Bir çok popüler diyet programı beslenme hakkında önemli bilgiler, yemek tarifleri ve bunların nasıl tüketileceği konusunda bir program içerir. Ancak ne yazık ki tüm diyetler herkese hitap etmekte başarısızdır. Diyet yapmaya karar vermeden önce bazı konuları açıklığa kavuşturmamak en ideal diyet programının bile başarısız olmasına yol açabilir.

Yemek alışkanlıklarımız nelerdir?

Masada mı yemek yeriz, ya da araba da, ne zaman neyi yeriz.. Yeni diyet programımız rutin beslenme düzenimize uymalıdır.

Sosyal alışkanlıklarımız nelerdir?

Arkadaş toplantıları çoğunlukla yemeklerle beraber gelir. Bu toplantılarda tüketilecek yiyeceklere karşı koyabilecek miyiz, ya da diyetimize uygun olacaklar mı. Bu durumla barışabilmek önemlidir.

Ailemiz bu yeni programa hazırlıklı mı?

Diyet sadece yapanı değil çevresindekileri de etkiler. Seni yemek yeme konusunda kışkırtacak birileri varsa bu büyük sorundur. Bu duruma sadece diyet yapan değil, çevresindekiler de uyum göstermelidir.

Abur cuburla aramız nasıl?

Boş kaldığı her dakika abur cubura sarılan biri isek bunları tamamen terkedeceğimiz gerçeği ile yüzleşmeliyiz. Buna dayanabilecek miyiz? Alışkanlıklardan vazgeçmek pek kolay olmadığından bu konuda hazırlıklı olmalıyız.

Dışarıda yemek yer miyiz?

Dışarıda yemek yemek kolaydır. Dışarıda yediğimizde nerelere gidiyoruz? Gittiğimiz yerlerin tarzının diyetimize uygun olması ve tabakta yemek bırakmaya alışmamız gerekecek.

Mutfak düzenimiz diyetimize uygun mu?

Mutfağımızı şöyle bir gözden geçirmeliyiz. Örneğin taze sıkılmış meyve suyu diyeti yapıyorsak narenciye sıkacağı, katı meyve presi ve blendera ihtiyacımız olabilir. İhtiyacımız olduğu an ulaşamadığımız bir malzeme bizi kolayca yoldan çıkarabilir.

Kendimize karşı dürüst müyüz?

Bir diyet programına başlarken kendimize karşı dürüst olmalıyız. Sebzelerden nefret eden birinin 2 hafta sadece sebze ile beslenebilmesi kocaman bir hayalden ibarettir. Bu yüzden kendimize karşı dürüst olup damak tadımıza uygun ve yapabileceğimiz bir program seçmeliyiz.

Değiştiremediğimiz şeyleri kabul edebilir miyiz?

Yukarıda sorulan tüm sorular hayatımızda bir şeyleri değiştirmemiz gerektiği hakkındadır. bunlara hazır mıyız? Hazırsak ve başladıysak kilomuzda bir değişiklik olmayabilir. Bu yüzden herşeye hazırlıklı olmalıyız.

Tüm bu soruların cevapları verilirken alışkanlıklardan vazgeçilmesi gerçeği değerlendirilmeli, dürüst ve objektif olunmalıdır. Kendimiz, ailemiz, arkadaşlarımız ve yaşam tarzımız kilo verme çabamızı etkileyen en önemli unsurlardır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa