Susan Schenk tarafından akıl ve ruh sağlığı ile ilgili hazırlanmış bir diyettir. Schenk geleneksel doğu tıbbında uzmanlaşmış bir akapunkturisttir.

Özellikle çiğ yiyecekleri öneren bu diyette, bu tür beslenmenin faydaları temel alınmıştır. Diyetin sağlığı üst seviyede tuttuğu, zihne berraklık verdiği, güzelliği desteklediği, kilo kontrolü sağladığı, ömrü uzattığı ve manevi bir huzur verdiği belirtilmektedir.

Diyette çiğ sebze ve meyvelerle, yüksek ısıda pişirilmekten başka şekilde tüketilmeyen hayvansal gıdalara yer verilse de, diyetin temeli vejeteryan beslenme düzenidir.

Diyette önerilen besinler, taze meyve, sebze, meyve kuruları, deniz yosunları, fındık, tohumlar,avakado, hindistan cevizi, zeytin, arı poleni ve baldır.

Örnek beslenme planı:
Sabah: Yarım kavun
Ara : 1 avuç zeytin
Öğle: kremalı ıspanak çorbası
Ara: 1 avuç fındık ve peynirle düşük kalorili krakerler
Akşam: Sebzeli pizza

Diyetin katı bir egzersiz önerisi yoktur. Ancak yarım saat kadar yürüyüş önerilmektedir. Ayrıca yoga ve step yapılabileceğinin de altı çizilmektedir.

Diyetin avantajları: Sebze ve meyve tüketimini arttırması, protein eksikliği hissettirmemesi, çiğ tüketimin bilimsel olarak faydalarının bilinmesi, diyeti yapanların kronik sağlık sorunlarında olan düzelmeler ve pozitif yaşam tarzı değişikliğidir.

Diyetin dezavantajları: diyete başlanan günlerde çiğ tüketimin mide-bağırsak düzenini değiştirebilmesi, besinlerde eksiklik yapılması halinde D, B12, çinko ve selenyumun eksikliği olabilmesi ihtimali, dışarıda yemek zorunda kalındığında diyete uyumlu hazır yiyecekler bulma sorunu, öncelikle zayıflamayı hedeflemesidir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa