Kilo verebilmek kadar varolan kilonun korunması da başlı başına bir sorundur. Kilo vermek ve varolan kilonun korunması için mantıklı ve akılcı davranılmalı, bazı ipuçlarını benimseyerek yaşam biçimi haline getirmelidir.

Kilo vermek ciddi bir iştir. Aç kalmadan kilo vermenin yolu günlük kalorilerden kısıntı yapmaktır. 1 kilo verebilmek için 7000 kaloriyi harcamak gerekir. Haftada 1 kilogram kaybedebilmek için günlük 1000 kalori kısıtlanması gerekir.

Günde 1000 kalori kısıtlamak mantıklı bir davranış değildir. Günde 500 kalori kısıtlanması normal bir miktardır ve hayati fonksiyonlara, besin gereksinimlerine etki etmez. Böylece haftada verilebilecek yağ miktarı 500 gram olarak belirlenebilir. Haftada yarım kilodan fazla verilmesi bu anlamda sağlıklı değildir.

Kilo alımı zamana yayılan bir davranıştır. Uzun sürede alınan kilonun kısa sürede verilmesi sağlığı ve vücudun doğal dengesini bozucu bir davranıştır. Aşırı açlık zayıflığa değil hastalığa neden olur.

Kilosunu kontrol etmeye çalışan birinin günde çok kereler tartılması doğru değildir. Haftanın belirli bir günü ve belirli bir saati tespit edilerek bu zamanda tartılmak daha doğrudur. Gün içinde yemek yeme ve tuvalete gitme döngülerinde pek çok farklı ağırlık verilebilmektedir. Ayrıca tartılma işleminin hep aynı tartı kullanılarak yapılması daha doğrudur.

Kilosunu kontrol altında tutmak isteyen biri günlük ana ve ara öğünlerine sadık kalmalıdır. Böylece gün boyunca tok ve enerji dolu hissedilmesi mümkün olacaktır. Ayrıca gece boyunca vücut çalışmakta ve bu durum kan şekerini düşürmektedir. Bu yüzden kahvaltı asla atlanılan bir öğün olmamalıdır.

Meyve ve sebzeler tam tahıllar tüketilmeli, günlük beslenmenin en az 5 porsiyonu bu tür gıdalardan oluşturulmalıdır.

Pişirme esnasında yağı ve diğer kilo aldırıcı maddeler kısıtlanmalı, içeceklere şeker eklenmemelidir. İçecekler tatlandırıcı ya tarçın gibi kalorisiz maddelerle tatlandırılabilir.

Kilo kontrolünde egzersizin önemi tartışılmazdır. En az 30 dakikadan başlayarak egzersiz yapılmalı ve vücut alıştıkça egzersiz süreleri arttırılmalıdır.

Su içmek kilo kontrolü için şarttır. Günlük ortalama 2,5- 3 litre su içilmesi önerilmektedir. Sıvı tüketimini gereğinden fazla arttırmak böbreklere zarar vereceğinden ihtiyaç fazlası sıvı tüketilmemelidir.

Porsiyonlar küçük tutulmalı, hazır gıdalar ambalajlarından yenilmemeli, oturarak yemek yenilmeli ve yemek zamanı başka işlerle uğraşılmamalıdır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa