Kasım, 2010 tarihli arşiv kayıtları

Fazla kilolar gece uyuyup sabah uyandığımızda ne yazık ki peşimizi bırakmıyor. Zayıflamak için kararlılık ve kurallara uymak büyük bir zorunluluk. Beslenmeme esasına dayanan ve yağları değil su kaybetmemizi sağlayan diyetlerle başarıya ulaşmak ve mucize beklemek doğru değil. Doğru bir zayıflama programı için yaşam biçimi haline getirilmesi gereken bazı püf noktalar var. Onları aşağıda özetledik;

1- Diyet geçici ancak sağlıklı beslenme kalıcıdır. Yıllar boyunca alınan yağları bir iki günlük diyetlerle vermek ne yazık ki hayaldir. Doğru bir beslenme programı planlanmalı ve bu programa kararlılıkla uyulmalıdır.

Yazının Devamı »

Diyetin toplam kalorisi 1000’dir. Acele şekilde görüntünüzü toparlamak ihtiyacı içindeyseniz bu diyeti uygulayabilirsiniz. Diyet kesinlikle 3 günden fazla sürdürülmemelidir

Gün 1

Kahvaltı :
1 Büyük fincan çay, kahve ya da su
Yarım greyfurt ya da 1 greyfurt suyu
1 dilim ekmek ve 1 yemek kaşığı fındık ya da fıstık ezmesi

Öğle :
1 orta boy yağsız pişirilmiş balık
1 dilim ekmek
1 büyük fincan çayi kahve ya da su

Yazının Devamı »

Şişmanlık kısaca vücut yağ miktarının artışı olarak tanımlanabilir. Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization)’nün tanımlaması vücut yağ miktarının sağlığı bozacak şekilde aşırı veya anormal birikmesi şeklindedir.

İnsan vücudunda cilt altı yağ dokusu dışında kalanlara “viseral yağ dokusu” denir. Viseral yağ dokusunun vücuttaki dağılımına göre şişmanlık iki tipe ayrılır: Android ve Jinoid şişmanlık.

Yazının Devamı »

Zayıflama Günlüğünün önceki bölümü
Başlamak başarmanın yarısıdır! derler. Yarısı ve sanırım en önemli kısmı. Bu sefer kesin kafama koymuştum ZA-YIF-LA-YA-CAK-TIM. Hemen televizyonda gördüğüm doktorun adresini buldum, telefon açtım. O kadar yoğun talep vardı ki 3 hafta sonrasına randevu alabilmiştim. Olsun en azından kararımı vermiştim.

Randevu günü geldiğinde gerçekten büyük bir hevesle gittim. Kendime inanıyordum. Ve 1.5 yıllık serüvenim başladı. Gayet sıkı bir programdı. Meyve, haşlanmış yağsız sebze ve salata dışında her şey yasaktı. İşin akupunktur kısmına gelince…

Yazının Devamı »

Çocuk gelişimi devam ederken kilo verdirmek yerine, vücut ağırlığının korunması önerilmektedir. Bu durumda aşırı şişman ya da şişmanlığı nedeni ile psikolojik sorunlar yaşayan çocuklarda tedavi yapılması daha uygundur. kısıtlaması önerilmemektedir. Çocuklarda ve genellikle yetişkinlerde diyet tedavisinde yağ ve kalori alımının azaltılması, dengeli ve az kalorili beslenilmesi en doğru yoldur. Yüksek kalori içeren, besin değeri düşük yiyecek ve içecekler sınırlandırılarak, tahıl, sebze ve meyve tüketimini arttırmak bu kapsamdadır.

1990 yılında yapılan bir araştırmada günlük 900-1300 kalori içeren ve fiziksel aktiviteyi arttırıcı bir diyet denenmiş, besinler renklerle kodlanmıştır. Düşük kalorili – serbest- yiyecekler yeşil, orta kalorili, protein içerenler; sarı ve son olarak yüksek kalorili yiyecekler kırmızı olarak kategorilendirilmiştir. Bu araştırma sonucunda sürekli düşük kalori içeren gıdalarla beslenilmesi kısa sürede kilo verseler de bir süre sonunda vucut sıvısının azaldığını ve yağların arttırdığı gözlemlenmiştir. Atkins diyeti gibi yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı diyetlerin beslenme değeri olarak yetersiz olduğu ve kalsiyum ile suda çözünen vitaminlere gereksinim olduğu da ayrıca bildirilmektedir.

Yazının Devamı »

Kilo verebilmek kadar varolan kilonun korunması da başlı başına bir sorundur. Kilo vermek ve varolan kilonun korunması için mantıklı ve akılcı davranılmalı, bazı ipuçlarını benimseyerek yaşam biçimi haline getirmelidir.

Kilo vermek ciddi bir iştir. Aç kalmadan kilo vermenin yolu günlük kalorilerden kısıntı yapmaktır. 1 kilo verebilmek için 7000 kaloriyi harcamak gerekir. Haftada 1 kilogram kaybedebilmek için günlük 1000 kalori kısıtlanması gerekir.

