acai-agaciBrezilya, Güney amerikanın güzel ülkesi. Dünya kahve üretiminde ilk sıraya sahip olan bu ülke, kıtanın neredeyse yarısını kaplar ve Yağmur Ormanlarının %60’ını barındırır. Acai, Amazon Yağmur Ormananlarının insanlığa kahveden sonraki hediyesidir. Acai çileği dünyada sadece Brezilya’nın el değmemiş bu bölümlerinde yetişir.

Acai berry, ülkemizdeki kullanışlarıyla, acai böğürtleni, acai çileği veya acai meyvesi hurma ailesinden bir ağacın küçük yumuşak meyvesidir. Acai ağaçları 15- 30 metreye kadar büyür. Acai meyveleri ağaçlara tırmanan kişilerce salkımlarının kesilmesi ile toplanır.

Acai meyvesi bir misket büyüklüğünde, böğürtlen gibi yumuşaktır. Ancak acaiyi böğürtlenden ayıran nokta içindeki sert ve büyük çekirdektir. Meyvenin hacminin çoğunu tohum yani çekirdek kaplar. Çekirdekler yenmez, amazon yerlilerince gerdanlık, bileklik gibi süs eşyaları yapımında kullanılır.

Acai yüzyıllarca Güney Amerika yerlilerince kullanılmıştır. Amazon bölgesindeki halkın günlük yiyecek tüketiminin neredeyse %30 unu acai oluşturur. Hakkında henüz bilimsel bir araştırma yapılmamışken kıtanın yerlileri acainin kendilerine enerji verdiğini ve sağlıklı olmalarına katkı sağladığını biliyorlardı.

Yapılan araştırmalar sonucu bu küçük meyvenin ne kadar besleyici olduğunu ortaya koymuştur. Herşeyden önce bu meyve aynı miktarda kırmızı şaraptan tam 30 kat fazla antioksidan içerir. Antioksidanlar tehlikeli kimyasalları hücrelerimizden uzak tutarlar. Bu kimyasallar eğer kendilerine karşı koyulmazsa hücrelerimize zarar vererek, kansere kadar bir çok hastalığa yakalanmamıza neden olurlar.

Acai de bulunan bir diğer önemli madde omega yağ asitleridir. Omega asitleri kolesterol düzeyimizi normal seviyede tutarken kalp ve damar hastalıklarına karşı bizi korur. C, D ve E vitaminleri bir çok yönden fayda sağlarlar ve özellikle E vitamini bağışıklık sistemimizi korur.

Brezilya zengin tarihi ile şaşırtıcı bir ülkedir. Acai gibi mükemmel bir besine en sahipliği yapar.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa