Modern şehirlerde akşam yemeklerinin bile çoğu zaman birlikte yenemediği günümüzde, insanlar daha kolay buldukları için dışarıda yemek yemeyi evde yemek hazırlamaya tercih ediyorlar. Artık büyük kentlerde yaşayan bazı ebeveynler çocuklarının istekleri doğrultusunda fast-food yiyeceklerle akşam yemeğini geçiştirerek, hem uğraştan hem de vakitten tasarruf ettiklerini düşünüyorlar. İnsanların çoğu dışarıda yemek yemeği bir alışkanlık haline getirmeye başlamış durumda.

Günümüz modern insanı şehir hayatında çok yoğun olduğu için dışarıda yemek yemeği tercih ediyor. Tabi bunda kazanılan paranın artışı da büyük rol oynamaktadır. Birçok baba işten çıkıp kendisini sıcak yemeklerin tabaklarda aile bireyleriyle birlikte beklediği sofraların özlemini çekmiyor. Birçok anne kocaları ve çocukları eve geldiğinde hazırladığı yemeklerle onları sofraya buyur etmek için vakit ayıramıyor. Bu durumda da olan maalesef çocuklara oluyor.

Yapılan son araştırmalar büyük kentlerde yaşayan ailelerin bir çoğunun zaten sabah kahvaltısı ve öğlen yemeğini bir arada yemediğini gösteriyor. Sabah acelesi olan aile fertleri kahvaltıyı hızlı bir şekilde geciktirirken, öğlen yemeği saatlerinde hepsi birbirinden ayrı oluyor. Son yirmi yıl içinde dışarıda yemek yeme oranı %60’dan daha fazla artış göstermiştir.

Dışarıda Yerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kilonuzu kontrol altında tutabilmek için çok fazla yemek seçeneği sunabilen lokantaları tercih edin. Menüsünde yağ oranı düşük yiyecekler olan, ızgara et verebilen yerlere gitmeye çalışın. Kızartma gibi yağlı yiyecekler satan yerlerden uzak durun. Soslu yemekler yiyecekseniz, sosu yemeğin yanında isteyin. Böylece yağ oranı yüksek sosları arzu ettiğiniz miktarda kullanarak kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz. İçerisinde margarin olan yemeklerden uzak durarak, salata ya da meyve seçeneklerini değerlendirin.

İnsanlar gittikleri lokantalarda para ödedikleri için yiyebileceklerinden fazla bile olsa porsiyonların büyük olmasını tercih ederler. Bu genel olarak psikolojik bir durumdur. Lezzetli olduğu halde sadece para ödediğiniz için doyduktan sonra bile yemeye devam etmenin size kilo aldırmaktan başka ne faydası var? Fazla gelen yemekleri paketlettirip eve götürmekten utanmayın. Ayıp olacak düşüncesinden sıyrılarak doyduktan sonra yemek yemeyin.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa