Acai çileği Brezilya’da bulunan ve bölgenin yerlileri tarafından çok uzun yıllardır kullanılan bir çeşit palmiye ağacının meyveleridir. Olgun meyveler küçük misketler gibi mor renktedir. Görünüş itibari ile yaban mersinine benzer. Demir, kalsiyum, fosfor ve potasyum mineralleri içerir. Besinlerde bulunan antioksidan oranlarını karşılaştırmak için hazırlanan ORAC değerlerine göre 1026 ünite antioksidan içerir ve bu oran ıspanakta 150, brokolide 130’dur. Kırmızı şaraptan 30 kat fazla antioksidan içermektedir. Meyvede A, B1, B2, B3, C, E vitaminleri protein, Omega3 ve Omega6 gibi temel yağ asitleri bulunur. Omega yağ asitleri bakımından bir karşılaştırma yapılacak olursa zeytinyağından 9 kat güçlüdür.

Zayıflamak için doğru miktarlarda yemek yenmeli ve yağ alımı kısıtlanmalıdır. Yeme alışkanlıkları kontrol altına alındığında asai üzümü takviyesi ile sağlıklı bir kilo kaybı mümkündür. Acai çileği kilo kaybının yanısıra enerji arttırımı konusunda da güçlüdür. Meyve yağ asitleri, antioksidan ve liflerle sindirim hareketine yardımcı olur. Yağ molekülleri vücutta kilo olarak tutulmaz, toksinlerle birlikte dışarı atılması kolaylaşır. Ayrıca içeriğinde bulunan yağ asitleri, yağ yakmak için metabolizmayı hızlandırır.

Diğer zayıflamaya yardımcı takviyelerde olan giderilmeyen açlık duygusu acai çileğinde fazla görülmez. Bu açıdan acai farklı çalışır. Açlığı bastırmak yerine kalori yakma hızını arttırır. Sindirim sistemini çalıştırarak vücudu temizler ve yağların enerji olarak kullanılmasını sağlar.

Acai yorgunluk hissine sebep vermez. Genel sağlığı koruma için iyi bir yardımcıdır. Acai Bazal metabolizma hızını arttırır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa