Sıfır kalorili, diyet, şekersiz olarak piyasaya sunulan ve etiketinde diet olduğu yazılan içeceklerin kilo alımına katkısı olmadığı ve sağlıklı olduğuna inanılmaktadır. Peki bu inanış gerçekten yerinde bir inanış mı, yoksa inanmak istediğimiz için mi inanıyoruz? Ne yazık ki diyet içecekler sağlıklı ve doğru bir tercih gibi görünse de aslında kendimize zarar veriyoruz.

Diyet içecekler mısır şurubu, şeker gibi öğelerle tatlandırılmamakla birlikte daha düşük kalorili maddelerle tatlandırılmaktadır. Bu içeceklerin içinde en sık kullanılan maddeler aspartam, sukraloz, sakarin, asesülfat potasyum ve bunların bileşimleridir.

Aldığı kalorileri sayan ya da şeker hastası olanlar için diyet içecekler mükemmel gibi görünse de bunların farkında olmadığımız riskleri vardır.

Yapay tatlandırıcılar sanıldığı kadar güvenli değildir. Özellikle aspartam olmak üzere yapay tatlandırıcılar hakkında önemli tartışmalar yaşanmaktadır. Yapay tatlandırıcıların baş ve kas ağrılarına neden olduğu bilinmektedir. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Fenilketonüri hastaları için yapay tatlandırıcılar çok ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Diyet içeceklerin zayıflama ile bir ilgisi yoktur. Zayıflamaya yardımcı olmamaktadır.Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Şeker hastalığı nedeni ile bu içecekler tercih ediliyorsa içinde şeker olmaması bir gerekçe değildir. Bazı insanlarda şekere benzeyen tadı nedeni ile hormonal denge bozulmaktadır. Ayrıca tatlandırıcılar iştah açıcı olarak değerlendirilmektedir.

Diyet içeceklerin içindeki tatlandırıcılar kimyasaldır ve bu vücut için sağlıklı değildir. Bağışıklık sistemini zayıflatarak çok ciddi sorunlara neden olabilir.Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Susuzluğu giderme amacıyla içilen diyet içecekler ayrıca su içmeyi engellemektedir. Bu da su içilmesini azaltarak vücudun toksinlerden arındırılmasını engeller.

Diyet içeceklerin büyük çoğunluğu kafein içerir. Bu içerik endişe, sinirlilik, uykusuzluk ve ruh hali değişimlerine neden olur ve bağımlılık yapar. Fazla miktarda kafein almak şiddetli başağrıları ve sinir problemlerine neden olur. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Diyet içecekler bağırsaktaki asit dengesini alt-üst ederek sindirim sistemi sıkıntılarına neden olur.

Araştırmalar metabolik sendrom adı verilen ve çok tehlikeli olan rahatsızlığın diyet içeceklerle bağlantısı olduğunu söylemektedir.

İçeceklerin şekersiz olması sanıldığı gibi dişleri korumaz. Yapay tatlandırıcılar da diş minelerine zarar vermektedir.

Diyet içecekler kemik yoğunluğu kaybına neden olur ve bu da osteoporoz için büyük bir risktir. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Diyet içeceklerin böbrek fonksiyon kayıpları ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Diyet içecekler için en iyi alternatif sudur. Değişik tadlar aranıyorsa narenciye suları, maden suları, kafeinsiz yeşil çaylar içilmelidir. Kast edilen bu tür ürünlerin arada bir içilmesi değil, süreklilik göstermesidir. Arada sırada içilen diyet ürünlerin uzun vadede bir sağlık problemine neden olduğu düşünülmemektedir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa