Ekim, 2010 tarihli arşiv kayıtları

Meyveler pişmiş yiyecekler ve kızartmalara oranla diyet için pek çok besinden daha ideal yiyeceklerdir. meyveler vücut için gerekli pek çok besin öğesini taşır. Sayısız vitamin formları ve basit şekerler içerir.

Meyve bitkilerin tohumlarını taşıyan organlara denir. Bu tanıma göre sadece elma armut değil yenilebilen kısımları tohumları taşıyan fasulye, salatalık, tahıllar vb.’de meyve sınıfına girmektedir.

Meyve diyeti çeşitlilik açısından sınırlı gibi görünse de, fındık, fasulye gibi besinlerle protein ihtiyaçları da sağlanmaktadır. Tahıllar doyuruculuk sağlarken, yumurta da meyve tanımına girmektedir.

Yazının Devamı »

Diyetleri kabusa çeviren tatlı krizlerini engellemede, KROM minerali çok etkili bir rol oynamaktadır. Genel olarak diyetler krom açısından fakirdir. Yeterli miktarda krom alındığında kan şekeri ve insülin normal seviyelirine gelir. Bu da kişinin tatlı ihtiyacı duymasına engel olur. Aynı zamanda kolestrolü dengelemekte, yüksek kan basıncını düzenlemekte etkilidir.

Yazının Devamı »

Kötü diyet alışkanlıkları, diyetlerin etkisini kıran, kilo vermeyi zorlaştıran alışkanlıklardır. Eski alışkanlıkların ne kadar köklü olduğunu ve değiştirilmesinin güç olduğunu herkes bilir. Diyetin başarısı kötü alışkanlıkları terketmek kadar bunu bir yaşam biçimi haline getirmek ve diyetin süresi ile sınırlamamaya bağlıdır. Doğru beslenme, alışkanlıkların terkedilmesi ve akılcı davranışlarla kilo vermek çok daha kolay hale gelecektir.

Kötü diyet alışkanlıklarını değiştirmek zor görünse de bunları bırakmanın en kolay yolu, sağlıksız olanı sağlıklı olanla değiştirdiğinin farkına varmaktır. Böylece düşünüldüğünde bir şeyi bırakmak ya da ondan mahrum kalmak gibi hisler yaşanmaz. Beslenme ve diyetlerle ilgili en kalıplaşmış kötü alışkanlıklar şöyledir:

Yazının Devamı »


Diyet yaparken pek çok zor koşulla karşılaşıyoruz. Diyet programına uymak özellikle yolculukta zorlaşsa da bazı önlemler ve pratik yöntemlerle diyetimizi bozmadan yolumuza devam edebiliriz.

Diyet programında her ne olursa olsun küçük soğutucular bulundurmak en kolay yoldur, ancak herkesin soğutucu bulundurması mümkün değildir.

Sağlıklı ve düşük kalorili sandviçler yapılarak tüm malzemeler ayrı ayrı paketlenebilir ve yeneceği zaman birleştirilebilir. Aynı şekilde salata malzemeleri ve sosları ayrı ayrı paketlenerek daha sonra birleştirilebilir.

Yazının Devamı »

Yeni bir diyete başlarız. Güçlü ve iyimserizdir. Bu diyet diğerlerinden farklı olacaktır, inanırız. Vücut kimyası başlangıçta yeni diyete çok çabuk yanıt verir ve kiloları verilmeye başlanır.

Ciddiyetle diyete devam ederiz. Kilo veriyor oluşumuzdan hoşnut olur, hatta kilo vermeyi başaramayan arkadaşlarımıza takılırız. Bu sefer herşey farklıdır.

Yazının Devamı »

Yediklerinin kalorisini sayanlar ve aldıkları miktara dikkat edenler için hem lezzetli, hem besleyici hem de düşük kalorili bir makarna tarifi:

4 porsiyon. Her porsiyonu 200 kalori

Malzemeler:

200 gram çubuk makarna
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 kuru soğan
1 kabak

Yazının Devamı »

Hayatımızın her dakikasını planladığımız bir dönemde yaşıyoruz. Yoğun iş temposu ve gittikçe artan ihtiyaçlar sonucu 24 saatin yetmediği zamanlar yaşıyoruz. Tatile gitmeden önce nereye gideceğimizi, nerede kalacağımızı, neler yapacağımızı, hatta ne zaman yüzeceğimiz bile planlı artık. Tüm günlerimizin planlandığı bir şablon içindeyiz ancak iş kilo vermeye geldiğinde planlamayı unutuyoruz. Plansız bir zayıflamada başarılı olup olmadığımızı nasıl belirleyebiliriz?

Zayıflamadan önce ihtiyacımız olan şey bir yol haritasıdır. Ne zaman başlayacağımız, neler yapacağımız belirli bir çerçeve içinde olduğunda kurallara uymak, başarı/başarısızlık takibi daha kolay olacak ve plana uymak bir rutin haline gelecektir.

Yazının Devamı »

Fazla kiloları vermek kritik bir biçimde fiziksel ve psikolojik sağlığın bir gerekliliğidir.

Çağımızda pek çok insan fazla kilolarından şikayetçi ve bu şikayetlerinde haksız değiller. Kilo vermek isteriz ama bunu başaramayız. Sürekli ertelemeler, kendimize uygun diyet programını bulamamak gibi nedenlerle, fazla kilolarımızla geçirdiğimiz günler uzar gider.

Başlangıçtaki kararsızlık, neden kendimi sıkıntıya sokayım düşünceler oluşur. Ancak bilinen gerçek fazla kiloları olanların bu kilolardan kurtulma gerekliliğidir. Araştırmalar her zaman göstermiştir ki fazla her kilo, sağlığı koruyamamak adına yeni bir risktir.

Yazının Devamı »

Kilo vermek için alınan kalori miktarının azaltılması zorunludur. Eğer aldığımızdan çok daha fazla kalori tüketirsek, vücudumuz enerji sağlamak için yağ stoklarını kullanmaya başlayacak ve dolayısı ile kilo vereceğiz. Eğer tükettiğimizden çok daha fazla kalori alırsakta, kullanmadığımız miktar vücudumuzda depolanarak kilo alacağız.

Kalori azaltmakla kastedilen kesinlikle şiddetli bir düşüş yapmak ya da tamamen yemeyi bırakmak değildir. Bu şekilde işleyen bir beslenme programında ancak vücuttaki su atılır ama yağlar yakılamaz. Açlıktan ölmeden, kalori kısıtlaması yapılmadığında metabolizma yavaşlayarak bu düzene alışacak ve yağları değil kasları kaybedeceğiz.

Yazının Devamı »

Metabolik oran, bir gün içinde alınan kalorinin harcanan enerjiye oranıdır. Esas alınan kalori, günlük rutinlerin harcattığı kaloridir. Örneğin nefes alırken ya da kalp atışı ile kaybedilen kalori gibi.

Fazla kiloları olan ve normal kiloda olanlar arasında yapılan araşılaştırmada fazla kilolu insanların daha fazla enerji tükettiği bulundu. Daha fazla yağ kütlesi,kaslardaki genişleme ve daha büyük iç organlar daha çok enerji harcanmasına neden olmaktadır.

Yazının Devamı »

Fazla kilolardan kurtulmak hele ki bu kilolar 10 ve üzerindeyse sanki sonsuza kadar bitmeyecekmiş gibi bir hisse neden olur. Oysa kilo vermeye başlarken bunu kolaylaştırmak elimizdedir. 6 basit ipucu ile başlanan bir rejimde kilo vermemek için bir neden yoktur. İşte altın anahtarlar:

1- Sabırlı olmak – Bu başarının ilk anahtarıdır. Kilo vermek bir yarış değildir. Sadece yenilenleri kontrol etmek ve toplam sağlığı daha iyi hale getirmek için yapılan bir yaşam değişikliğidir. Başlangıç için makul bir hedef, makul bir zamana yayılarak verilmelidir. Geri almamak için yapılması gerekenlerin bilincinde olunmalıdır.

Yazının Devamı »

Bir günde hızlı kilo vermek sürekli devam ettirilecek bir zayıflama programı değildir. Sadece uymayan bir giysinin uyması, ya da ertesi gün için formda görünülmesi gereken özel bir plan varsa uygulanmalıdır. Çok miktarda kilo vermek, uzun vadeye yayılması ve dengeli beslenilmesini gerektiren bir durumdur.

Yine de bu fırsat vücudun temizlenmesi ve detoksu için faydalıdır. Kilo verilmesi vücudun su ve yağ kaybetmesidir.

Bir günde yarım kilo kaybetmeyi hedeflerken;

Yazının Devamı »

Diyet lif bakımından zengin yiyeceklerle hazırlanmış, basit ve genellikle herkesin bildiği tariflerden oluşan 14 günlük bir programdır. Yemek listesi 7 günlüktür ve 2. hafta birinci haftanın tekrarıdır. Yiyecekler kendi aralarında değiştirilebilir.

Yaşamak için ye diyeti vejeteryan ve normal olmak üzere iki farklı plan içerir. Öncelikle normal beslenme planını ele alacağız. Vejeteryen menü daha katıdır ve hızlı kilo vermeye neden olur. Vejeteryen diyeti kalp ve şeker hastaları için de uygundur ve uygulanabilir.

Diyetin normal tipinde gün içinde sınırlı miktarda hayvansal ürüne izin verilmektedir. Yağ konusunda da çok hassastır ve toplamda günlük 1 yemek kaşığından fazla yağa izin verilmez.

Yazının Devamı »

Son günlerde termal özellikte olduğunu ve kilo vermeyi sağladığını iddia eden zayıflama eşofmanı reklamlarında artış oldu. Reklamlarda çok iyi bir özellikmiş gibi terden sırılsıklam olmuş insanlar gösteriyorlar. Terleyerek zayıflama sağlandığını söyleyen bu giysiler, vücuttan çok miktarda su atılması sağlayan her ürün gibi zararlı.

Yazının Devamı »

Diyet yapanların ve sağlıklı beslenmek isteyenlerin liften zengin besinler tüketmesi gerektiğini pek çok yerde duymuş ve okumuşsunuzdur. Liflerin diyetteki önemi verdikleri tokluk hissinin çokluğudur. Ayrıca liften zengin beslenme ile sindirim sistemi daha düzgün çalışacak, kabızlık ve hazımsızlık sorunları oluşmadan önlenecektir. Peki hangi besin ne kadar lif içeriyor biliyor musunuz?

Hamur işleri

Yazının Devamı »

İçimizden birileri hergün yemek yemeyi tamamen keserek, bir çeşit ölüm orucu ile zayıflamaya karar veriyor. Sadece su ve bazı içeceklerle devam ettirilen diyetler ve başarıları ile ilgili pek çok şey okumuş olabilirsiniz. Ama kendiniz için bunu düşünmeyin.

Hiç bir şey yemeden kısa bir dönemde önemli miktarlarda kilo kaybedileceği bir gerçek olsa da, bu şekilde bir diyet sürdürmek yiyeceklere olan bağımlılığı engellemez. Diyet süresi dolduğunda bazı yiyeceklere o kadar çok özlem duyulur ki normalde tüketilenden çok daha fazla yemek yenilmesi ile sonuçlanır. Psikolojik yoksunluk duygusu, zayıflama isteğinden çok daha güçlü bir duygudur.

Yazının Devamı »

Detoks vücuda giren ve atılması gereken zehirli maddelerin temizlenmesi için uygulanan programdır. Zaman zaman yapılan detoks vücudu temizleyerek metabolizmayı düzenler. Zayıflama programlarına yardımcı olur. Detoks için ideal olan sebze ve meyveler bulunmaktadır.

İdeal Detoks Meyveleri :

Greyfurt: En iyi detoks meyvesidir. Bol miktarda lif ve C vitamini içerir. Kolesterol düşürücü ilaç alanlar greyfurtu aynı anda tüketmemelidir.

Yazının Devamı »

Diyetinize yardımcı olacak ve sıkılmadan yiyeceğiniz diyet yemek tariflerine devam ediyoruz.

Bu yemeğin toplam kalorisi 124’tür. %71 yağ, %25 protein, %5 karbonhidrat içerir. Toplam protein 8 gr., Yağ 10 gr., 36 mg. kalsiyum, 1 mg. demir, 291 mg. sodyum ve 249 mg. kolesterolden oluşur.
Malzemeler:
Yazının Devamı »

Kilo alma ve vermede ne yenildiği, nasıl yenildiği, fiziksel aktivite miktarı kadar metabolizma hızı da önem taşımaktadır. Metabolizması yavaş olan kişiler kilo vermekte zorlanır ve muhtemelen her yedikleri yağ olarak onlara geri döner. Aşağıdaki sorulara vereceğiniz yanıtlar ile metabolizmanızın hızını öğrenebilir ve buna uygun zayıflama programlarına başlayabilirsiniz. Sorulara verdiğiniz evet yanıtlarının sayısını toplamanız yeterlidir.

1- Kilo vermekte zorlanır mısınız?
2- Verdiğiniz kilodan fazlasını kolayca ve kısa sürede mi alıyorsunuz?
3- Kahvaltıyı sık sık atlar mısınız?