Yazının Devamı »

Kadınlar başta olmak üzere herkes günümüzde ideal bir görünüm ve vücut yapısına sahip olma konusunda baskı altında yaşıyor. Diyet ve egzersizlerin zorluğu, yeme alışkanlıklarını değiştirememe gibi nedenlerle çoğu kişi de başarısız olmakta.

Depolanmış yağlardan kurtulmanın çözümlerinden biri de liposuction. Lipoplasti olarakta bilinen işlem fazla miktardaki istenmeyen yağlardan kurtulmada yardımcı bir yöntemdir. Lipoplasti yöntemi zayıflamak için bir yöntem değildir. Değişik yöntemlerle zayıflamayı başaramamış kişilerin son çare olarak düşünmesi gereken cerrahi bir operasyondur. Hızlı bir düzelme sağlar, ancak diyet- egzersiz programlarına bağlı kalınmadıkça ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenmedikçe yapılan işlem geri dönüşlüdür. Yani aynı ölçüde yağın tekrar birikmesi kaçınılmaz olabilir.

Yazının Devamı »

Daha önce başladığımız 4 haftalık güzellik diyetinin son hafta beslenme planını sunuyoruz. Diyet uzatılmak istendiğinde birinci haftalık beslenme planından başlanarak tekrarlanabilmektedir.

Gün 1 (Gün 22)

Kahvaltı: 1 kase çilek, 1 kase yağsız yoğurt
Öğle Yemeği: 1 kutu yağsız ton balığı, 1 dilim ekmek
Akşam Yemeği: 1 ızgara tavuk göğsü, 1 ızgara domates ve biberiye ile
Ara öğün: 1 avuç fındık, 1 bardak yağsız süt, 1 kase çikolatalı sütlü tatlı

Yazının Devamı »

Kilolarım hayatımda kabus üstüne kabus yaratmaya devam ederken ben de büyüyordum. Bu işin sanırım en kötü tarafı kendimle fazla barışık olmamdı. Fazla olan her kiloma rağmen “aman ben her halimle güzelim ne fark eder ki” diye düşünmekten vazgeçmiyordum. Durum böyle olunca da yemek yemekten vazgeçmek çok zor gelmeye başlıyordu ve bir noktadan sonra aklımın ipleri güzel yemeklerin eline geçiyordu.

Sanırım işin en kötü yanlarından biri yemek yemeyi sevmem kadar yemek yapmaya da tutkuyla bağlı olmamdı. Canımın istediği her yemeği yapıp yiyordum, ya da çevremdekilerin canının istediğini. Müthiş bir keyifti benim için ama bilmediğim başka bir şey daha vardı. Başkalarının tecrübeleri insanın kulağına pek te küpe olmuyor ne yazık ki…

Yazının Devamı »

Daha önce başladığımız 4 öğün- 4 haftalık Amerikan Beslenme ve Diyet Uzmanı Lisa Drayer tarafından hazırlanan güzellik diyetinin 3. haftalık beslenme programı ile devam ediyoruz.

Gün 1 (Gün 15)

Kahvaltı: 1 adet gözleme, 1 dilim yağsız kaşar peyniri, 1 bardak yağsız süt
Öğle Yemeği: 1/2 ızgara tavuk göğsü, 2 dilim domates ve yeşillikle hazırlanmış sandviç
Akşam Yemeği: 1 ızgara orta boy balık, 1 kase haşlanmış bezelye
Ara Öğün: 1 kase meyveli yoğurt, 50 gram bitter çikolata

Yazının Devamı »

Henüz çocukluk çağında çevresinden farklı kiloda olduğunu farkeden fazla kilolu bir kadının geçen haftadan devam eden hikayesi

İlkokula başladığımda “Eyvah Çocuklar Büyüdü” filmindeki gibi dev çocuklardan biri olduğumu fark etmem çok sürmedi. Tüm okul hayatım boyunca en arka sırada oturdum. İlkokul son sınıfta öğretmenimden uzun ve şişmandım ne yazık ki.

Sonra ortaokul… Gelişmekte olan bir kız çocuğunun zerafeti ve endamından hiç eser yoktu bende, ama bebek gibi yüzümle çok güzeldim, tek kusurum fazla kilolarımdı.

Yazının Devamı »

Dün başladığımız 4 öğün- 4 haftalık Amerikan Beslenme ve Diyet Uzmanı Lisa Drayer tarafından hazırlanan güzellik diyetinin 2. haftalık beslenme programı ile devam ediyoruz.

Gün 1

Kahvaltı: 1/2 bardak yağsız süt ile hazırlanmış, 1 kase kahvaltı gevreği, 1 kase taze çilek

Öğle Yemeği: 1 kepekli sandviç ekmeği ile hazırlanmış hindi jambonlu, yeşillik ve hardallı sandviç

Yazının Devamı »

Diyet Lisa Drayer isimli Amerikalı beslenme uzmanı tarafından hazırlanmış, sabah – öğle – akşamüzeri ve akşam yemeklerinden oluşan 4 öğünlük bir diyettir. Günlük ortalama 1500 kalori alınan diyet 28 gün sürdürülmektedir. 28 gün bittikten sonra tekrar yeni bir çevrime girmenin sakıncası yoktur.

Güzellik Diyeti 1 Hafta Menüsü

Gün 1

Kahvaltı :
2 yumurta beyazı ve 2 kaşık haşlanmış ıspanakla hazırlanmış omlet, 1 dilim tam buğday ekmeği, 1/2 su bardağı çilek ve 1 bardak yağsız yoğurttan hazırlanmış enerji içeceği.

Yazının Devamı »

Lif sadece bitkisel kökenli gıdalarda bulunan ve sağlıklı bir diyet için kesinlikle gerekli olan bir besin öğesidir. İnsanın sindirim enzimleri lifi kırmaya çok elverişli olmadığından genellikle sindirilmeden atılır.

Lifler türüne bağlı olarak yiyeceklerin sindirim sisteminden geçişini hızlandırır ya da yavaşlatır. Bağırsak duvarlarını uyarma özellikleri vardır. Lifler sindirimi geliştirdiği gibi kan şekeri ve kolesterol düzeylerini düzenleyen bir özelliktedir. Lifli gıdalar genellikle az kalorili olduğundan kilo kontrolünde önem taşırlar.

Yazının Devamı »

Besin değerleri:
4 porsiyon – Her bir porsiyon 86 kalori, 3 gram yağ 13 gram karbonhidrat, 5 gram lif, 4 gram şeker, 5 gram protein, 199 mg. sodyum

Malzemeler:

1 orta boy Brokoli
2 orta boy Havuç
1/ soğan rendesi
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1/2 tatlı kaşığı kuru kekik
1/2 soğan rendesi
1/2 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı kırmızı toz biber
1 tatlı kaşığı kıyılmış taze maydanoz

Yazının Devamı »

Zayıflamak ya da formunu korumak isteyenler bir rejim yapmasa bile aldıkları toplam kaloriye dikkat ederler. Herkes tarafından sevilen, lezzetli olduğu düşünülen yiyeceklerin kalorileri genelde çok yüksektir. Kalorilerle dolu bu yiyeceklere karşı koymak ise çok zordur. Sadece yemekleri yerken değil, yaparken de kalorileri azaltacak önlemlerle formunuzu koruyabilirsiniz.

* Mutfaktayken mümkün olan heryerde şeker yerine diyet tatlandırıcıları kullanın.

Yazının Devamı »

Zayıflama günlüğünde, zayıflamayı amaç edinmiş kişilerin deneyimlerine, duygularına, başarılarına ve başaramadıklarına yer vererek, diğer zayıflamak isteyenlere yol göstereceğiz.

Dünyada binlerce çeşit insan var. Saçının rengi, derisi, boyu, kilosu, gözü, kaşı, burnu, kulakları birbirinden değişik, bir sürü değişik insan. Ve birde toplumun kabul ettiği genel kriterler.. Son zamanlarda elbette değişse de mesela beyaz olmak, sarışın olmak uzun boylu ve ince olmak gibi genel kriterler.. Bu kriterlerin bazıları sadece gözümüzü okşamak adınayken, bazısı daha sağlıklı, daha rahat, daha mutlu bir yaşam için.

Yazının Devamı »

Sağlıklı besleniyorsunuz, diyeti programınıza uyuyor, bol bol su içiyor ve zayıflamak için ne gerekiyorsa yapıyorsunuz. İşinizi biraz kolaylaştırmak ve zayıflarken sarkma olmaması için basit kalça hareketlerine ihtiyacınız olacak. Bu hareketler kalçaları sıkılaştıracağı gibi sırt-bel ve karın civarındaki küçük kasları da çalıştırır ve güçlendirir. Duruşununuz düzeltir.

Yazının Devamı »

Özel besin ihtiyacı olmayan, sağlıklı beslenmek ve formunu korumak isteyenlerin belirli yiyecekleri belirli miktarlarda yemeleri gerekmektedir. Sağlıklı bir öğünde sebze, proteinler ve tahıllara mutlaka doğru ölçülerde yer verilmelidir.

Tabağın 1 numaralı bölümüne aşağıdaki sebzeleri koymalısınız. Sebzenin toplam miktarı yanında belirtilmemişse ayıklanmış ve parçalanmış hali ile 1 su bardağıdır.

Yazının Devamı »

Diyette canı tatlı çekenlere,
8 adet,
herbiri 154 kalori
9,5 gram protein
21 gram karbonhidrat
3.4 gram yağ

Malzemeler

200 gram yulaf unu ya da gevreği
30 gram kakao

Yazının Devamı »

3 Günlük Fillip diyet, Dr. Green Fillip tarafından hazırlanmış hızlı bir diyettir. 3 gün içinde yaklaşık 4-5 kilo verilmesini hedefler. Sadece 3 gün boyunca sürdürülmeli ve aynı ay içinde birden fazla tekrarlanmamalıdır.

Diyet devam ederken tuz ve karabiber dışında baharatlar yasaktır. Su tüketimine ağırlık verilmelidir. Şekersiz çay ve kahve dışında içecek önerilmez.

Yazının Devamı »

  • Alexa