Diyet programına karar vermek oldukça önemli bir iştir. Bir çok internet sitesi, kitap, makale araştırması sonucu tam kendimize uygun bir diyet bulmuşken kurtulmamız gereken alışkanlıklarımızı bilmeliyiz.

Hiç bir diyet sihirli değnek değildir. Biraz cesaret, biraz akıl ve dikkatle işe yarayabilirler.

Eğer bir davranışı 21 gün boyunca tekrarladıysak bu bizim alışkanlığımız olmuştur. Bir diyetin düşmanı olan 10 alışkanlık vardır.

1- Abur Cubur: Markete gittiğimizde sepete düşünmeden doldurulan pek çok abur cubur… Kurabiye, kraker, bisküvilere güle güle, sodalı içecekler zararlı, neden bunların yerine badem, ceviz, fındık tüketmeyelim? Lif ve sağlıklı yağlar içeren bu ürünler diyeti bozmaz. Dondurmalar ve yağlı atıştırmalıklar yerine yağsız hazırlanmış patlamış mısır yiyebilir, elimizin altında atıştıracak birşeyler aradığımızda meyveye yönelebiliriz.

2- Televizyon : Bazılarının aptal kutusu deyişi hakkında fikrimiz yok ama şişman kutusu olduğu kesin. İzlerken yemek ve ne yediğinin farkına varmamak en sık yapılan hatadır. Televizyon izlerken yemek yenmemeli. Bu süre içinde eğilip kalkma hareketi yapmak daha akıllıcadır.

3- İnternet: Neredeyse Tv kadar kötü bir başka alışkanlık daha. Tabi ki bilgisayar başında yemek yemekten bahsediyoruz. Eğer internette surf yaparken bilinçsizce bir şeyler tüketme eğiliminde iseniz bağlı kaldığınız zamanı kısıtlamalısınız. Başarabiliyorsanız su ve limonata ile yetinmelisiniz.

4- Plansız yemek: Koşar adımlarla yemek hazırlamak, ne yiyeceğine son dakikada karar vermekte kötü bir alışkanlıktır. Açlıktan ölme durumuna gelmeden, baş ağrıları başlamadan önce ne yiyeceğinize karar vermeli ve uygulamalısınız. Tabi bu karar sağlıklı bir yemek olmalı.

5- Üç Büyükler: Futboldan bahsetmiyoruz. Kültürümüzün bir parçası haline gelen üç öğün yemekten bahsediyoruz. Üç tane ve yüklü öğün. Oysa ki bu öğünleri iki eşit parçaya ayırarak 6 defada yersek açlık duygumuzun bizi deli etmesini önleyebiliriz.

6- Yağsız diyetler: Bir çok diyet programı yağa kesinlikle yer vermez. Oysa yağlara kesinlikle ihtiyacımız var. Tabi ki iyi yağlara.. Kuruyemişlerden, zeytinden, balıktan aldığımız yağlar kesinlikle çok sağlıklı ve besleyicidir. Kolesterolu ve şekeri dengelemeleri, kalp krizi riskini düşürmeleri de ayrı özellikleridir.

7- Karbonhidratsız Diyet: Yağlar kadar karbonhidratlarda diyet hazırlayılar tarafından pek tercih edilmez. Ancak karbonhidratlar da ihtiyaç listemizde. Tabi ki karmaşık olmayanlar. Lif yönünden zengin arıtılmamış undan hazırlanan ekmekler, karbonhidrat içeren sebzeler tüketilmelidir. Bu bizi ani kan şekeri düşüşlerine karşı korur.

8- Etler: Proteinler de bir başka kesin gerekliliktir. Yağsız etler her zaman tercih edilmelidir.

9- Bol yağ ile pişirmek: Yemeklerimizi mümkün olan en az miktardaki yağ ile hazırlamalı ve bunu zeytinyağı ile yapmalıyız.

10 – Kendimizle konuşmak : En yakın dostumuz olduğu gibi en büyük düşmanımız kendi iç sesimizdir. Kendimizle konuşurken pozitif, yüksek moralli olmak zorundayız. Eğer bunu başaramıyorsak kendimizle konuşmayı kesmeliyiz. Arkadaşlarımız da cesaretlendirici olmalı. Kusurlarımızı yüzümüze vuran ve motivasyonumuzu bozan iç sesler ve arkadaşlardan kaçınmalıyız.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa