Sağlıklı bir beslenme düzeninde, özellikle kilo verilmesi için diyet yapılıyorsa tüm besin gruplarından tüketilmelidir. Vücudun işlevlerini yerine getirebilmesi için diğer besin kaynaklarına olduğu gibi yağlara da ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle diyet esnasında yağları tamamen hayatımızdan çıkarmak değil, sağlıklı olanlarla değiştirmek gerekir.

Sağlıklı yağlar şöyle sıralanmaktadır:

Zeytinyağı, ceviz yağı, fındık yağı, badem yağı, fıstık yağı, susam yağı, avokado yağı, hindistan cevizi yağı, soğuk su balıklarının yağları (somon, sardalya, uskumru, ringa, ton balığı)

Yukarıda sayılan yağlar son derece sağlıklı ve lezzetli yağlardır. Buna karşın et ve süt ürünlerindeki yağlar, hidrojene yağlar ve margarinler diyet esnasında tüketilmemelidir. Aspir, ayçiçek yağı, soya yağı ve kanolanın da dahil olduğu hidrojene yağlar kilo alımını teşvik ettiği gibi, kalp hastalıkları, kanser ve diyabet başta olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Pek çok neden yüzünden molekül yapıları değiştirilmiş her türlü yağ insan sağlığı ve zayıflama için birer düşmandır. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa