Acai çileği, Amerikan halkı arasında çılgınlığını sürdürüyor.

Acai çileği, tozları, kapsülleri ve Amazonlara yakın olması nedeniyle ulaşabildikleri suları ile kullanılmaya devam ediyor.

Acainin yetiştirilme şartlarına daha önce değinmiştik, acai çileği 2 cm çapında kırmızımsı mor bir meyve, yabanmersinine benzemesine rağmen aynı aileden değildir, ancak İngilizce’de berry olarak adlandırılan, yumuşak, kırmızı-mor meyvelerdendir.

Beslenmeyle ilgili bu zengin yiyecekte 75 çeşit faydalı bileşen vardır.

Amerika uzun bir süredir çileği gözlemliyor, kullanıcı görüşleri, uzmanların söyledikleri,satıcıların vaadettikleri kelime kelime okunuyor, yazarlar faydalarını tartışıyor.

Ben bir diyetisyen olarak acai çileğini öneriyorum. Mesleki tecrübelerime dayanarak biliyorum ki kilo vermek isteyenler gerçeklere ihtiyaç duyar. Gerçekleşmeyecek hayaller durumu daha da kötüleştirecektir.

Ben hastalarıma acainin suyunu öneriyorum. Suyu temin edilememişse meyvenin kendisinden yapılan tozu yoğurt gibi yiyeceklerle birleştirmelerini söylüyorum. Herkes Amerikalılar kadar şanslı değil, değişik yerlerde yaşayan tanıdıklarım ise kapsülünü kullanıyor. Çünkü acai çileği 24 saat içinde etkisini kaybeden bir yiyecek.

Acai ile ilgili araştırmalarımın bana gösterdikleri; enerji düzeyini geliştirir, cinsel performansı arttırır, kalp sağlığına faydalıdır, kolesterolü düzenler, uyku sorunlarını giderir, kanseri ve yaşlanmayı engelleyici antioksidanlar içerir, stresi minimuma indirir,metabolizmayı hızlandırır,iştahı kesen aminoasitler barındırır, omega yağ asitleri içerir.

Tüm kırmızı-mor besinlerde antioksidanlar vardır. Antioksidan ve flavonidsler hücre koruma sisteminin bir parçasıdır. Acai vücuttai radikalleri nötralize eder, yani kanser oluşumunu sağlayan maddeleri etkisiz hale getirir.

Geçtiğimiz günlerde acai, portakal, elma ve yeşil çay karşılatırıldı ve antioksidan seviyesinin tüketimden sonra azaldığı tespit edilirken, acai de artıyordu. Florida Üniversitesi 1996 yılında yaptığı araştırmada antioksidanların kanser hücreleri oluşma riskini azalttığını kesin olarak ispatladı.

Linus Pauling Enstitüsü ise antioksidanların kalp sağlığını koruduğunu ve şeker hastalığına neden olan değerleri düşürdüğünü buldu. Buradan hareketle zayıflama işlevi olmadığını varsayarsak bile acai tek başına çok iyi bir koruyucu.

Hastalarımın acai ile ilgili en sık sorduğu sorulara göz atarsak..

Acai vücudumu temizlerken çoksık tuvalete gitmek zorunda kalacak mıyım, bir başka deyişle ishal mi olacağım.

-Hayır acai metabolizmayı hızlandırır ancak tek başına müshil etkisi yapmaz. İshal ile kaybedilen kilo değil sudur ve uzun vadede ishalle su kaybetmek çok tehlikeli olabilir.

Acai ile diğer zayıflama ürünlerini kullanabilir miyim?
-Evet, acai tamamen doğaldır ve kullanılabilir.

Acai kullanmaya başlayınca yediklerimi değiştirmeli miyim?
-Hem evet hem hayır, bu tamamen nasıl beslendiğinle ilişkili, sağlıklı bir beslenme düzenin varsa değiştirmene gerek yok.

Acainin yan etkileri var mı?
-Hayır, acai yediğimiz besinlerden farklı değil. Su, toz ve kapsülleri ise FDA (Amerikan ilaç ve besin denetleme kurumu) onayı ile üretiliyor.

Acai kullanmayı bırakınca kilolarımı geri alacak mıyım ?
-Hayır, sağlıklı beslenme düzenini sürdürürsen kilo alımı olmayacaktır.

(Bu yazı Dr. Joshua Parkins’ten çevrilmiştir.)

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa