Aralık, 2010 tarihli arşiv kayıtları

Meyvelerin zayıflama programlarına zarar verdiğini, ve kolay zayıflayabilmek için diyette meyvelere yer verilmemesi gerektiğini duyuyoruz. Beslenme programımızdan meyveleri çıkarmak doğru mu, gelin birlikte bakalım.

Meyvelerin şeker taşıdığı bilinen bir gerçektir. Gereğinden fazla şeker içeren meyveler de bulunmaktadır. Bu tür meyveleri aşırı miktarda tüketmek rejim için sakıncalı olabilir. Öte yandan meyveler içinde bulunan şekerler doğal şekerlerdir ve kişinin şekere olan gereksinimini giderir. Kar zarar hesabına bakılarak meyve yemenin diyette çok fazla olumsuzluğa neden olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü meyvelerdeki şekerler doğaldır, kan şekeri düzeylerinin aşırı yükselmesine neden olmaz ve şeker ihtiyacını giderir ve böylece kekler, çikolatalar, pastalar gibi aşırı şekerli, rafine ürünlerle hazırlanmış besinleri tüketmeyi daha az isteriz.

Yazının Devamı »

Sağlıklı bir beslenme düzeninde, özellikle kilo verilmesi için diyet yapılıyorsa tüm besin gruplarından tüketilmelidir. Vücudun işlevlerini yerine getirebilmesi için diğer besin kaynaklarına olduğu gibi yağlara da ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle diyet esnasında yağları tamamen hayatımızdan çıkarmak değil, sağlıklı olanlarla değiştirmek gerekir.

Sağlıklı yağlar şöyle sıralanmaktadır:

Zeytinyağı, ceviz yağı, fındık yağı, badem yağı, fıstık yağı, susam yağı, avokado yağı, hindistan cevizi yağı, soğuk su balıklarının yağları (somon, sardalya, uskumru, ringa, ton balığı)

Yazının Devamı »

Fazla kilolu olmak duygusal ve sosyal açıdan kişilere ağır yükler getiren bir durumdur. Normalin üzerinde kilosu olan insanlar toplumda ayrım görmekte ve alay konusu edilebilmektedir.

Çalışmalar göstermektedir ki, özellikle okul çağındaki fazla kilolular arkadaşlarının, öğretmenlerinin ağır şakalarıma maruz kalmakta, fazla kilolular televizyon karakterleri tarafından alaya alınmaktadır. Hatta hiç tanınmayan kişiler bile incitici sözler ve şakalarla yaklaşabilmektedir.

Yazının Devamı »

Zayıflamak için egzersizin öneminden bahsedip duruyoruz. Egzersize bu kadar değinilmesinin nedeni şüphesiz sağlıklı bir yaşam için gerekliliğidir. Düzenli egzersiz yapmak sadece zayıflamak ve formda kalmak için değil hemen her hastalığa yakalanmamak için faydalıdır. Zayıflamak ve formda kalmak için diyetsiz egzersiz, egzersizsiz diyet yapmak çoğunlukla başarısız sonuçlara neden olmaktadır. Düzenli bir egzersiz programına bağlı kalanlar da, egzersiz yapamayanlar da aktif bir hayat devam ettirmelidir.

Özellikle iş hayatının rutini içine sıkışıp kalanlar egzersiz yapmak için pek fazla fırsat bulamamaktadır. Oysa ki bazı kurallar geliştirerek hareketsiz kalınması engellenebilir ve metabolizma uyarılarak daha fazla yağ yakması yolunda teşvik edilebilir.

Yazının Devamı »

Diyet yapanların en büyük problemlerinden biri dışarıda yemektir. Beslenme programına uymak için uygun olan durumlarda kendi yiyeceklerini yanlarında taşımalarının dışında, arkadaş ziyaretinde, bir restorana yemeğe gidildiğinde ne yiyeceklerini bilemezler. Restoranlar ya da benzerleri genellikle diyet yapanları pek dikkate almadan bol yağlı, bol karbonhidrat içeren, tuzlu ve baharatlı yiyecekler yaparlar. Hele ki fast food restoranları diyet yapanlar için birer saatli bombadır.

Diyet yaparken hayattan kopmak gerekmez. Bir yakınınızı ziyarete gitmeye devam edecek, arkadaşlarınızla yemeğe çıkacaksınız. Bunları yaparken sadece biraz dikkat etmek diyet programınızı sarsmayacaktır. Dışarıda yerken şu maddeleri unutmayın:

Yazının Devamı »

Sağlıklı bir diyetin, kilo kontrolünü sağlamak ve hastalıklara karşı korunmak için gerekli olduğuna değinerek sağlıklı beslenmenin 10 temel kuralının ilk beşini dün yayınlamıştık. Bugün diğer 5 kuralla yazımızı tamamlıyoruz.

6- Lif Alımını Arttırın: Yetişkinlerin günlük 25-38 gram arasında lif almaları gerekmesine karşın çoğumuz bunun yarısını bile alamıyoruz. Oysaki fiber adıyla da bilinen lifler kronik pek çok hastalığa yakalanmayı engelleyen önemli diyet öğelerdiri. Diyabet, kalp hastalıkları hatta kansere karşı koyarak sindirime yardımcı olur, kan şekerini düzenler ve kilo kontrolü sağlarlar. Lifler sebze, baklagil ve tahıllarda bol miktarda bulunur.

Yazının Devamı »

Sağlıklı bir beslenme, kilo kontrolünün sağlanması ve hastalıklara karşı korunmak için gereklidir. Sağlıklı bir beslenme programının 10 ilkesi olmalıdır. Bu ilkeler sadece ideal kiloda olmayı değil toplam hayat kalitesini sağlaması açısından önemlidir.

1- Kaliteli Gıdalar Seçmek: Beslenmenin temelini taze, doğal ve işlenmemiş gıdalardan kurmak gerekir. Böcek üremesini azaltmak, bitkilerin daha çabuk gelişmesini ve daha güzel görünmesini sağlayan ilaç ve hormonlar sağlık için çok büyük bir düşmandır. Besinlerin depolanma süresi en aza indirilmeli, doğru pişirme ve tekrar ısıtma yöntemleri izlenilmelidir. Kahverengi pirinç, tam tahıllar beyaz pirinç ve işlenmiş undan çok daha fazla vitamin ve mineral içermektedir. Kaliteli protein kaynaklarına yönelmeli ve proteinin tamamını et ve süt ürünlerinden değil, baklagillerden de almaya alışılmalıdır. Balık, zeytin, ayçiçeği gibi kaliteli yağlar tüketilmelidir. Satın alınan her ürünün etiketi dikkatle okunmalı ve fast food, işlenmiş gıdalar hayatımıza sokulmamalıdır.

Yazının Devamı »

Kardiyo kısa ismi ile anılan egzersizler, aerobik olarakta bilinir. Büyük kas gruplarını çalıştırarak kardiyovasküler sistem yani kalp ve dolaşım yollarında etkili olur. Tempolu yürüyüş, bisiklet ve yüzme, dans ve paten bu grupta değerlendirilirler.

Kardiyo egzersizleri kalori yakmaya yardımcı olurken akciğerlerin daha fazla kullanılmasını ve kalbe daha fazla oksijen iletilmesini sağlar. Kardiyo egzersizleri için en ideal program haftada 5 kez, 30 dakika ile 1 saat arasında uygulamadır.

Yazının Devamı »

Artık her şeyi oluruna bırakmıştım, gerçekten dünya umurumda değildi. Canım ne isterse yiyordum. Beni gören, ya da hikayemi dinleyen sizler sanıyorsunuz ki aşırı miktarlarda yemekler yiyorum. Evet az yemiyorum ama bir oturuşta 3 big mac menü yediğim de yalan, sadece birtanesi yeterli oluyordu tekrar obezliğe doğru yol almama.

Değişik bir ikilem yaşıyordum aslında, bir yandan korkunç rahatlamıştım, baskı olmadan çok mutluydum istediğim gibi davranıyor, kendimi devamlı kontrol altında tutmama gerek kalmıyordu. Diğer taraftansa tartılmayı bırakmış olmama rağmen kıyafetlerimin devamlı daralmasından, eski halime döndüğümü anlıyordum. Tüm yaşananlar geri gelmişti. Gene tüm gözler üzerimdeydi. Çoğunlukla acıyarak, arada dalga geçerek. Artık alışmıştım umursamıyordum, ama gene de normal davranmalarını tercih ederdim, sonuçta sadece kilolarım fazlaydı gayet normaldim. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Yazının Devamı »

Balık yağı dönem dönem kilo vermek için mucize bir ürün olarak lanse ediliyor. Kilolarını vermek isteyenler de bir çare olarak diğer yöntemlerle birlikte balık yağına yöneliyor. Peki balık yağı ne ve kilo vermeye yardımcı oluyor mu?

Balık yağı, balıklardan elde edilen yağ türüdür. Omega-3 yağ asitlerinin mükemmel kaynağıdır. Omega-3 yağ asitleri bir günde yakılan kalori oranını arttırma konusunda başarılıdır. Bir besin takviyesi olarak kullanılan balık yağının pek çok faydası bilinmektedir. Balık yağı kullanımı koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Yaşlanmayı yavaşlatır, zihinsel fonksiyonları geliştirir, depresyon ve kaygı oranını düşürür. Kolesterolü düzenler ve akne-sedef gibi cilt rahatsızlıklarının düzelmesine yardımcı olur.

Yazının Devamı »

İnsanlar neden diyet yapıyor? Bir kıyafetin üzerimize olması, ya da tatilde bikini giyebilmek için mi?, tansiyonumuz düşsün ya da sadece doktorumuz istedi diye mi? İnsanların neden diyet yaptıkları araştırılmış ve bakın ortaya diyet yapılması için hangi sebepler çıkmış:

1- Kilo vermek için
2- Mevcut ağırlığı korumak ve kilo verip almamak için.
3- Kilo almak için
4- İyi görünmek için
5- Özel bir zamana (tatil, düğün vb.) hazırlanmak için

Yazının Devamı »

Kilo vermek isteyen ve bunun için çeşitli yöntemlere başvuran kişi zihinsel ve fiziksel enerjisini bu amaca doğru yöneltmeli ve konsantrasyonunu kaybetmemelidir. Moral hiç bir zaman bozulmamalıdır. İhtiyaçlarımızı gözardı etmek yerine bilinçli şekilde ve amaca uygun hareket edilmelidir. Kilo verebilmek sabır, duygusal uygunluk ve hayatı düzenlemeyi gerektirir.

Bilinçsizce yemenin tuzaklarına düşmemek için bazı pratik öneriler aşağıda verilmiştir:

* Hergün duş alıp, beğendiğiniz giysilerinizi giyin. Evde oturuyor olsanız da kendinize ve vücudunuza saygı duymalı, kendinizle barışık olmalısınız.

Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.
Yazının Devamı »

Az kalorili lezzetli ve hafif bir salata tarifi. 4 porsiyon olan bu salatanın besin değerleri şöyle:

Kalori: 200 kcal, protein: 5 gram, karbonhidrat: 30 gram, yağ: 7 gram

Malzemeler:

8 adet orta boy taze patates
1 yemek kaşığı kuru ya da 2 yemek kaşığı taze fesleğen
2 yeşil soğan
1 tatlı kaşığı karabiber
2 tatlı kaşığı tuz
2 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı balsamik sirke
2 yemek kaşığı limon suyu

Yazının Devamı »

Zayıflama Günlüğünün daha önceki yazıları için burayı tıklayınız. Sonunda zayıf sayılırdım. Artık insanların bana sadece şişmanım diye bakmadıklarını biliyordum. Kırmızı saçlarım, uzun boyum, balık eti vücudumla gayet dikkat çekiyordum. Ama bu durum bir kişinin hoşuna gitmiyordu: sevgilimin! Herkesin bana bakması hoşuna gitmiyormuş!. Bense halimden gayet mutlu, keyfini çıkartıyordum yeni görüntümün.

Kilo vermiştim evet ama gene de çok dikkat ediyordum, yoksa en ufak bir kaçırmada kilolar geri geliyordu. 1 sene kadar aynı kiloyu korumayı başardım, artık çok emindim almazdım onca kiloyu geri. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Yazının Devamı »

Bel çevresi ölçümü fazla kiloluluk yani obezitenin teşhisi için önemli bir faktördür. Şişmanlığın derecesi artan sağlık risklerini büyük ölçüde etkilemektedir. Çalışmalar karın bölgesinde göbek olarak değerlendirilen yağ kitlesi varlığının şeker hastalığı, kolesterol, tansiyon, kalp hastalıkları, felç ve erken ölüm risklerini arttırdığını göstermektedir.

Şişmanlığı belirleyen pek çok yöntemden biri de bel çevresi ölçümüdür. Erkekler için 97 cm.yi geçen uzunlukların riski arttırdığı, 102 cm. ve daha fazlasının önemli ölçüde büyük risk olduğu bildirilmektedir. Kadınlar için bu ölçüler 81 cm. ile artan risk, 89 cm. ile büyük risk olarak değerlendirilmektedir.
Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Yazının Devamı »

Obezite yani aşırı şişmanlık pek çok ülke insanının karşılaştığı en büyük sağlık tehditlerinden biri haline gelmiştir. Obezite pek çok ciddi sağlık sorunu ve erken ölüme kadar varabilen sonuçları olan ciddi bir hastalıktır. Yetişkin insanların üçte ikisi, çocukların ise dörtte biri fazla kiloludur. Çocuk ve gençler gittikçe daha fazla kilolu ve obez olmakta ve bunun getirdiği hastalıklar neticesinde daha kısa bir yaşam belirtisi tahmin edilmektedir.

Bir kişinin fazla kilolu olup olmadığını belirlemek için kullanılan pek çok yöntem vardır. En sık kullanılan yöntem standart boy ve kilo oranını kullanan vücüt kitle indeksidir. Ağırlığı boyuna bölündüğünde 29.9’dan yüksek bir değer elde edilen kişiler obez olarak adlandırılır. Bir diğer yöntem vücut bileşimi yöntemidir. Bileşimde elde edilen yağ miktarı ile kişinin değerlendirilmesi yapılır. Vücudunun yüzde 25 ve daha fazlası yağ olan erkekler ve yüzde 30’u ve fazlası olan kadınlar şişman/obez olarak kabul edilmektedir.

Yazının Devamı »

Kalori bir ısı birimidir. Bir besinin negatif kalorili olmasının tabi ki imkanı yoktur. Negatif kalorili olmak besinin kalorisinin, o besini yemek ve sindirmek için harcanan kaloriden daha az olması demektir.

Örneğin soğuk suyun hiç kalorisi yoktur. Bir bardak soğuk su içtiğimizde vücut suyu kan sıcaklığına getirmek için enerji harcamak zorunda kalır. Bu örnekte olduğu gibi bu tür besinler tüketildiğinde aldığımızdan daha fazla kalori harcamış oluruz.

Sürekli negatif kalorili besinlerle beslenmek ve başka bir şey tüketmemek uygun bir zayıflama yöntemi değildir. Sürekli bu besinlerle beslenmek bir süre sonra kas kütlesinin zayıflamasına ve beslenme bozukluklarına yol açar. Devam edildiği takdirde anoreksiya gibi sorunlara neden olabilir.

Yazının Devamı »

Neredeyse tüm kadınların hayali, fazla kilolarından kurtulmak, ince bir silüet ve seksi bir duruştur. Bir çok defa kilo veremeyi denerler ancak genellikle pek çoğu iyi bir sonuç alamaz. Kilolardan kurtulmaya başlamak için yedi önemli ipucu vereceğim.

Daha çok içmek.. İnsanlar genellikle ne kadar aç ya da susuz olduklarını farketmezler, susuzluk hissedince yemeye ya da aşırı kalori içeren asitli içeceklere yönelirler. Oysa ki bir fincan su çoğu zaman açlık-susuzluk hissinin giderilmesi için yeterlidir. Sadece su içmek sizi tatmin etmiyorsa bir parça limonla tatlandırmayı deneyebilirsiniz.

Yazının Devamı »

Etrafımızdaki insanlara dikkatlice bakarsak her insanın yağ depolama şeklinin farklı olduğunu görebiliriz. Bazı bireyler karın ve bel çevresinde yağ depolarken bazıları ise kalça ve bacak çevresinde yağ depolamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu insanların yağ depolama şeklinin, hastalıkların veya hastalık risklerinin belirlenmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Bu araştırmalar sonucu, karın çevresinde yağ depolayan bireylerin kalça çevresinde yağ depolayan bireylere göre Koroner kalp rahatsızlıkları, kalp krizi, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi hastalıkları taşıma riskinin daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Yazının Devamı »

Evet zayıflıyordum, ama zayıflayan sadece vücudum değildi. Sinirlerim de gayet zayıflamıştı . Saçlarım tutam tutam döküldükçe, baş dönmesi yaşamadan ayağa kalkamaz olunca bu işte bir terslik olduğunu anlamıştım 2 ay olmuştu rejime başlayalı ve hala sadece sebze meyveyle besleniyordum. Çevremdekiler de isyan etmeye başlayınca akapunkturu bıraktım.

Her şeyden sınırlı miktarlarda yemeye başladım. Birazcıkta olsa kendime gelmeye başlamıştım. 1 ay kadar daha böyle devam ettikten sonra 3 ayın sonunda 28 kilo vermiştim. Kendimi çok iyi hissediyordum, kilo verdikçe mutlu oluyor ve daha da gaza geliyordum.

Yazının Devamı »

Fazla kilolu olmak sağlık için önemli bir risktir. Kişinin şişman olduğunu doğrulamak için bazı ölçümlerin yapılması gerekir. Bunun için 2 yöntem kullanılmaktadır.

1) Vücuttaki yağın doğrudan ölçümü,
2) Vücuttaki yağın dolaylı ölçümü.

1) Vücuttaki yağın doğrudan ölçümü:

Yazının Devamı »

Aşırı şişmanlık ve bunun getirdiği sağlık sorunları günümüzde son derece artmış durumdadır. İnsanlar kilo vermenin önemini ne yazık ki yeni yeni keşfetmekte.. şişmanlığa bağlı sağlık sorunlarından yılda en az 500.000 kişi hayatını kaybediyor.

Hergün basında ve çevremizde o kadar çok diyet planı anlatılıyor ki, hangisinin gerçekten işe yarar olduğunu bilemiyoruz. En etkili ve en emin yöntem nedir?

Yazının Devamı »

Doğum sonrası kiloları sağlıklı ve doğal bir biçimde vermek günümüz anneleri için oldukça önemli sorunlardan biridir. Artık bebek dünyaya getiren kadınlar en kısa sürede kilolarından kurtulmak istemektedir. Doğum yapan anneler vücutlarının izin verdiği sürece bebeklerini emzirmeyi düşünürler. Bu nedenle haplar, iksirler, sert koşullu diyetler onlar için pek uygun olmayabilir. Bebeğe gerekli besinler anne sütüyle temin edildiğinden, öncelikli olarak bu maddeleri almaları şarttır.

Anlatacağımız olay ikiz bebek annesi 30 yaşındaki bir kadının zayıflama hikayesidir. Çalışan genç anne iki bebeğin besin ihtiyaçlarını sağlamakla yükümlüdür. Öncelikle fazla kilolarını kesimleri ve renkleri onu zayıf gösteren giysilerle örtmüştü. Ancak zamanla fazla kilolarının yaşamının her noktasında ona zorluk çıkardığını ve engellediğini görünce kalıcı çözümler aramaya başladı.

Yazının Devamı »

Mantıklı ve sağlıklı kilo kaybı haftada 0.5-1 kg. arasıdır. Bunu başarabilmek için günlük 500 kalori az alınması yeterlidir. Bunun için işlenmiş karbonhidratları işlenmemişleri ile değiştirmek, yağ içeren süt ve ürünlerini yağsızları ile değiştirmek yeterlidir.

Et, balık, yumurta, fasulye ve mercimek gibi gıdalar protein içerir. Protein yönünden zengin gıdalar demir, selenyum, çinko ve B vitaminleri açısından zengindirler. Yalın protein kaynakları iştahı frenlemek açısından da yardımcıdır. Etler deri ve yağlarından ayrıldıktan sonra az yağ ile hazırlandığında gerçekten sağlıklı besinlerdir. Balıklar omega yönünden zengindirler ve öneml yağ asitleri içerirler.

Yazının Devamı »

  • Alexa