Yazının Devamı »

Bir yiyeceği arzulamak başlanan bir diyetin neredeyse vazgeçilmezidir. Büyük bir istekle diyete başlanır, verilen kilolar artmaya başlar, ancak er ya da geç bir yiyeceği deli gibi istemek kaçınılmazdır. Bir çikolata kırıntısı ya da bir cips parçası bile gözümüzde ulaşılmaz hale gelir. Bu çok arzulanan yiyecekler gizli tuzaklardır ve karşı koyulması neredeyse imkansızdır.

Aslında bu yiyeceklere olan istek ortalama 15 dakika devam eder. Ama güçlü istekler duyanlar için bu dakikalar sonsuz gibi görünebilir. Eğer akıl başka bir şeyle meşgul edilirse bu isteklere karşı koymak kolaylaşır. Burada belirleyici olan sağlıklı beslenme ve kilo vermedeki kararlılıktır. Mücadele etmeyi seçenler için istekleri dizginleyen bazı besinler yardıma koşar.

Yazının Devamı »

Diyetlerin pek çoğu fazla kilolu nüfusu olan Amerika’lı diyetisyenlerden çıksa da bu diyet tam Türk işi. Yabancı kaynaklı diyetlerin aksine bu diyette ulaşamayacağımız bir besin maddesi yok. Yabancı menşeli diyetlerde kültürümüzde pek rastlanmayan meyve ve sebzeler bulunuyor. Beslenme planını vereceğimiz Türk Diyeti ise, Türk Kalp Vakfı’nın hazırladığı bir diyet.

Yazının Devamı »

Hollywood’daki ünlü oyuncuların kırmızı halı geçit törenine hazırlanmak için yaptıkları, bol sıvı tüketimine dayanan bir diyettir. Diyet ünlü oyuncuların diyetisyeni doktor Joel Fuhram tarafından geliştirilmiştir. Şok diyet sınıfına giren bu diyet kısa sürede hızlı kilo kaybına neden olmaktadır. Diyet haftanın 2 günü sadece meyve suyu içilmesi nedeni ile iyi bir detox diyeti de sayılmaktadır.

Diyet 1 hafta boyunca devam ettirilmesse sonuç alınamaz. Ancak 1 haftadan uzun sürdürülmesi de önerilmez. 1 hafta boyunca kırmızı etler, şekerli gıdalar, un mamulleri ve baklagil tüketimi kesinlikle yasaklanmıştır. Sıcak içeceklerde şeker, krema vb. kullanılmaz. Diyetle birlikte günlük 20 dakikalık hafif yürüyüşler önerilir. Hamile, emziren kadınlar ve beslenme ile etkilenen kronik rahatsızlıkları olanlar bu diyeti uygulamamalıdır.

Yazının Devamı »


Bugunden itibaren rejimlerinize yardımcı olmak için az kalorili bol besleyici diyet yemekleri tarifleri vermeye başlıyoruz. İlk tarifimiz diyet sebze kebabı.
4 porsiyon bu kebapta 202 Kalori, 32 g. protein, 5 g. karbonhidrat ve 6 g. yağ bulunur.

Malzemeler:

1 fincan yağsız yoğurt
2 çay kaşığı kırmızı toz ya da pul biber
1 çay kaşığı kuru nane

Yazının Devamı »

Damla diyeti klasik bir çorba diyetidir. Verilen çorba tarifinin yanısıra günlük ek besin listeleri bulunmaktadır. Diyette ekmek, alkollü içecekler ve kola gibi gazlı içecekler yasaktır. Su, şeker katılmamış her türlü içcecek, çay, sade kahve ve kaymağı alınmış süt tüketilebilir.

Diyet çorbası gün içinde ne zaman istenirse ve ne kadar istenirse yenilebilir. İzin verilen günlerde tüketilecek et ve benzeri ürünlerde kesinlikle deri olmamalı ve yağsız pişirilmelidir. Bu diyet hızlı bir kilo verme yöntemi olduğundan çok uzun süreler devam edilmemelidir. Kesintisiz olarak 2 haftadan fazla sürdürülmez. Diyetin aynı zamanda detoks etkisi de bulunmaktadır. İlk 3 gün içinde baş ağrısı gibi detoks etkileri hissedilebilir. Bağırsakların çalışması değişeceğinden günde 1 kase kadar kepekli ya da lifli besinler tüketilebilir.

Yazının Devamı »

  • Alexa