Funda bitkisi Ericaceae familyasından çiçekli bir bitkidir. Süpürge otu, süpürge çalısı ya da püren isimleri ile de anılmaktadır. 700’den fazla çeşidi bulunmakla birlikte funda suyu ve çayı olarak pazarlanan formu Herba ericae’dir. İdrar yolları dezenfektanı, kabızlık giderici ve idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır. Böbrek kumu dökücü ve selülit giderici etkiler de sahiptir.

Funda yapraklarından elde edilen funda suyu aktarlarda hazır olarakta satılmaktadır. Bir ölçek funda suyu koyulan bir çay bardağının üzeri içme suyu doldurularak tüketilen bu faydalı ürünün günde 3 defa içilmesi önerilmektedir.

Zayıflama için de kullanılan bu üründe diğer zayıflama yardımcısı ürünlerde olduğu gibi düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Etki süresi kullanan kişinin metabolizmasına bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 3 hafta içinde gözükmeye başlamaktadır.

Funda suyu ağır kokulu bir bileşim olduğundan kullananların şikayeti genellikle bu konudan rahatsız olmalarıdır. Funda suyu ile birlikte biberiye ve kekik sularının da kullanılmasının etkiyi arttırdığı bilinmektedir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa