Bir kişinin doymuş olduğunu hissetmesi ortalama olarak 20-25 dakika zaman alır. Hızlı yemek yiyen bir kişi bu süre içinde gerektiğinden çok daha fazla besin tüketerek, ihtiyacından fazla kalori alabilir.

Yemek yemeyi yavaşlatarak, doyma hissini vaktinde oluşturan bir kişinin fazla kalori alması mümkün değildir. Yemeyi yavaşlatmayı sağlamak için bir çok yol vardır. Bir lokma yedikten sonra çatal, kaşık vs. bırakılarak eller masada iken yenilen miktarı çiğneme tekniklerden biridir. Çatal bıçak gerektirmeyen sandviç tarzı gıdalarda da aynı şekilde her lokmadan sonra elden bırakılarak, yavaş yavaş çiğneme sağlanır.

Hızlı yemek yiyen kişiler için yavaş yemeye geçiş oldukça zordur. İlk birkaç lokmadan sonra elden bırakıp çiğneme hatırlanamayabilir. Bu durumda masaya notlar iliştirilerek yavaş yemesi ve elinden bırakması telkin edilebilir.

Alışılagelenden daha yavaş yemek, besinlerin tadlarının daha iyi alınmasına ve bunun sonucu olarak yemenin zevke de hitap eden bir iş olmasına neden olur. Daha az yediğini farkeden birey, motive olur.
parçasıdır.Fazla Yememek İçin Yeme Eylemini Yavaşlatma için 1 yorum yapılmış

ilhan

7 Mart 2011, 7:58 pm

elinize sağlık ben yavaş yiyen biriyim ama yavaş ve az yiyorum o yüzden kilom yaşıma göre az bu yüzden daha da çok yemenin teknikleri var mı mesela uzun süre doyma hissini ortadan kaldıracak teknikler ?

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa