Tüm diyet yapanların bildiği 4 efsane vardır. Şimdi bu efsanelerin ne kadarı doğru ne kadarı abartı bir bakalım;

Efsane 1- Kalori saymak zorunda değiliz.

Sağlıkle ve dengeli besleniyorsak büyük ihtimalle evet.. Ama sıkı bir diyet yapıyorsak ve vermemiz gereken çok kilo varsa kalorileri saymalıyız. Kalori saymaktan kasıt sadece aldığımız kalorileri değil verdiğimiz kalorileri de saymaktır. Çoğu insan gün içinde yaptığı basit işlerle kalori vermeyeceğini düşünse de bu tamamen doğru değildir. Her ne kadar kolay olmasa da kalori saymak gereklidir. Tutarlılık ve bir rutin oluşturmak için katkısı önemlidir. Kalori sayarken 1 kalorinin sadece 1 kalori olduğu unutulmamlıdır. Sorun olan bazı besinlerdeki kalorilerin daha fazla kiloya neden olmasıdır. örneğin yağlar.. Ancak yağlar tamamen kesilmemelidir. Yağlar bizim vücudumuz için çok önemli yapıtaşlarıdır ve dışarıdan almadan onları üretemeyiz.

Efsane 2- 3 öğün ye, gün içinde atıştırma

Gün içinde ihtiyaç duyulan kaloriler 3 kere de yesek 6 kere de yesek aynıdır. Yani ya dolu dolu 3 öğün, ya da daha küçük porsiyonlar halinde 6 öğün hiçbirşeyi değiştirmeyecektir. Önemli olan toplamda ne kadar yenileceğini bilmek ve buna göre hareket etmektir.

Efsane 3 – Karbonhidratlar bizi şişmanlatır.

Karbonhidratlar bizi şişmanlatmaz, bizi şişmanlatan kalorilerdir. Kaloriler de çoğunlukla şeker ve yağdan alınır. Ancak yediğimiz karbonhidratların büyük çoğunluğu işleme tabi edilir. Bu dikkate alınmalıdır. Bir tabak makarnadan alınan kalori büyük ölçüde ona eklenen yap ve sosla artar. Karbonhidratlar gereklidir ve ölçülü şekilde tüketilmelidir.

Efsane 4- Sabah kahvaltısı kusursuz olmalıdır.

Erken kalkıp tıka basa yemek pek kolay bir iş değildir. birşeyler yiyebilmek için uyandıktan sonra zaman geçmesi gerekenlerdensek kurt gibi aç olarak mükelef bir kahvaltı edebilir. Oysa kalktıktan sonra bir kase yoğurt ya da bir meyve yersek asıl kahvaltıda daha ölçülü yemek yememiz mümkün olacaktır. Tüm öğünlerle ilgili bilinmesi gereekn şey öğünü ne kadar atlarsak ve geçiştirirsek bir sonraki öğüne o kadar fazla aç olacağımız gerçeğidir.Dört Diyet Efsanesi için 1 yorum yapılmış

Bandini

5 Temmuz 2012, 6:45 pm

Karbonhidratların ihtiyaçtan fazla alınması vücütta yağ depolanmasına sebep olur. Nitekim kilo alırsınız. Kalorinin etkisi karbonhidrattan daha azdır. Örneğin 1 gr protein ve karbonhidratta 4 kalori vardır, 1gr yağ da ise 9 kalori. Hergün aynı oranda protein ve karbonhidrat yiyen iki farklı kişiyi gözlemleyin. Protein ile beslenen kilo almazken karbonhidrat ile beslenen kilo alacaktır. Dukan diyeti de bu durumu anlatan en somut örnektir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa