acai_berryAcai, yetiştiği bölgelerde ashae olarak telaffuz edilen bir meyvedir. Türkçe’de acai, açai, akai ve asayi gibi kullanışları vardır. Güney ve Orta Amerika’da palmiye cinsi bir ağaçta yetişen meyve, yaban mersini ve kızılcığın akrabasıdır.

Acai özünden elde edilen tabletler, kilo kaybını sağlarlar. Kullananlar arasında Oprah Winfrey, Dr. Mehmet Oz, Rachel Ray ve Barbara Walter gibi bir çok ünlü bulunmaktadır ve şüphesiz Amerikadaki bilinirliğini bu sayede arttırmıştır.

Araştırmalar acai çileğinden yapılmış hapların vücutta antioksidan olarak faaliyet gösterdiğini saptamıştır. Antioksidanlar kalp ve kanser gibi oksidatif stres kaynaklı hastalıkları vucuttan uzak tutma etkisi olan en önemli malzemedir.

Acai tabletleri, flavanoid ve antioksidan içerir. Bilim çevreleri antioksidan özellikle olan bitkilerin, kırmızı ve mor renkli olduklarını bildirir. Yaşam şartları ve maruz kaldığımız kimyasallar kalp, kanser ve erken yaşlanmayı tetiklerler. Vucuda giren ve serbest radikal olarak tanımlanan zararlı maddeler, hücrelerimize yerleşerek form değiştirmelerine ve çökmelerine neden olur.

Diğer bazı araştırmalar acai liflerinin yüksek antioksidanlıkta olduğunu bu miktarın böğürtlen, çilek, ahududu ve yabanmersininden cok daha fazla oldugunu ortaya koymaktadır. Yükse aktioksidan içeren bir besin ve ondan üretilmiş katkıları diyete eklemek, hem koruyucu hem zayıflatıcı hem de yaşlandırma karşıtı bir önlemdir.

Acai tabletleri sindirim sistemindeki toksikler için de faydalıdır. Metabolizmaya herhangi bir yan etki yüklemeden, kalın yağ tabakalarından kurtarır ve ayrıca uykusuzlukla mücadale eder ve huzursuzluğu engeller.

Acai çileğinin şimdiye kadar (Brezilya’da yüzyıllardır kullandığı bilgisi ile) herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. Ancak yine de çilek, böğürtlen gibi meyvelere alerjisi olanlarda aynı etkiyi gösterebilir.

Amazonlarda yaşamadığımız ve doğalını kullanamadığımız gerçeği ile acai tabletleri kullanım için en uygun formdur.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa