Beslenme, fiziksel ve zihinsel performansı etkileyen önemli bir etkendir. Dengeli ve sağlıklı beslenen kişi, düzenli olarak fiziksel aktiviteye girdiğinde bir çok sağlık sorunu olasılığından kurtulmaktadır.

Düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler, özellikle kadınlarda ilerleyen yaşla oluşabilen, kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hastalığına yakalanmadan korunmada oldukça önemlidir. Çünkü gençlik döneminde yapılan egzersizler kemik kütlesini arttırmaktadır. Hafif aktiviteler östrojen düzeyini arttırırken çok ağır aktiviteler östrojen eksikliğine dolayısıyla kemik kaybına yol açabilmektedir. Bu nedenle haftada en az 3 kez 30 dakika yürüyüş yapmanın beslenme yanında kemik sağlığı üzerinde olumlu etkisi olduğu saptanmıştır. Hareketsiz yaşam tarzı ile obezite arasındaki ilşkinin araştırıldığı çalışmalarda benzer şekilde özellikle uzun süre televizyon seyretmenin ve bu süre içinde tüketilen yiyeceklerin obezite riskinin arttırdığı tespit edilmiştir.


Genç yetişkinlerde kahvaltı atlama ve sağlığı etkileyen faktörlerin incelendiği bir araştırmada, kahvaltının sağlığı etkileyen bir alışkanlık olduğu ve kahvaltıyı atlayan genç yetişkinlerin kahvaltı yapanlara göre daha az düzenli fiziksel aktivite yaptığı belirlenmiştir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa