Hayatımızın her dakikasını planladığımız bir dönemde yaşıyoruz. Yoğun iş temposu ve gittikçe artan ihtiyaçlar sonucu 24 saatin yetmediği zamanlar yaşıyoruz. Tatile gitmeden önce nereye gideceğimizi, nerede kalacağımızı, neler yapacağımızı, hatta ne zaman yüzeceğimiz bile planlı artık. Tüm günlerimizin planlandığı bir şablon içindeyiz ancak iş kilo vermeye geldiğinde planlamayı unutuyoruz. Plansız bir zayıflamada başarılı olup olmadığımızı nasıl belirleyebiliriz?

Zayıflamadan önce ihtiyacımız olan şey bir yol haritasıdır. Ne zaman başlayacağımız, neler yapacağımız belirli bir çerçeve içinde olduğunda kurallara uymak, başarı/başarısızlık takibi daha kolay olacak ve plana uymak bir rutin haline gelecektir.

Planlanmış bir kilo verme programı hedefe ulaşmayı kolaylaştırır. bu yüzden herşeyde olduğu gibi zayıflamada da bir plana ihtiyaç vardır.

Zayıflama 1. Adım

Hedef Koy ve başla

Önümüzdeki hafta ne yapmak istiyorsun ?
Hedef koy ve örneğin ” Önümüzdeki hafta 1 kilo vermek istiyorum” diyerek ne istediğini belirt. Hedefin ulaşılabilir mi ? Bir kilo vermen mümkün mü, aşırı hedefler koymak ve bunu gerçekleştirememek moralini bozabilir, bu yüzden olanaksız hedefler koyma.

Hedeflerini gözden geçirirken, basit davran, kesin bir sayı görmektense hissedilebilecek hedefler her zman daha işe yarardır.
– Pantolonumu biraz daha gevşek görmek isterim.
– Geçen yıl aldığım mayonun içine sığmak ve ayna karşısında kriz yaşamamak isterim.
– Alışveriş yaparken satıcının size uymaz dememesini isterim
– Etrafımdakilerin giysilerimin bol geldiğini farketmesini isterim.
– Oturduğum yerden kolayca ve zerafetle kalkmak isterim.
– Ayak parmaklarıma kolayca eğilmek ve dokunmak isterim.

Amaçların hep pozitif olsun, kendini istediğin şeylere odakla. Hedeflerine ulaştığında nasıl hissedeceğini düşün ve hayal et. Hedeflerine ulaştıkça kendine yeni hedefler koymak daha kolay ve sorunsuz olacaktır.

Adım 2

Hedefi belirledik. Şimdi yapılması gereken haftalık takvimi oluşturmak. Önce yemek miktarlarını azalatarak başlayalım. İlerleyen zamanlarda elbette bazı değişikliklere ihtiyaç duyacaksın ama öncelikle yediklerini değiştirmeden sadece miktarlarını azaltarak başlayalım.

Her cuma akşamı pizza mı yiyordun ? Ayda dört defa yemek yerine 3 defa yemek ve her defasında bir dilim azaltmak çok zor olmasa gerek.

Tabağını küçült, kocaman servis tabakları yerine daha az miktarla dolabilecek bir kasen olsun ve her zaman aynını kullan.

Atıştırdıklarına dikkat et, yediğin cips, bisküvi ya da çikolatayı bitirmen için zorlayan kimse yok. Tamamını bitirmek yerine bir elma ile yersen hem dilediğini yemiş hem de planını bozmamış olursun.

Yeme tarzını birdenbire değil aşamalı olarak değiştirdiğinde buna alışman kolay olacak ve ilk moral bozukluğu ya da kötü anda eski tarzına geri dönmemiş olursun.

Adım 3

Düzenli Egzersiz Yap

Egzersizleri de planlı yapmak önemlidir. Planlamayı yaparken haftanın tüm günlerini kapsayacak bir program yapmak çok güzel olacaktır, ancak sosyal insanlar olmamız ve spor hergün vakit ayırmamız çoğunlujla mümkün olmaz. Öncelikle sporun gerekliliğine inanmak lazım gelir. Salt kilo vermek biçimsiz bir vucut yapısına neden olabilir, ama spor yaparak sıkı kaslara ve dolayısıyla düzgün bir görünüme kavuşmamız kaçınılmazdır.

Ne tür sporlar yapabileceğine karar vermek önemlidir. Bazıları yürüyerek mutlu olurken, bazı kişiler tenisle, bazıları ise dans ederek mutlu olacaklardır. Başlangıçta egzersizleri hafif tutmak hem vucudun zorlanmasına engel olurken, hem de fikren bu geçiş dönemine daha kolay adapte olmasını sağlar.

Herhangi bir aktivite bir spor olabilir. Bahçede çalışmak, çiçek sulamak, merdiven çıkmak ve hatta evde temizlik yapmak bile.. Tv karşısında oturmak spor sayılmadığından bu tür durağan davranışlardan kaçınılmalıdır. Evinde tv karşısında mutlu olanlar ise xbox, wii, play station gibi interaktif oyun konsolları ile dans edebilir, gitar çalabilir, ve hatta step bile yapılabilmektedir.

Bu dönemde aktif olmak çok önemli olacaktır. Alışverişe çıkmak, balığa gitmek, dans etmek her halukarda evde oturmaktan daha çok kilo kaybettirir.

Adım 4

Bu aşamada öncelikle planın yürüyüp yürümediğinin kontrolü gerekir. Eğer plan yürümüyor ise gerekli değişiklikler yapılmalıdır. Ta ki plan işlemeye başlayıncaya kadar.

– Daha az miktarda yemek istiyordum. Normalde yediğimin 4’te 3’ü kadar yemeliydim. Bunu başarabildim mi ?
Bu sorunun yanıtları başarılı ise devam et, değilse önümüzdeki bir hafta boyunca yediklerini eksiksiz not et.

– Daha sağlıklı beslenmek, abur cuburları sağlıklı atıştırmalıklarla değiştirmek isterim. Bunu başarabildim mi ?
Bu sorunun yanıtları başarılı ise devam et, değilse dolaptaki abur cuburları çocuklara hediye et.

– Bu süre içinde yediklerimi daha iyi çiğnedim mi,
Bu sorunun cevabı evet ise devam et, değilse yediklerinde küçük değişiklikler yap, daha çok çiğnemeye teşvik eden besinleri diyetine ekle.

– Bu süre içinde egzersiz yapabildim mi,
Bu sorunun cevabı evet ise devam et, değilse planladığın egzersizlerin sana uygun olmadığı gerçektir. Değişik metodları araştır, kısa mesafelerde taşıma aracı kullanmadan yürü. Sabah kalkar kalkmaz bir kaç hareket yap, televizyon izlerken step yapmak iyi bir yöntem olabilir.

Farklı deneyimlere açık bir kişi olmalı, hedefe varmak için planda değişiklikler yapabilmelisin. Hangi spordan zevk aldığını, hangi durumların seni yeme krizine soktuğunu belirle. Kendini mümkün olduğunca bu durumlardan uzak tut. Sağlıklı zayıflama ürünleri, protein tozları, spor aletleri, sağlıklı sebze ve meyveleri satın almaktan çekinme.

Planın mükemmel şekilde işlemesi hiç kolay değildir. Tutarlılık mükemmelliğe giden ilk adımdır ve tutarlılık sonuç veren en önemli kuraldır.

Adım 5

Zayıflama desteği veren doğal ürünleri kullanmaktan kaçınma. Protein tozları, doğal zayıflama tabletleri diyetin için tehlike oluşturmaz.

Tüm adımları doğru şekilde oluşturduğunda, planının çalışmaya başladığını göreceksin. Başlamak için pazartesiyi, ay başını bekleme, hemen başla.. Ne kadar erken başlarsan sonuçları o kadar erken alırsın. Hedeflerini zaman zaman kontrol et ve duygusal özgürlük tekniğinden yardım al.

Bu tekniğe uygun ifadeler;

– Bu talimatlara uymasam ve diyetimi boşa çıkarsam bile kendimi kabul etmeye devam edeceğim.
– Planın çok çaba harcasa bile onu kabul ederim.

Bu süreçte dikkatini koruduğun takdirde ilerleme gelecektir. Motivasyon için yaptığın plan çizelgesini renkli kalemlerle boyamak, gerçekleştirdiğin maddelere yıldızlar koymak önemli ise çekinme. Bir bakışta ne kadar çok boyanmış yer görürsen o kadar kolay adapte olacaksın.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa