Balık yağı dönem dönem kilo vermek için mucize bir ürün olarak lanse ediliyor. Kilolarını vermek isteyenler de bir çare olarak diğer yöntemlerle birlikte balık yağına yöneliyor. Peki balık yağı ne ve kilo vermeye yardımcı oluyor mu?

Balık yağı, balıklardan elde edilen yağ türüdür. Omega-3 yağ asitlerinin mükemmel kaynağıdır. Omega-3 yağ asitleri bir günde yakılan kalori oranını arttırma konusunda başarılıdır. Bir besin takviyesi olarak kullanılan balık yağının pek çok faydası bilinmektedir. Balık yağı kullanımı koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Yaşlanmayı yavaşlatır, zihinsel fonksiyonları geliştirir, depresyon ve kaygı oranını düşürür. Kolesterolü düzenler ve akne-sedef gibi cilt rahatsızlıklarının düzelmesine yardımcı olur.

Balık yağının kilo vermeye olan etkileri incelemek isteyen Avustralyalı bilim adamları bir grup insan üzerinde aşağıdaki araştırmayı yapmıştır.
Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.
Denekler dört gruba ayrılmış ve:
1. grup haftada üç gün egzersizle birlikte balık yağı kullanmış, 2. grup egzersiz olmaksızın balık yağı kullanmış, 3. grup egzersiz yapmamış ve ayçiçek yağı ile beslenmiş, son grup ise haftada 3 gün egzersiz yaparak ayçiçek yağı ile beslenmiştir.

Birinci gruptakiler kilo vermiş, dördüncü gruptakiler birinci gruptakiler kadar olmasa da kilo vermiştir. Diğer iki grupta hiç kilo kaybı olmamıştır. Bu sonuçlar balık yağının orta derecedeki egzersizle birlikte kilo vermeye katkısı olduğu yönündedir. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Bir başka çalışma ise Amerikan Klinik Beslenme uzmanlarının hazırladığı bültende yayınlanmıştır. Günde 45 dakika yürüyüş yaparak balık yağı kullanmanın kilo vermeyi sağladığı düşünülmektedir. Ancak sadece balık yağı kullanmak aynı etkiyi yaratmamaktadır. Her iki çalışmada da katılımcılar özel bir beslenme planı uygulamamış ve hergün aldıkları miktarda besin almaya devam etmişlerdir.

Balık yağı-egzersiz ve kilo verme ilişkisi için iki farklı teori vardır.

Teori 1 – Balık yağı kan damarlarının elastikiyetini arttırarak egzersizin harekete geçirdiği kan akımını geliştirir bu da yağ hücrelerinin yakılması sinyali oluşmasına neden olur.

Teori 2 – Balık yağındaki omega-3 iştahı kesmektedir.
Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.
Gerçekte balık yağı beslenme ile ilgili avantajlar sunarken kilo verilmesi için sihirli değnek değildir. Egzersizle birlikte kullanıldığında kilo vermeye yardımcı olur.Balık Yağı Zayıflamaya Yardımcı Olur mu? için 1 yorum yapılmış

Şeyma

2 Mayıs 2012, 12:21 pm

Merhaba Perihan, bende senin gibi hamileliyimde aşırı kilo aldım emzirme dönemim bitince hemen KEKİK SUYU var aktarlarda satılıyor sana hemen onu tavsi ederim ”Aksu Vital” markası olsun cünkü diyerleri cok zert. Şişenin üzerinde kullanım şekli yazıyor ben 10 kilo verdim 8 ayda.
Umarım sanada faydası olur.. kolay gelsiin : )

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa