Çin çayları binlerce yıldır kullanılan ve artık gelenekselleşen zayıflama yöntemleridir. Eskiden sadece tedavi amaçlı kullanılan bu çaylar zamanla içecek haline gelmiş ve dünya çapında yaygınlaştırmıştır.

Çin çayları düzenli kullanımda fazla yağları yakmak ve kalorileri sınırlamak için yardımcı olduğu gibi başka ekstra faydaları da bulunmaktadır.

Çin çaylarında bulunan kateşin ve polifenoller sinir sisteminde reaksiyona girerek kalorilerin yakılmasını sağlayan norepinefrin maddesinin salgılanmasını sağlar.

Çin çayları 5 tipte incelenmektedir. Siyah çay, yeşil çay, kırmızı çay, beyaz çay ve oolong (wu lung) çayı.

Siyah çay, batı dünyasında da geniş kullanım bulan bir çaydır. Güçlü bir tadı olan bu çay kafein ve antioksidan içerir. Vücut savunma mekanizmalarını güçlendirerek, hormonları düzenler. Stres kaynaklı hastalık ve ölümleri, felç geçirme riskini azaltır. Polifenoller açısından zengindir ve antioksidan özelliği ile serbest radikallerle savaşır.

Yeşil çay siyah çay gibi fermente olmadığından hazırlandığında kendine özgü yeşil rengi alır. Siyah çaydan çok daha fazla faydası vardır. Yağ oksidasyonu ve kalori yakımını hızlandırır. yüksek ölçüde E ve C vitamini içerir.

Oolong ya da Wu long çayı ise siyah ve yeşil çayların bir karışımıdır. Çayın içime hazır hale gelmesi daha uzun bir süreç gerektirir. Polifenoller bakımından tüm çaylardan üstündür. Ayrıca tearugbin ve teaflavin maddeleri içerdiğinden tüm diğer çaylardan fazla zayıflatıcıdır.

Aspalathis linearis bitkisinden elde edilen kırmızı çay çok lezzetli olduğu gibi çok fazla yağ yakıcıdır. Ayrıca kafein içermediği gibi uykusuzluk, stres, yüksek tansiyonu kontrol altına alır.

Beyaz çay, siyah çay bitkisinin tomurcuklarından üretilir. Yüksek konsantrasyonlu polifenol ve antioksidanlar içerir. Kolesterolü düzenler, tansiyonu düşürür, kemik yoğunluğunu arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kanserle savaşan bir çay çeşididir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa