Kalori bir ısı birimidir. Bir besinin negatif kalorili olmasının tabi ki imkanı yoktur. Negatif kalorili olmak besinin kalorisinin, o besini yemek ve sindirmek için harcanan kaloriden daha az olması demektir.

Örneğin soğuk suyun hiç kalorisi yoktur. Bir bardak soğuk su içtiğimizde vücut suyu kan sıcaklığına getirmek için enerji harcamak zorunda kalır. Bu örnekte olduğu gibi bu tür besinler tüketildiğinde aldığımızdan daha fazla kalori harcamış oluruz.

Sürekli negatif kalorili besinlerle beslenmek ve başka bir şey tüketmemek uygun bir zayıflama yöntemi değildir. Sürekli bu besinlerle beslenmek bir süre sonra kas kütlesinin zayıflamasına ve beslenme bozukluklarına yol açar. Devam edildiği takdirde anoreksiya gibi sorunlara neden olabilir.

Negatif kalorili diyet uygulamanın sağlıklı sınırı 3-4 gündür. Bu süre içinde kısa zamanlı bir toparlanma yaşanır ve vücut temizlenir. Bu nedenle bunun bir detoks olduğu düşünülmelidir.

Negatif kalorili diyet yapmaya karar vermiş iseniz bilmeniz gereken önemli noktalar vardır.

Negatif kalorili bazı besinler (limon greyfurt vb.) mideye zarar verebilir. Fazla miktarda tüketilmelere ishale ya da karaciğere aşırı yük binmesine neden olur. Bu nedenle mideye dokunacak olan türdeki gıdaları az miktarlarda tüketmeye dikkat edilmelidir.

Negatif kalori diyetinde günde en fazla 5-6 öğün yenilmelidir. Sürekli ve daha sayıda yemek sindirimi yoracak ve dinlenmesini engelleyecektir. Yemek yemeye tüm gün harcanmamalıdır.

Negatif kalori diyetinde yavaş yemek daha başarılı sonuçlara neden olacaktır. Mümkün olan her gıda çiğ olarak yenilmelidir. Çiğnemekle çok fazla kalori kaybedileceğine inanılıyorsa rendelenerek tüketilebilirler.

Açlık ya da baş ağrısı, yorgunluk, sinirlilik gibi detoks etkileri hissediliyorsa diyet istenildiği takdirde bırakılmalıdır. Eğer belirtiler çok rahatsız edici ise bir hekime başvurulmalıdır.

Negatif kalori detoksundan aniden çıkılmamalıdır. Yavaş yavaş normal yeme düzenine girilmelidir.

Negatif kalorili besinler şöyledir:

Meyveler: Elma, yaban mersini, kavun, kızılcık, greyfurt, limon, ananas, kuru erik, ahududu, çilek, mandalina
Sebzeler: Kuşkonmaz, pancar, brokoli, havuç, karnabahar, kereviz, salatalık, patlıcan, hindiba, tere, sarımsak, fasulye, lahana, marul, soğan, turp, ıspanak, domates, şalgam, kabakAnti – Kalori Diyeti için 1 yorum yapılmış

handan

9 Aralık 2010, 9:57 pm

Peki ürün kullanımısırasındaki beslenmede asıl dikkat edilmesi gereken beslenme hususları? Alli mesela içeriğine göre belli dozlarda yağ şeker protein alacaktık, bilgilendirebilir misiniz?

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa