Ocak, 2011 tarihli arşiv kayıtları

Obezite her yıl milyonlarca erken ölüme sebep olan kronik bir sağlık sorunudur. Ancak dikkat gerektiren, güenli, kalıcı kilo kaybı ve metabolizmayı dengeleyen bir beslenme ve yaşam tarzı benimsenerek problemin önüne geçmek mümkündür.

Kilolarla mücadele mi ediyorsunuz? Bir diyet programı izliyor, egzersiz yapıyor, kalorileri azaltıyor olmanıza rağmen kilo veremiyorsunuz. Giderek daha yorgun hissediyor ve hayatın hızına yetişmek için zorlanıyorsunuz. Tatlı, kahve ve sigara için aşırı istek duyuyorsunuz. Bunlar sizin metabolizmanızın dengesiz olduğuna bir işaret olabilir.

Metabolik ihtiyaçlar için kapsamlı bir yaşam planı kabul edilmesi, artan enerji ihtiyacının dengelenmesi, uyku problemlerinin giderilmesi, doğru gıdalar tüketilmesi ile hormonal dengesizliklerin ayarlanması şarttır.

Yazının Devamı »

Fazla kilolar kişinin estetik görüntüsünü bozuyor, belde ve kalçada toplanıyor, göbeği büyütüyor, pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Normalin üstünde olan her bir kilonun zararlı pek çok etkisi var. Üstelik çoğu kimsenin aklına gelmese de kilolar beyni de etkiliyor ve hayatı bir kısır döngüye çevirebiliyor.

Fazla kiloların en önemli nedenlerinden biri olan aşırı yeme isteği aslında bir bağımlılık. Tıpkı alkol ya da sigara gibi fazla kilolu olup beslenmesini kontrol edemeyenler bir süre sonra gıdalara bağımlı oluyorlar. Bu durumun uyuşturucu kullanmaktan bir farkı yok ve beyin zamanla besinlere karşı duyarsızlaşıyor. Sadece zevk alınan şekerli yağlı gıdalara yanıt vermeye ve sonucunda da sadece bunların tüketimine izin vermeye başlıyor.

Yazının Devamı »

Kiloları kaybetmek ve bunun sürekliliğini sağlamak sağlık için bir şarttır. Kilo verirken ani şekilde çok kaybetmemeye çalışmalı ve planlı bir şekilde yapmalıdır. Dün başladığımız Haftada “2 Kilo Vermek İçin 40 Öneri” yazımızın ikinci bölümü:

21- Her zaman kullandığınız servis tabaklarınızı bir kenara ayırıp hacmi eski tabaklarınızın %60’ı kadar olan tabaklar edinin.

22- Stresle başa çıkın. Stres altındaki vücut hormon üretimini hızlandırarak daha kolay kilo alınmasına neden olun.

23- Doğru nefes alın. Havayı burnunuzdan alın ve ağzınızdan verin. Böylece kaslara çalışabilmeleri için daha fazla oksijen gönderirsiniz.

Yazının Devamı »

Kilo vermek ve bunun devamlılığını sağlamak sağlık için bir gerekliliktir. Kilo verirken aşırıya kaçılmamalı ve planlı bir şekilde kiloları azar azar vermelidir. Evde kendi çabalarıyla zayıflayan ve kilo vermek için tıbbi bir müdahale görmeyen insanların sağlıklı zayıflama miktarı haftalık 0,5 – 2 kg. arasındadır. Vereceğimiz önerilerle kendinizi daha iyi hissedecek, elbiselerinizin içinde daha güzel görünecek ve daha kolay hareket edeceksiniz.

1- Kendinize inanın. Daha önce başarısız diyetler yaşamış olabilirsiniz. Kilo vermenize rağmen hızla geri almışta olabilirsiniz. Ancak başarmanın en önemli kuralı inançtır.

2- Değişiklik yapın. Programınıza başlamadan önce daha önce yapmaya cesaret edemediğiniz ya da ertelediğiniz bir isteğinizi yerine getirin. Saçınızı farklı bir renge boyamak ya da yeni bir elbise almak gibi. Bu size amacınızı hatırlatacak ve programınız için bağlılık yaratacaktır.

Yazının Devamı »

Kilo almak ve vermek, sağlıklı formu korumak için beslenme ve egzersizin yanında metabolizma hızının önemi büyüktür. Hızlı çalışan bir metabolizmada yağların yakılması kolaylaşırken, yavaş metabolizmaya sahip biri diyetin ucunu biraz kaçırınca çok çabuk kilo almaktadır. Kilo kontrolü için büyük önem taşıyan metabolizma hızı ile ilgili pek çok görüş ortaya atılıyor. Acaba bunların hangileri doğru ? İşte metabolizma ile ilgili merak edilenler:

Buz gibi soğuk yiyecek ve içecekler metabolizmayı hızlandırarak daha çok kalori yakılmasına neden olur mu?

Evet bu bilgi doğrudur. Ancak hemen dondurmaya sarılmadan önce şunu bilmenizde fayda var. Bu toplam kalori harcaması içinde çok önemli bir miktar değildir. Günde beş ya da aştı bardak buz gibi su içmeniz size ekstra 10 kalori yakma imkanı verir. Bu da yılda ancak 1-2 kiloya tekabül eder. Fazladan bir çaba harcamadan fazladan on kalori yakmak ise denemeye değerdir.

Yazının Devamı »

Kilo vermek isteyenler, sağlıklı beslenmek ve formda kalmak isteyenler bunu yaparken aldıkları ve verdikleri kalorileri sayarlar. Kalori saymak zahmetli bir iştir ve özel bir çaba ister. Kalori sayımı yapılırken düşülen en büyük hata sıvılarla alınan kalorileri saymamaktır. Gözden kaçırılan ve önemsiz görülen sıvılar günlük beslenme içinde çok yüksek kalori almaya neden olabilir. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Evde hazırlanmayan ve satın alınan içeceklerin büyük bölümünde yüksek miktarda fruktoz şurubu bulunur. Bu da kilo alma ve obezite için önemli katkılar sağlar. Gazozlar ve enerji içecekleri de bu sınıfa girmektedir. Günlük olarak tek bir şişe / kutu içecek tüketilmesi o gün için fazladan 240 kalori almak demektir. Sıvılar katılara oranla daha az doyurucu olduğundan yemek yenilmesini azaltmadığı gibi bu tür içecekler vitamin ve mineral içermemesine karşın yılda 25 kilo alınmasına sebep verebilir. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Yazının Devamı »

Aşırı kilolarından kurtulmak için her yolu deneyen bir kadının günlüğü. Önceki yazılara ulaşmak için burayı tıklayın.

Ameliyat fikriyle gelen anneme ilk başta biraz garip yaklaşmıştım. Yok artık! Zayıflamak için ameliyat mı olunurdu? Olunuyormuş, ben işteyken televizyonlarda herkes çıkıp konuşuyormuş. Kelepçe denen bir şey varmış, midene takıyorlarmış, azıcık yiyip zayıflıyormuşsun.

Annem her fırsatta ameliyat, ameliyat diye başımda dolandığından en azından kalkıp doktora gitmek farz oldu. Bu ameliyat üzerinde uzman olan, televizyonda bolca konuşan doktordan randevu alıp gittiğimde; ameliyatın çok zor olmadığını, yaklaşık 1 saat sürdüğünü ve midenin silikon bir lastikle üst kısmında bir ufak kase kadar kalacak şekilde ikiye bölündüğünü öğrendim. Kulağa çokta korkutucu gelmiyordu. Kapalı bir ameliyattı, yaklaşık 1 hafta kadar sıvıyla beslenmek gerekiyordu. Sonra yavaş yavaş daha katı gıdalara geçebilecektim. 1 ay sonra deri altına yerleştirilen silikonun ucundaki metal sayesinde kelepçe sıkılacaktı ve az yemeye başlayacaktım.

Yazının Devamı »

Sıfır kalorili, diyet, şekersiz olarak piyasaya sunulan ve etiketinde diet olduğu yazılan içeceklerin kilo alımına katkısı olmadığı ve sağlıklı olduğuna inanılmaktadır. Peki bu inanış gerçekten yerinde bir inanış mı, yoksa inanmak istediğimiz için mi inanıyoruz? Ne yazık ki diyet içecekler sağlıklı ve doğru bir tercih gibi görünse de aslında kendimize zarar veriyoruz.

Diyet içecekler mısır şurubu, şeker gibi öğelerle tatlandırılmamakla birlikte daha düşük kalorili maddelerle tatlandırılmaktadır. Bu içeceklerin içinde en sık kullanılan maddeler aspartam, sukraloz, sakarin, asesülfat potasyum ve bunların bileşimleridir.

Yazının Devamı »

Diyet yaparken, seçtiğimiz programın özelliklerine uygun hareket etmek ve listemizin izin verdiği yiyecekleri yemek için büyük çaba harcıyoruz. Program bize pek çok şeyi yasaklayabiliyor. Bazı diyetler şekeri, bazıları yağı, bazıları ise karbonhidratları.. Pek çok diyetin söz etmediği kısımsa uyarıcılar. İlk bakışta tamamen zararsız ve masum görünen bu tür yiyecek ve içecekler aslında tam anlamıyla diyetin baş düşmanları.

Yazının Devamı »

Fazla kiloları olanlar için en büyük korku günün birinde aşırı şişmanlama yani obez olmaktır. Obezite hayatı tehdit eden ciddi hastalıkların neredeyse tamamına yakalanma olasılığını arttıran, hayat kalitesini düşüren bir sağlık sorunudur. Farkında olmadan ya da kilo almamak için özellikle yapılan bazı davranışlar obezite riskini büyük ölçüde arttırmaktadır.

Amerikan Massachusetts Üniversitesi’nde, 500 erkek ve 500 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada yemek yeme zamanlarının obezite ile kesin ilişki içinde bulunduğu kanıtlanmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarına göre aşırı şişmanlık riskini arttıran yemek zamanı alışkanlıkları şöyledir:

Yazının Devamı »

Sağlıklı zayıflama ve formda kalmanın yediklerimize dikkat etmek kadar düzenli egzersiz yapmakla olduğunu bilmemize karşın, işin egzersiz yönünü biraz geride tutuyoruz. Böylece eksik bir program sonucu başarısız girişimlerimizin sayısı artıyor. Egzersiz yapmamak için ileri sürdüğümüz bahaneler ve bu bahaneleri yenmenin yolları ise aşağıda:

Bahane: Kendi kendine negatif konuşmalar, “Egzersiz bana yardımcı olmuyor.”, “Ben daha önce yapmıştım.”, “İşe yaramıyor.”

Çözüm: Olumsuzluğun konu ne olursa olsun ve ne kadar istenirse istensin motivasyonu kötü etkilediği kanıtlandı. Cümlelerinizi olumlu kurun. “Sağlıklı olmak için egzersiz şarttır.”, “Bu güzel alışkanlığımla gurur duyuyorum” gibi olumlu kalıpları kullanın.

Yazının Devamı »

  • Alexa