Akıllı diyet 7 günlük, ortalama 5 kilo verilmesini sağlayan ve bunu yaparken enerjiden kaybettirmeyen bir diyettir. bir diyete başlandığında çok zaman asıl problem diyetin bizi halsiz, enerjisiz ve yorgun hissettirmesidir.

Genel olarak yapılan diyet hatalarından biri kahvaltıda az yemektir. Ancak bu öğle yemeğinde az yemenin garantisi değildir. Yani toplamda aldığımız kalori değişmez. Büyük öğünler daha çok enerji verir. Bu da sindirim sistemine daha fazla yük binmesine neden olabilir. Günlük aldığımız kalorilerin yüzde onu onları sindirmemiz için kullanılır. Daha çok yemek daha çok sindirim ihtiyacına bu da sindirim sisteminde daha büyük strese neden olur. Daha küçük öğünler alınan enerjinin uzun süre korunmasına yardımcı olabilir.

Her zaman yanımızda su olmasını söyleyen zayıflama programları haksız değildir. Halsiz hissetmeden kilo vermek için su çok önemlidir. Su vücut sıcaklığını düzenler, besinlerin hücrelere ulaşımını sağlar ve organları korur. Yeterli su desteği olmadan vücut fonksiyonlarını gereği gibi yapamaz. Bu da yorgunluğa ve hatta sersemliğe neden olur. Ayrıca su içildiğinde neden olduğu tokluk hissi daha az besin alınmasına neden olur.

Hareket etmek tüm diyetlerin anahtarıdır. Kalorileri yakmanın yanısıra akciğerlere daha fazla oksijen alınmasını sağlayarak dolaşımı da güçlendirir böylece daha enerjik hissetmek mümkündür.

Düzenli ve kaliteli bir uyku da aynı şekilde önemlidir. Vücudun kendini tekrar şarj etmesini sağlar. Gün içinde yapılan şekerlemeler bizi tembel yaptığı gibi dikkatimizi ve motivasyonumuzu da dağıtarak diyeti kolayca bozabilmemize olanak sağlar.

Stres kilo verme için etkili bir durumdur. Aşırı stres hormonal dengeyi bozarak aç hissedilmesini sağlar.

Bir diyete başlarken en kısa süreler üzerinde durmakta önemlidir. Uzun süren diyetlerin bozulma olasılığı daha yüksektir. Özellikle çok kilolu kişilerde organların yapısının değişmesi nedeni ile kilo vermek güçleştiğinden bu başarısız hissedilmesine neden olabilir. Bir hafta yapıldıktan sonra kısa bir ara verilen ve daha sonra iki haftaya çıkarılan bir yöntem izlemek daha etkili olacaktır.

7. Günlük Akıllı Diyet – 1. Gün

Kahvaltı

Yarım fincan yağsız süt ile bir kase yulaf gevreği, 1 dilim kavun, kahve ya da çay

Öğle Yemeği: 1 kutu yağsız ton balığı, 3 servis kaşığı marul, 1 orta boy domates, 1 salatalık, 1 kırmızı biber, 1 kibrit kutusu beyaz peynir

Akşam Yemeği: 1 tavuk göğsü, 2 yeşil biber, 1 küçük patates, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırılarak fırında pişirilir. 1 armut.

Yarın: Akıllı Diyet 2-3 ve 4. gün

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa