Sağlıklı zayıflama ve formda kalmanın yediklerimize dikkat etmek kadar düzenli egzersiz yapmakla olduğunu bilmemize karşın, işin egzersiz yönünü biraz geride tutuyoruz. Böylece eksik bir program sonucu başarısız girişimlerimizin sayısı artıyor. Egzersiz yapmamak için ileri sürdüğümüz bahaneler ve bu bahaneleri yenmenin yolları ise aşağıda:

Bahane: Kendi kendine negatif konuşmalar, “Egzersiz bana yardımcı olmuyor.”, “Ben daha önce yapmıştım.”, “İşe yaramıyor.”

Çözüm: Olumsuzluğun konu ne olursa olsun ve ne kadar istenirse istensin motivasyonu kötü etkilediği kanıtlandı. Cümlelerinizi olumlu kurun. “Sağlıklı olmak için egzersiz şarttır.”, “Bu güzel alışkanlığımla gurur duyuyorum” gibi olumlu kalıpları kullanın.

Bahane: Egzersiz çok sıkıcı..

Çözüm: Sıkıcılığını gidermek için bir arkadaşlar beraber yapmak, egzersiz yaparken film izlemek, radyo dinlemek gibi yöntemleri denemek. Açık alanlarda, başkalarını katabileceğiniz, size zevk veren türleri deneyin.

Bahane: Ailem ve arkadaşlarım egzersiz yapmıyor ve bana destek olmuyor.

Çözüm: Onları da egzersize davet edin. Onlara kendilerini zinde ve eğlenirken görmek istediğinizi söyleyin. Kaya tırmanması, rafting, yürüyüş, bisiklet gibi onlara da hitap edecek bir egzersiz türü bulun. Yine de size katılmıyorlar ve siz destek arıyorsanız spor grupları, internet toplulukları içinde kendinize arkadaş bulabilirsiniz.

Bahane: Çok sık seyahat ediyorum ve evimde kalmıyorum.

Çözüm: Egzersiz sadece evde yapılan bir şey değildir. Çantanızda uygun ayakkabı ve giysilere yer açın. Otelde kalıyorsanız dvd olan ve fitness merkezine yakın bir oda isteyin. Egzersiz için uyandırma servisinden faydalanın.

Bahane: Kendimi sakatlamaktan korkuyorum.

Çözüm: Yürüyüş çoğu insan için kolay ve güvenli bir egzersizdir. Egzersizin en kolay tipinden başlayarak gelişme seviyesine göre şiddet arttırıldığında sakatlanma riski büyük ölçüde azalacaktır. Eğer yürümekten bile çekiniyorsanız büyük ihtimalle çok ağır hastasınızdır ve doktorunuza danışmadan egzersiz yapmayın.

Bahane: Çok fazla ter istemiyorum.

Çözüm: Yavaş ve sakin başlayın. Ağrı ve ter oluşumunu engellemek için kademeli davranmak, germe ve ısınma hareketlerini yapmak gerekir.

Bahane: Hergün egzersize ayıracak yarım saatim yok.

Çözüm: Saatinizi 07:00 yerine 06:55’e kurun. Günlük dedikoduları değerlendirdiğiniz telefonları 5 dakika kısaltın, internetin başından 5 dakika erken kalkın. 5 dakika geç yatın. Vitrinlere bakmayı 5 dakika kısa kesin. Artık 20 dakika fazlanız var bile.

Bahane:
Egzersizin beni acıktırmasından korkuyorum.

Çözüm: Egzersiz öncesi ve sonrasında su içerseniz böyle bir sorununuz olmayacaktır.

Bahane: Zaten çok yoruluyorum, dinlenme zamanlarımı egzersize ayıramam.

Çözüm: Egzersize bir angarya olarak bakmak yerine bir rahatlama ve stresi azaltma kaynağı olarak bakın.

Bahane: Bir spor salonuna gidebilmek için yeterli birikimim yok.

Çözüm: Egzersiz sadece salonda yapılan bir şey değildir. Masrafsız egzersiz seçeneklerine yönelebilirsiniz. Artık her parkta jimnastik aletleri var. Dergilerle birlikte egzersiz kitapları ve CD’leri veriliyor. Siz egzersiz yapma niyetindeyseniz bunu her şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bahane: Egzersiz sonrası her yerim ağrıyor.

Çözüm: Vücut egzersize alışana kadar kısa süreli ağrılar olması normaldir. Ancak egzersize başlamanızdan uzun zaman sonra geçmeyen ağrılar varsa muhtemelen bir şeyleri hatalı yapıyorsunuz. Egzersiz tipinizi değiştirin.

Bahane: Hava çok soğuk / çok sıcak

Çözüm: Egzersizin yeri yoktur. Hava şartlarına göre içerde ya da dışarıda yapılacak pek çok egzersiz türü vardır. Uygun giysileri seçtiğiniz takdirde egzersiz yapmak soruna neden olmaz.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa