Altın Çilek Nedir?

Altın Çilek olarak son günlerde her yerde boy gösteren ürün aslında ülkemizde de yetişmekte olan yer kirazı olarak bilinen adlı meyve. Güney Amerika orijinli bu meyven physalis türünde olup, yenmeyen çeşitlerinden olan ve güvey feneri olarak adlandırılan tipi çevre düzenlemelerinde kullanılıyor.

Kendisini kılıf gibi saran kaliks denilen yapraklara sahip bu meyvenin özellikle kabuğunun çok lezzetli olduğu söyleniyor. Egzotik bir meyve olan altın çilek ya da yer kirazının yenmeyen formu Akdeniz ve Karadeniz bölgesinde doğal olarak yetişebildiği gibi, yenilen yer kirazı ise özellikle Mersin’in Silifke ilçesinde ve devlet desteği ile yetiştiriliyor. Ülkemizin bir çok bölgesinde de deneme ekimi yapılan altın çilek, bu bölgelerde de başarılı sonuçlar vermeye başlamış durumda.

Kilosu ithal edildiğinde yaklaşık 175 tl. olan kirazın yerli üretimden sonra 25 tl. ye kadar düşeceği de varsayılanlar arasında.

Peki altın çilek ya da yer kirazı adı her ne olursa bu meyvenin yararları neler?

Ürün öncelikle yüksek bir ORAC rakamına sahip. ORAC’ın antioksidan ölçü birimi olduğunu daha önceki yazılarımızdan hatırlayacaksınız. Yanısıra B vitaminleri, C vitamini ve karoten açısından da zengin bir meyve. Antioksidan özelliği ile öncelikle vücuttaki serbest radikallerin atılmasında faydalı bu ürün dolayısı ile kalp – damar hastalıkları, kolesterol, kansere karşı koruma sağlıyor.

Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlarken yine aynı özellik uzun süre tok tutmaya da yardımcı. Bu sayede açlık hissini azaltarak kilo vermeye de yardımcı oluyor.

Dünyada genellikle yemek dekorasyonu ve süslemelerinde kullanılan, taze tüketilen bu meyvenin reçelinin de çok lezzetli olduğu verilen bilgiler arasında. Kurutulmuş olarakta satışa sunulan altın çilek önümüzdeki günlerde daha da artan bir talebe neden olacak gibi görünüyor.

100 gram meyvede bulunan besin miktarları

Enerji : 335 kcal
Lif : 32 gram
Yağ : 2,5 gram
Karbonhidrat: 66 gram
Protein : 16 gram
Kalsiyum : 9 gram
Fosfor : 40 miligram
Beta Karoten: 72 miligram
Tiamin : 0.11 miligram
C Vitamini : 8 miligram
Niasin : 2.8 miligramAltın Çilek Nedir? için 2 yorum yapılmış

hamide

9 Nisan 2011, 11:46 am

ben 21 yaşındayım.3yıldır evliyim 3 yılda yaklaşık 30 kilo aldımve çocugum yok.altın çilek almak istyorum.çokmutsuzum kilolarımdan dolayı.lütfen ilginebilirmisiniz….

azita parivar

26 Ağustos 2011, 1:36 pm

marhaba ban nasil alabilirim ogrenmek istiyorum 1-5augustos arasinda izmir ozderede olagagim iyi chalismalar

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa