Doğru cevap veriniz. Şüpheli olduğunuz soruları geçmeniz gerekmektedir. Kağıt ve kaleminizi elinize alın. Test sonunda vücudunuzun elma-armut ve alt tiplerini öğrenecek, vücut yapınızın başlangıç ya da kalıcı seviyede olduğunu göreceksiniz.

Yazının Devamı »

Seçmeli diyet, yiyeceklerin verilen bir listeden seçildiği 6 haftalık bir zayıflama programıdır. Zayıflama programı bu yönüyle oldukça esnektir. 3 ana, 2 ara öğün olmak üzere 5 öğünden oluşan günlük planda önerilen yemek saatleri şöyledir:

Kahvaltı 7:00, Ara öğün : 10:00, Öğle Yemeği: 13:00, Ara öğün: 15:00, Akşam Yemeği: 19:00.

Saatler çok katı olmamakla birlikte akşam 19:00’den sonra yemek yasaktır. Yemeklerde işlenmiş tuzlar değil deniz tuzu kullanılmalıdır. Baharat kullanımının her çeşidi serbesttir. Günlük olarak 1 omega3 tableti alınabilir. Programda her 30 kilogram için günlük 1,5 litre su tüketilmelidir. Kaba bir hesapla 60 kilo olan biri günde 3 litre su içmelidir. Tv ya da bilgisayar başında atıştırmak yasaktır.

Listedeki her guruptan birer madde seçilecektir.

Kahvaltı: Protein seçimi;1 yumurta sarısı + 3 yumurta beyazı (haşlanmış)
2 yumurtadan omlet
3 dilim tavuk jambon
2 dilim dana jambon
1 sosis

Sebze seçimi: 1 bardak doğranmış haşlanmış brokoli
1 bardak doğranmış haşlanmış karnıbahar
1 bardak doğranmış haşlanmış ıspanak
1 bardak doğranmış haşlanmış kereviz
1 büyükçe biber
1 domates

Meyve Seçimi: 1 yeşil elma
1 armut
Yarım muz

Ara Öğünler:
Protein: 1 avuç badem
1 avuç fındık
1 avuç fıstık
2 haşlanmış yumurta
Yarım haşlanmış tavuk göğsü

Sebze: 1 demet kereviz sapı
1 havuç
1 bardak haşlanmış brokoli
1 bardak haşlanmış karnıbahar

Meyve : 1 yeşil elma
1 kase çilek
1 kase kiraz

Öğlen ve Akşam yemekleri:

Protein: 1 sigara paketi büyüklüğünde biftek
1 sigara paketi büyüklüğünde tavuk eti
1 büyük balık (haftada sadece 2 öğünde)

Salata için: Marul, kereviz, biber, salatalık ve domates sınırsız
Sosu için: 1 yemek kaşığı sirke
2 yemek kaşığı zeytinyağı

Sebze seçimi: 1 bardak doğranmış haşlanmış brokoli
1 bardak doğranmış haşlanmış karnıbahar
1 bardak doğranmış haşlanmış ıspanak
1 bardak doğranmış haşlanmış kereviz

Listeden seçimler yapıldıktan sonra besinler istenilen şekilde kombine edilebilir. Ispanak ve yumurta seçmişseniz ıspanaklı omlet hazırlayabilirsiniz.

Yüzde 60’ı su olan vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak için verilen miktarlara Amerikan Beslenme Kliniği tarafından yapılan bir araştırmayla nokta koyuldu. Buna göre sağlıklı yaşamak için içilmesi gereken toplam sıvı 26 bardak olarak belirlendi.

Mükemmel bir gün geçirmek için ideal ölçü kabul edilen listeye göre bir kişinin günlük içmesi gereken çay 8 fincan. Ancak genellikle antioksidanlar bakımından zengin olan yeşil çay ve türevlerinin içilmesi, tüm hepsinin siyah çayla geçirilmemesi öneriliyor.

Yazının Devamı »

Karın yağları pek çok kişinin ortak sorunudur. Durağan bir hayat tarzı içinde, yemek yedikten sonra hemen masa başında çalışmaya başlayan ya da yatağa girenlerde oluşan kötü görüntüden kimse hoşnut değildir. Karın yağlarını eriterek karın kaslarına dönüştürecek iki mucize hareketten bahsetmek istiyoruz.

Karın yağlarını eritirken kalça ve sırtı da çalıştırır.

Başlangıçta kollar ve bacaklar yere dayanarak emekler pozisyonda durulur.

Yazının Devamı »

Besinlerin zayıflamadaki önemi büyüktür. Bazı gıdalar vücudumuzdaki yağları yakmak için savaşırken bazıları ise bize daha fazla yağ eklemeye devam ediyor. Yağ olarak geri dönen bu besin maddeleri, sağlıksız, doymuş yağlar ve yüksek şeker içeren gıdalar. Bu gıdalar yüksek kalori içeriyor, besin değerleri düşük ve genellikle yüksek sodyum ile yapay boya ve tatlandırıcılar içeriyor. Lezzetlerini nerdeyse içindeki kimyasallara borçlular.

Yazının Devamı »

Tavuk çorbası diyeti, önerilen beş sabah kahvaltı seçeneğinin yanısıra diğer öğünlerin tümünde tarifi verilen çorbanın içilmesi esasına dayalı yedi günlük bir diyettir. Hastalara tavuk çorbası verilmesinden yola çıkılarak hazırlanan diyet, vücudun hem direnç kazanmasına hem de kilo kontrolüne yönelik olarak düzenlenmiştir.

Tavuk çorbası diyeti yedi gün sürdürülmekte ve verilen bir haftalık aradan sonra tekrar devam ettirilebilmektedir. Seçeneklerdeki kahvaltılardan birini tüketen diyet uygulayıcısı diğer sabaha kadar tavuk çorbası dışında bir şey yemez.

Yazının Devamı »

Zayıflamanın formülü herkesin kendi elinde gizli. Vücut yapısına uygun beslenme ve hareketlilik ile eğer tıbbi bir problemi yoksa herkes istediği kiloya ulaşabilir. Zayıflama denemeleri sırasında uyulacak bazı ipuçları sonuca ulaşmayı hızlı ve kolay hale getirecektir.

1- Öğün atlamamak. Öğünleri atlamak metabolizmanın yavaşlamasına neden olur ve böylece vücut sınırlı olarak aldığı yağ ve karbonhidratları kendini korumak için saklar. Yağları yakmaz ve kilo olarak vücutta biriktirir.

2- Uyandıktan sonraki yarım saat içinde hareket etmemek metabolizmayı yavaşlatır. Metabolizmanın hızlanması için egzersiz yapmanın en doğru zamanı sabah uyandıktan sonraki yarım saatlik dilimdir.

Yazının Devamı »

Bazı insanlar kalem gibi görünmelerine rağmen her istediklerini yemelerine karşın bazıları ise hiç bir şey yemediği halde oldukça kiloludur. Adil görünmese de bu gerçeğin kendisidir ve bundan herkesin metabolizmasının farklı olması sorumludur.

Metabolizma canlı bir hücrede meydana gelen kimyasal tepkilerdir. Her hücrenin ve tabi ki her bireyin yiyecekleri kullanmasının farklı bir oranı bulunmaktadır. Hızlı metabolizma yavaşlarsa kilo alımına neden olduğu gibi, tam tersi bir durumda yani metabolizma hızlanınca kilo vermeye neden olur. Kilo vermek isteyenlerin yapacağı seçim metabolizmayı hızlandırmak olacaktır. Metabolizması gerçekten hızlı kişiler uyurken bile kilo verir. Normal kas kütlesinin 1 kilosu hiç bir şey yapılmadan günde 100 – 150 kalori harcar.

Yazının Devamı »

Dünyadaki aşırı şişmanlığın en önde gelen nedeninin şeker olduğu artık bir sır değildir. Kilo almayı sağlayan en büyük etken olan şeker bağımlılık yapıcı bir madde gibidir ve bir defa başlayan kurtulamaz.

Bugün sağlıklı olduğu söylenen pek çok besinde bile yüksek oranda şeker tüketiyoruz. Bir bardak enerji içeceğinin içinde 10 çay kaşığı şeker var. Bir bardak suyun içine 10 tane kesme şeker atıp içtiğimizi düşünebiliyor muyuz? Hazır satılan gıdalarda bulunan şekeri ne yazık ki kontrol edemiyoruz.

Yazının Devamı »

Dün ilk haftanın yemek listesini yazdığımız 14 günlük mucize diyetin 2. haftası ile birlikteyiz. Unutmayın diyet 2 haftadan uzun sürdürülmemeli devam edilmek istenirse arada mutlaka 1 hafta süre bırakılmalıdır.
Gün 8

Kahvaltı: 2 yumurta, 1 kaşık ıspanakla omlet yapılır. Dilimlenmiş yarım domates
Atıştırma: 1 avuç badem
Öğle Yemeği: 1 orta boy balık, 2 servis kaşığı bezelye yemeği, yeşil salata limon ve zeytinyağı ile
Akşamüstü: 1 büyük elma
Akşam: Haşlanmış sebzeler (havuç, soğan, kereviz vs. )zeytinyağı ve limonla , 1 parça biftek

Yazının Devamı »

14 günlük mucize diyette 12 günlük beslenme planı yer almaktadır. 6 günden sonra 1 gün serbesttir. Serbest olan günlerde aşırıya kaçılmadan ne istenirse yenilebilir. Ancak kontrolü kaybetmemek gerekmektedir. 2 dilim pizza yemek serbesttir ama tüm pizzayı yemek doğru değildir.

Beslenme planında beğenilmeyen yiyeceklerin olması normaldir. Benzeyen yiyeceklerden istenildiği gibi değiştirilme yapılabilir. Ancak gün içinde tek öğün değiştirilmesi gerekir. Ya da kahvaltı yerine öğle yemeği listesi tüketilmemelidir.

Beslenme planındaki yiyecekler günlük ortalama 1600 kaloridir. Aç kalacağını düşünenler listedeki besinleri arttırabilir. Örneğin 3 balık yerine 4 balık yemek gibi.

Yazının Devamı »


Metabolizma tiplerine göre nasıl beslenilmesi gerektiğine önceki yazımızda değinmiştik. Metabolizma tipininizi öğrenmek için buradaki testi çözebilirsiniz.
Metabolizması karışık tipte olanların beslenmesinde protein ve karbonhidratların eşit bir dengesinin kurulması gerekir. Doğru beslenmek ve kilo kontrolü sağlamak adına 3 metabolik tipten en şanslı olanı karışık tip metabolizmalılardır. Çünkü yiyecek seçenekleri daha geniştir. Ayrıca bazı yemekler hem karbonhidrat hem de protein içerdiğinden özellikle ayaküstü atıştırmaları onlar için sorun teşkil etmez.

Yazının Devamı »

Karbonhidrat tipi metabolizmaya sahip olanların iştahı çok fazla değildir. Yiyeceklerin küçük miktarları ile yetinebilir ve kendini bir sonraki öğüne kadar çok fazla aç hissetmezler.

Karbonhidrat tipler az yemeye yönelir, çünkü hayatta yemekten daha önemli işleri olduğunu düşünen tam bir işkoliktir. Yemeden uzun süre devam edebilir, bu davranışta metabolizmanın yavaşlamasına neden olduğundan kilo kontrol sorunları ve aşırı kilo alma sorunu yaşarlar. Gün içinde kafein içeren içecekleri çok fazla tükettiklerinden iştahları azdır.

Yazının Devamı »

Metabolizma tiplerine göre nasıl beslenilmesi gerektiğine bir önceki yazımızda değinmiştik. Metabolizma tipininizi öğrenmek için buradaki testi çözebilirsiniz.

Protein tipi metabolizmaya sahip insanlar, pizza, sosis gibi şarküteri ürünleri, bol yağ içeren gıdalar ile tuzlu çerezleri sever.

Protein tipi insanlar yemeye büyük bir sevgiyle bağlıdır. Çabuk doymazlar, herhangi bir şey atıştırmaları ya da büyük bir öğün yemeleri bile onları hala aç hissettirebilir. Şekerli yiyecekleri bir defa yemeye başladıklarında kendilerini frenlemeleri çok zordur. Şeker enerjilerinde patlamaya ve aşırı gerginliğe neden olmaktadır.

Protein tipleri ne kadar deneseler de kalorileri kısıtlayarak uygulanan diyetlerde başarılı olamazlar ve bu daha kötü hissetmelerine neden olur.

Yazının Devamı »

Metabolizma hızı kilo kontrolü için önem taşımaktadır. Metabolizma ne kadar hızlıysa alınan kalorilerin ve vücuttaki yağların yakılması o kadar fazlalaşır. Herkesin metabolizması birbirinden farklı olmakla birlikte metabolizma tipini bulduktan sonra buna uygun diyet programı uygulamak büyük ölçüde başarılı sonuçlar vermektedir.

Aşağıda bulunan sorulara mümkün olduğunca dürüst ve soru atlamadan cevap veriniz ve cevaplarınızı a ve b olarak sayınız

Yazının Devamı »

Bazı insanlar doğuştan şanslı. Ne yerlerse yakıyorlar ve her zaman formda görünüyorlar. Bazıları ise ya fazla kilolarla mücadele ediyor ya da fazla olan bütün kiloları karında toplanmış. Dümdüz bir karına sahip olmanın 15 sırrı var.

1- Kalori girişini sınırlamak. Yakamayacağımız kalorileri almak bize kilo getirir. Her alınan yeni kilo, vücudun yağları yakmasını kolaylaştıran metabolizma hızını düşürür. Yani kilo almak, kilo almaya neden olur. Bu şekilde bir kısır döngüden kurtulmanın tek yolu kalorileri kısıtlamaktır.

2- Metabolizmanın yüksek tutulması için az sayıda büyük öğünler değil, çok sayıda küçük öğünler şeklinde yemek yenmelidir. Günde 5 ya da 6 öğün yemek metabolizmayı en yüksek noktasında tutarak uyurken bile yağ yakılmasını sağlar.

Yazının Devamı »


Zayıflamaya yardımcı gıda takviyeleri arasına bir yenisi daha eklendi. Çay ve kapsül olarak iki değişik formda üretilen Safran Çayı zayıflamak isteyenlerin yeni gözdesi oldu.

Yağları yakarak zayıflama vaadeden ürünün, bölgesel olarak zayıflama sağladığı ve vücudun hangi bölümünde fazla yağ varsa o bölümü erittiği söylenmekte. Verilen kiloların kalıcı olduğu ve tekrar geri alınmadığı, ürünün mide asitlerini düzenlediğide üreticilerin verdiği bilgilerin arasında yer almakta.

Yazının Devamı »

Fazla kiloları olup bunlardan kurtulmak isteyenler bir kaç başarısız girişimden sonra hızlı zayıflama adı altında ölmeyecek kadar yemek izni veren diyet programlarına yöneliyor. Bu tür diyetleri yapanların yakınlarının endişeleri boşa değil. Vücuda gerekli besinlerin alınmayışı ve enerji ihtiyacının karşılanmıyor olması pek çok soruna davetiye çıkarıyor.

Sadece deri ve kemikten ibaret olan bir vücut asla güzel ya da sağlıklı değildir. Ölüm orucuna benzeyen bu diyetlerin sonucu kesinlikle çok ciddi, hayati tehlike taşıyan hastalıklardır. Eğer böyle bir diyet programı uyguluyorsanız ya da çevrenizde böyle biri varsa derhal uzman bir doktorla görüşmelisiniz. Çünkü yeme bozukluğu denilen bir çok hastalık vaktinde kontrol altına alınmazsa geri dönüşsüz problemlere yol açmaktadır.

Yazının Devamı »

Yapılan bir araştırmada yeterince uyumayanların kilo almaya meyilli olduğu ve daha fazla yağ tükettiği kanıtlandı. 240 kişi üzerinde yapılan araştırma 8 saatten az uyuyanların, 8 saat uyuyan deneklere göre kilo almaya daha elverişli olduğu ve daha fazla kalori aldıklarını ortaya koydu.

Araştırmada görevli olan Dr. Redline yaptığı açıklamada uykunun sağlıklı bir hayat için anahtar olduğunu, yeterince uyumanın kilo almanın önüne geçtiğini belirtti.

Yazının Devamı »

Zayıflamak her ne kadar kolay görünmese de yaşam biçimi, beslenme alışkanlıkları ve günlük hareketlilik düzenini değiştirdiğimizde formda kalmak kaçınılmazdır. Önemli olan doğru şekilde, doğru gıdaları tüketmektir. Zayıflamanın alfabesi hayat tarzına yaptığı küçük müdahalelerle ideal kilonuza kavuşmanıza yardımcı olur. Bu küçük ipuçlarını seçin ve yavaş yavaş tüm hepsini günlük hayatınıza yayın. Farkı göreceksiniz.

Abur cubur yerine sağlıklı aperatifler yiyin.
Bol su için
Cesaretinizi kırmayın, devamlılık sağlayın.
Çiğnemeyi arttırın ve daha yavaş çiğneyin.

Yazının Devamı »

Çevremizdeki pek çok kişi kilosundan memnun değil. Fazla kiloları olanlar için zayıflamak, zayıflar içinse kilo almak ulaşılması zor bir hedef gibi. Pek çok rejim yöntemi ve kimyasal ilaçların yanında kilo vermek ve almak için bitkilerden de faydalanabiliriz.

Zayıflamak için:

 • Sabahları aç karnına bir bardak mısır püskülü çayı içilir.
 • Çeyrek elma ve limonun içine bir dal tarçın, bir tatlı kaşığı karabiber ve karanfil eklenip 2 litre suda pişirilir ve yemeklerden sonra bir bardak ılık halde içilir.
 • Yazının Devamı »

  Kategoriler : Zayıflama

  Daima zayıf kal bir diyet programı ya da ağır bir egzersiz programı değildir. Kilo vermeyi günlük hayatın içine yayan eğlenceli öneriler dizisidir. Bu program küçük yollarla kalorileri dengelemeyi amaçlar. Daima Zayıf Kal eğlenceli form koruma yöntemlerinin son bölümü ile birlikteyiz. Önerilerin diğer bölümleri ===>

  Çikolatalı dondurma yerine meyveli dondurmaları tercih et. Kurtarılan kalori 125

  Çocuğunla 10 dakika top oyna. Harcanan kalori 90

  Küçük taneli makarnalar yerine lazanya gibi büyük parçalı makarnalar pişir. Aynı miktarda makarna tüketimiyle kurtarılan kalori 90

  Yazının Devamı »

  • Alexa