Acai çileği 4-5 yıl öncesine kadar dünyada hiç tanınmayan bir meyveydi. Ancak Brezilya’nın bakir bölümlerinde yüzyıllardır besin kaynağı olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Acai çileğinin yetiştiği ağaç hurmagillerdendir. Meyvelerin rengi kırmızıdan mora kadar değişmekte ve yüksek antioksidan içermektedir. Kırmızı bitkilerin rengi ne kadar koyu ise o kadar faydalıdır görüşü tıp dünyasında yer bulmuştur ve acai gerçekten çok miktarda antioksidan içerir.

Antioksidanlardan başka yaşlanmayı geçiktiren flavonoidler de bulunmaktadır. Flavonoidler günümüzde vitaminlere rakip olarak görülmektedir. Bu maddeler vücuttaki serbest radikallerle savaşır. Hücrelere oksijen ve dolayısıyla sağlık götürür.

Acai vucudu zararlı maddelerden arındırarak detoksa katkı sağlar. Yaşlanma etkilerini gideren yüksek antioksidan ihtiva eder. Öyle ki bu miktar kırmızı şarap ve yabanmersininin kat kat üstündedir. Lifli yapısı zayıflamayı ve besinlerin sindirimini kolaylaştırırken, proteinleri ile vucuda enerji verir. Bu nedenle sporcular tarafından büyük ölçüde tercih edilmektedir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa