Bir yiyeceği arzulamak başlanan bir diyetin neredeyse vazgeçilmezidir. Büyük bir istekle diyete başlanır, verilen kilolar artmaya başlar, ancak er ya da geç bir yiyeceği deli gibi istemek kaçınılmazdır. Bir çikolata kırıntısı ya da bir cips parçası bile gözümüzde ulaşılmaz hale gelir. Bu çok arzulanan yiyecekler gizli tuzaklardır ve karşı koyulması neredeyse imkansızdır.

Aslında bu yiyeceklere olan istek ortalama 15 dakika devam eder. Ama güçlü istekler duyanlar için bu dakikalar sonsuz gibi görünebilir. Eğer akıl başka bir şeyle meşgul edilirse bu isteklere karşı koymak kolaylaşır. Burada belirleyici olan sağlıklı beslenme ve kilo vermedeki kararlılıktır. Mücadele etmeyi seçenler için istekleri dizginleyen bazı besinler yardıma koşar.

Elmalar tatlı bir şeye can atıldığında denenmesi gereken ilk meyvelerdir. Elmalar ve greyfurtlar tüm diğer besinlere göre çok daha fazla lif içerir. Lif yemeyi durdurmak için mideye sinyaller gönderir. Böylece daha az yenir ve daha az kalori alınır.

Çilek kiraz gibi küçük kırmızı meyveler ve fındıklar beraberce iştahı dizginler. Badem de aynı amaçla kullanılabilir. Ayrıca badem fazla yağları çekmektedir.

Baharatlı yiyecekler birdenbire ortaya çıkan krizleri yatıştırır. Güçlü tadları çok istediğimiz besinlerin tatlarını bastırırken, metabolizmanın da hızlanmasına ve kalorilerin yakılmasına yardımcı olur.

Ilık yiyecekler yemek, çok sıcak ve soğuk yiyecekler yemekten daha akılcıdır. Böylece mide daha dolu hissedilir. Sadece 1 fincan çay bile iştahı gidermekte etkili olabilir. Ancak siyah çay metabolizmayı yavaşlatarak kalorilerin yakılmasını geciktireceğinden yeşil çay tercih edilmelidir.

Lifleri yüksek taze ve çiğ sebzelerin kalorileri azdır ve pek çok besin krizini dindirebilir. Havuç, biber, domates gibi pek çok sebzeyi elimizin altında tutarak açlık hissettiğimizde atıştırmamız beklenmeyen istekleri önleyecektir.

Bir besine istek duyulduğunda öncelikle 1 bardak su içmeyi deneyebilirsiniz. İstek hala devam ediyorsa önerdiğimiz meyve ya da sebzelerden birini tüketmeyi deneyin. Eğer isteğiniz hala geçmemiş ise yeşil elma, nane ya da muz gibi besinleri koklayın. Koklamak iştahın ana nedenlerindendir. Biraz daha bekleyin. 15 dakika dolmuş ve sizin o besine olan istediğiniz bitmiş olacak.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa