Elma sirkesi diyeti yapı depolamak yerine yakmaya yönelik olduğu varsayılarak planlanmış bir diyettir. Diyete göre günlük belirli miktarlarda elma sirkesi tüketilmesi gerekmektedir. Ucuz ve kolaydır, ek bir yemek listesine gereksinim yoktur. Kilo vermek için doğal bir yol olduğu düşünülmektedir.

Elma sirkesi iştahı bastırır. Her yemekten önce üç çay kaşığı elma sirkesi içilmesi şeklinde uygulanır. Sirkeyi saf halde içemeyenler için su ile karıştırma önerilir. Tadı nedeniyle tüketimde zorlananlar için birer çay kaşığı ile başlayarak zamanla arttırma yolu da tavsiye edilmektedir. Bazı ülkelerde elma sirkesinden hazırlanmış tabletler de kullanılmaktadır. Ayrıca elma şarabının da uzun vadede aynı amaca hizmet ettiği söylenmektedir. Midesi hassas kişilerin kapsül almaları tavsiye edilir. Elma sirkesinin asitli yapısı diş minesine zarar verebileceğinden diş bakımı diyet süresince ihmal edilmemelidir.

Elma sirkesinin hazır alınmasından daha ziyade evde hazırlanması daha faydalıdır. Bunun için elmalar ezilir ve suları sıkılır. Elma suyuna bir miktar hazır elma sirkesi ve şeker eklenir. Yaklaşık 2 hafta sonunda sirke hazır olmaktadır. Sirkenin iştah kapatıcı özelliği ve yağları yakmasının yanısıra vitamin, mineral ve aminoasitler içermesi ayrıca faydalıdır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa