Düz bir karına sahip olmak için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Yaz gelmek üzere, plajlara inmek üzereyiz. Ya da özel bir gün için aldığımız giyside karnımızın fırlamasını istemeyiz. Güzel ve formda görünmek hepimizin hakkı. İpuçlarını bu yazımızda paylaşacağız.

Bir çok kişi düz bir karına sahip olamamayı, metabolizmasının yavaş olmasına, genetik özelliklerine bağlar. Pek çoğumuz ise bunun imkansız olduğuna inanırız. Bu yüzden karnımızı düzleştirmek yerine içimize çekmekle çözüm ararız.

Beslenme düzenini kontrol altına almak ve fazla kiloları biraz da olsa vermek en iyi yoldur. Düz bir karın için beslenme düzeninde basit değişiklikler yapılması gerekmektedir. Öncelikle duygulara göre yemek yeme hareketimizden vazgeçmeliyiz. Üzüldüğümüzde mi daha fazla yiyoruz, ya da daha mutlu iken mi? Bu durumu doğru gözlemleyerek duygularımızı beslenmeye yansıtmamayı, iştahımızı bastırmayı öğrenebiliriz. Sonra da vucudumuzu tanımalıyız. Besleyici bir besin planı mı, alçak kalorili bir besin planı mı bize uygun, bunu öğrenebiliriz.

Beyaz ekmek, makarna, patates, pirinç arıtılmış karbonhidrat yönünden zengindir. Kırmızı eti, beyaz et ya da balıkla değiştirmek doymuş yağların miktarı azaltılabilir. Zayıf proteinler, sebzeler, baklagiller, tahıllar ve pek çok meyve sağlıklı beslenmenin temelidir. İşleme tabi tutulan yiyecekleri tüketmekten kaçınmak önemlidir. Sağlıklı bir beslenme düzeninin avantajı bünyemize uygun yiyecekleri tüketmektir. Beslenme programımızdan şekerli içecekler ve sodayı çıkarmalıyız. Kalori miktarını düşürerek, vitamin ve minerallerin miktarını arttırarak, sağlıklı yemeliyiz.

Bir kaç günlük şok diyetler, ya da kullanılmayan adıyla açlıktan öl diyetleri, verilmesi gerekenden çok daha fazla kilo alınmasına neden olur. Sık, küçük porsiyonlar halinde yemek, kalorileri yakmayı kolaylaştıracaktır. Öğünleri atlamak ve yüksek miktarlarda yemek metabolizmayı yavaşlatır. Düz bir karına sahip olmak için yatma saatinden en az iki saat önce yemeyi kesmeliyiz. Kesinlikle aç kalmamalıyız. Günlük sadece bir – iki öğünle sınırlama yapmamalıyız. Daha sık yemek metabolizmayı hızlandırarak, kilo vermeyi de kolaylaştıracaktır.

Egzersiz yapmak, karnı düzleştirmenin bir diğer önemli yoludur. Doğru beslenme ile birlikte işe yarar. Egzersiz yapmak, yorgunluktan ölene kadar çalışmak değildir. Basitçe ve yetenekli olduğumuz bir çeşitte egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmek daha gerçekçi bir yöntemdir. Haftada bir kaç kez uzun yürüyüşler yapmak, dans etmek, ağırlık kaldırmak, ya da bize daha uygun gelen ve sıkıcı olmayan bir egzersiz türü bularak, bunu rutin haline getirmeliyiz. Sadece ev işi yaparak bile tahmin edilmeyecek ölçüde kalori harcayabiliriz.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa