Eğer birkaç haftadır kilo vermek için diyet yapıyorsan ve hala tek gram veremediysen, gizli kalorilerden kaynaklanıyor olabilir.

Uygun ve sağlıklı bir diyet yapıldığında doğal olarak bir kaç hafta içinde olumlu sonuçlar almayı bekleriz. Bu süre içinde hormonlar ve metabolizma kilo vermeye hazır hale gelecektir. Ancak bir kaç kilo verdiğimizi yani çabalarımızın karşılığını aldığını görmemiz bizi mutlu eder.

Suçlu kaloriler yiyeceklerde gizlidir. Genellikle imalatçıların eklediği katkılar, yanlış etiketleme nedeniyle az yazılan besin değerleri buna nedendir. Bir fincan latte kahvede 500 kalori olduğunu bize kimse söylemez.

Gizli kalorilerin diğer kaynakları bir şey olmaz diye atıştırdığımız abur cuburlardır. 20 dakika egzersizin üzerine içilen bir bardak gazlı içecek ve tek bir bisküvi egzersizin kaybettirdiklerinin 2 katını bize kazandıracaktır. Oysa o anda yapmış olduğumuz sporun sonuca etkilerini düşünerek mutlu olmakla meşgul oluruz.

Eğer planlanan yemek vaktinden önce birşeyler yemişsek, yediğimiz şeyin kalorisi kadar besini yemekte tüketmemeliyiz. Yani günlük kalori miktarını kesinlikle aşmamalıyız.

Tükettiğimiz besinlerin kana hızla karışarak kan şekerini arttıranlarına glisemik besinler denir. Kan şekerinde ani bir artışa neden olan şeker yüklü bu gıdalar insülin üretimini de son derece arttırmaktadır. Atıştırmalıkların bir çoğu da yüksek glisemik değeri olan ürünlerdir. Kekler, bisküvi ve şekerlemeler, meyve suları bu gruba girer ve bunları defalarca tüketmemiz yağı bilerek ve isteyerek depolamamız demektir.

Bazı yiyecekleri yemek daha zevkli ve kolaydır. Tereyağ içerenler, salata sosları, mayonez,, peynir, hamur işleri, krakerler, bisküvi ve cipsler.. krema ve sütle süslenen büyük mağaza kahveleri.. Bunları yememeliyiz, kendimize hakim olamayıp tükettiysekte en azından küçük boylarını tüketmeliydik…

Alkollü içecekler gizli kalorilerin saklandığı en önemli yerdir. Bir bardak bira, küçük bir şişe şarap ya da 2 bardak tonik.. kocaman bir dilim pasta kadar kaloriye sahiptir. Biraz fazla kaçırınca o gün alınması gereken tüm kalorileri alkolle almak mümkündür. Tabi gün boyunca yenilenleri saymassak..

Diyet yaparken gizli kalorileri gözden kaçırmamalı, hesaplara onları da eklemeli ve toplam kalori miktarından çıkarmalıyız. Diyetimizin başarısı ancak bu şekilde mümkündür. Kolay olmayabilir ama verilecek kilolara değecektir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa