Bazik asit diyeti, çok fazla duyulan ve bilinen bir diet değil. Çok popüler olan yüksek protein-alçak karbonhidrat diyetlerinin tersidir. Bazik asit diyeti doktorlar tarafından son dönemde tavsiye edilen bir program olmaktadır.

Bazik asit bizim vucudumuzda da oluşan ve ana görevi fazla asitleri nötr hale getirmek ve onları vücuttan atmaktır. Bazik asit düzeyimiz yeterli olmadığında organlarımız asitleri tüketmeye çalışır ve bu vücudun ana dengesini bozar.

Vucut asiti nötralize edemediğinde asidozadlı bir durum oluşur. Vucut bazik asidi yoksa ve tüketim için alternatif bir yol bulamıyorsa fazla asit dokularımıza sızar ve organlarımıza yerleşir. Sonuç olarak vücut asit düzeyimiz çok fazla artar. Asidoz tüm ölümcül hastalıkların nedeni olarak kabul edilmektedir. Bazik asit içeren diyet sağlığın en önemli nedenlerinden biri olarak görülmektedir.

Asit depolanması hastalıklara ve organların doğru çalışmamasına dolayısıyla metabolizmanın yağ yakmamasına neden olarak yanında kilo alma riskini de beraberinde getirir.

Yüksek miktarda bazik asit içeren yiyecekler şunlardır:

Kuşkonmaz, brokoli, tere, pancar, lahana, kereviz sapı, salatalık, patlıcan, mantar, soğan, havuç, bezelye, biber, yumurta, yoğurt, tavuk, peynir altı suyu, yeşil çay, günseng, elma, muz, kayısı, kiraz, kavun, üzüm, şeftali, armut, böğürtlen ve ahudu.

Bu yiyecekleri takip eden ancak çok daha az bazik asit içeren gıdalar;

Yaban mersini, mısır, pirinç, peynir, süt, tereyağı, sığır eti, deniz ürünleri, kuzu eti, hindi, spagetti, patates, fasulye

Bazik asit dengesi eczanelerde satılan basit test bantları ile ölçülebilmektedir. Yemekten bir saat önce ya da iki saat sonra yapılması gereken bu testin sonucunda tükürük ya da idrarla yapılan testte düzey sabah 6-6.5, akşam 6.5-7 olarak okunmalıdır. Tükürük testi sonucu vücudun asit üretimini, idrar testi ise boşalttığını ölçmektedir. İki ölçüm arasında bir değer var ise bu vücudun asitleri depoladığını gösterir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa