Tüm dünyada kola markalarının başlattığı diyet içecek furyası Amerika’da yapılan araştırmalarla akıllarda soru işareti bırakmaya başladı.

Ülkemizde de önce kola markaları daha sonrasında yoğurt, süt, kek, çikolata, dondurma, peynir üreticileri gibi birçok firmanın “light” ürün çıkartmasıyla marketlerde diyet ürünler hızla artarak yerini aldı. Büyük şirketler diyet ürünlerinin pazar paylarının giderek arttığını görünce bu alana daha fazla yatırım yapmaya başladı. Reklam kampanyalarında “light ürünler kilo aldırmaz” düşüncesini insanlara aşıladıkları için herkes bu ürünleri kullanarak kilo verebileceğini düşünmeye başladı.

Zaten sorunun temelinde de “light ürün kilo vermeme yardımcı olur” düşüncesi yatmakta. Ancak yakın zamanda yapılan bir bilimsel çalışma durumun tam tersi yönde olduğu gerçeğini gözler önüne serdi. Amerika Birleşik Devletleri Teksas Üniversitesi’nin Bilim Merkezi tarafından yapılan araştırmada; bir grup obezite hastasına normalde tükettikleri yiyecek ve içecekler “light” olanlarıyla değiştirildi. Normal ürünleri tüketirken “light” ürünler tüketmeye başlayan obezite hastalarında hiçbir kilo değişikliği olmadığı gibi bazılarında kilo artışının olduğu gözlemlendi. Böylece “light” yiyecek ve içeceklerin kilo vermeye yardımcı oldukları görüşü tamamen çürütülmüş oldu. Araştırma sonuçlarını açıklayan Amerika Birleşik Devletleri Teksas Üniversitesi yetkilileri; bu tarz ürünleri kullanarak kilo vermeye çalışmak yerine, normal ürünleri daha kontrollü bir şekilde kullanmak gerektiğini belirttiler.

Araştırmayı yapan uzmanlar neden olarak; bu tarz diyet ürünlerini kullanan insanların psikolojik olarak kendilerini daha rahat hissettiklerini, bu nedenle de normalde aldıkları kalori miktarının üzerine çıkmalarından kaynaklandığını belirttiler. İnsanlar “nasıl olsa diyet ürünü kullanıyorum, biraz daha fazla yiyebilirim” diye düşündükleri için kilo vermenin aksine daha da fazla kilo almaktan kurtulamıyorlar.

Marketlerde satılan diyet ürünleri alırken bunları göz önünde bulundurmanız ve ne kadar yediğinize dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa