Acai yirmi yıl önce Amazon Bölgesi dışında neredeyse hiç bilinmiyordu. Meyve, 2000 yılına kadar ana üretici Brezilya dışında satılmıyordu. Ancak antioksidan çılgınlığından ve yağmur ormanı meyveleri modasından yararlanan acai, artık dünya çapında bilinen bir meyve.

Bol miktarda enerji almak isteyen Rio de Janeirolu sörfçüler, meyveyi mikserden geçirdikten sonra içine süt ve buz katarak tüketiyor. Meyvenin antioksidan özelliğini öne çıkaran Amerikalı şirketler, onu bir diğer antioksidan olan snapple kırmızı çayının içine katarak satıyor. Diyet besin takviyesinden güzellik ürünlerine kadar bir çok üründe acai var.

Ancak acai üretiminin merkezi olan bu bölgede, birbirine geçmiş kıvrımlı nehirlerin kenarında yaşayan yerli halk için, bu meyve yıllardır temel bir besin. Ucuz bir enerji kaynağı olan meyve, ev hayatının önemli bir parçası.

Yaklaşık 117 bin nüfuslu Cameta ile Para Eyaleti’nin başkenti Belem gibi yerlerde, acai lapası ana yemeğin yanında garnitür olarak tüketiliyor. Özellikle yoksul aileler bu lapayı çok seviyor.

Para’da içine süt ve buz katılmış acai içeceği pek bilinmiyor. Ancak koyu mor renkteki acai meyvesi Belem’de faaliyet gösteren iki dondurma zincirinin sevilen tatlarından birisi. Tapyoka adlı nişasta ile karıştırılan mor-beyaz renkli acai kreması, çok ferahlatıcı. Hediyelik eşya dükkanlarında acai şekerleri, fırınlarda ise acai turtaları satılıyor.

Meyvenin şekerle ilişkisi hassas bir konu. Yerel halka göre acai’ye asla şeker katılmamalı. Meyvenin koyu kıvamlı lapasının boğazda bıraktığı kadifemsi his çok hoş. Ancak tadı kibarca söylemek gerekirse sanki biraz topraksı. Hatta düpedüz çamur tadında.

Meyveyişekersiz tüketenler, her ne kadar toprak ve çimen tadı alsalar da, zengin bir lezzet hissediliyor. Bu şekilde tüketilen acai, muz ve kuru meyvelerin bozucu etkilerine maruz kalan, dondurulmuş, pastorize acaiden daha saf ve ferahlatıcı.

Amazon’da eski usul acai tüketimi devam ederken, dünyanın bu meyveye artan talebi fiyatları yükseltti. Bu gelişme 53 yaşındaki Orisvaldo Ferreira de Souza, kardeşi Josivaldo ve yaşlı anne babasına benzer insanların daha rahat yaşamasını sağladı. Souza ailesi, Itanduba adasında sırıklar üzeründe kurulu harap bir ahşap evde oturuyor. Ada, Cameta’ya tekneyle bir saat kadar uzaklıkta. Nehrin kenarında yaşayan diğer aileler gibi souza ailesi de, geçimlerini esasen acai tarımından sağlıyor. 140 dönümlük arazilerinde tahminen 8 bin acai palmiyesi var.

Orisvaldo, “İki üç yıl öncesine kadar ürünü satmakta çok zorlanırdık. Toplayıp şehre getirdiğimiz meyveleri bazen geri götürmek zorunda kalırdık.” diyor. Ama şimdi alıcılar tekneyle ayaklarına kadar geliyor. 10 reais (yaklaşık 8,5 TL) civarındaki kilo fiyatı giderek artıyor. Orisvaldo ” Daha dün 6 alıcı geldi. İkisine 10’ar sepet mal verdik” diye ekliyor.

Bir diğer acai üretim merkezi olan Tome-Açu’daki Cam-ta adlı meyve işleyicisi kooperatifin müdürü Ivan Saiki, ” Meyve tanınmadan önce hiç bir işe yaramıyordu. O zamanlar kimsenin televizyonu ve motorlu teknesi yoktu. Şimdi çoğu kişinin evinde elektrik var. Acai nehir kenarında yaşayanların hayatını kökünden değiştirdi” diyor.

The Newyork Times – Seth KUGELAmazonların Çamur Tadındaki Meyvesi Kapışılıyor. için 1 yorum yapılmış

rejim

14 Nisan 2010, 11:03 pm

acai türkiye’de üretilebilir mi ya da üretiliyor mu?

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa