Aşırı şişmanlık dünyanın pek çok ülkesinde gerek genç, gerek erişkin nüfusu tehdit eden önemli bir sağlık sorunudur. İyi bir kalp sağlığı, kanserlerden korunma, şeker hastalığı ve kemik sağlığı problemleri ile karşı karşıya kalmamak için ince bir vücut gereklidir.

Nasıl aşırı şişmanlık aşırı tehlikeli ise aşırı zayıflamakta aynı ölçüde tehlike taşımaktadır. Kadınlarımızın yüzde 1’i aşırı diyet ve kilo kaybı nedeni ile anoreksiya başta olmak üzere hayatı tehdit eden hastalıklarla karşı karşıyadır. Mükemmeliyetçi insanların hastalığı kilo kaybının etkileri kadar aşırı depresyonlara da neden olmaktadır.

Çok fazla kilo kaybetmek ileriki yıllarda kemik erimesi riskini arttırır, kalp ve diğer organların zarar görmesine neden olabilir. Aşırı diyet yapan kadınların yüzde 50’si gizli yeme bozukluğu hastalıklarına yakalanmaktadır. Özellikle önce sınırsız yeme, sonra kusma şeklinde diyet yapan kadınlar için kalıcı sağlık sorunlarına yakalanma kaçınılmaz olabilir. Kilo verebilmek için sürekli kusan, idrar söktürücü ve müshil içerekli ilaç kullananların muhtemel sağlık problemleri ile uğraşacaklarını söylemek kehanet sayılmaz. Sinir sistemlerinin bozukluğu kadar potasyum eksikliği, diş sağlığının bozulması, adet düzensizlikleri, böbrek hastalıkları, kalp ritminin bozulması ve mide problemleri bu kişilerin peşini bırakmamaktadır.
Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.
Yeme bozuklukları kadınlar kadar olmasa da erkekleri de hedef almaktadır. Bu hastalıklara yakalanmayı etkileyen faktörler, aşırı kilolu olma, inceliğin önem kazandığı spor faaliyetleri, modellik ya da oyunculuk gibi alanlarda kariyer sahibi olma isteği, toplumun şişman insanlara yaptığı aşağılayıcı muameledir. Bu hastalıklara yakalanmak sıradan diyet yapıcılar için uzak gibi görünse de özellikle çok sayıda başarısız diyet geçirmiş kişiler için gizlice yaklaşmakta olabilir. Diyet yapmadan önce gerçekten kilo vermemiz neden gerekiyor, hedefimiz ne, sağlığımızı nasıl koruruz sorularına cevap bulunması, dengeli beslenmeyi sağlayacak bir diyet seçilmesi önemlidir.Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.Gerçekten Kilo Vermeli misiniz? için 1 yorum yapılmış

burak

27 Haziran 2011, 7:33 pm

zayıflamak istiyorum

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa