Goji meyvesi, Latince ismi lycium barbarum olan, küçük mutluluk, evlilik üzümü, dikenli üzüm olarak bilinen bir meyvedir. Himalaya çevresinde doğal olarak yetişen bu bitki, ziyaretçiler tarafından alınarak dünyanın çeşitli yerlerinde yetişen bir Asya mucizesi halini almıştır.

Goji meyvesi bağışıklık sistemini güçlendiren polisakaritler içerir. Bu polisakaritlerden biri hipofiz bezini uyararak büyüme hormonu salgılanmasını sağlayan güçlü bir maddedir.

Goji çok uzun yıllardan beridir Asya’da ömür uzatan, kuvvet veren ve cinsel gücü arttıran bir besin olarak düşünülmüştür. Yaşlı insanlarda yapılan bir araştırmada birinci gruba günde bir defa olmak üzere 3 hafta boyunca goji meyvesi verilmiştir. Sonuç olarak bu kişiler hücre yenilenmesini %67 oranında arttırmış, kandaki alyuvar sayıları 2 katına çıkmıştır. Ayrıca stres etkilerinden uzaklaşmışlar, %95 lik bir bölümün uyku düzeninin normalleştiği, %35 lik bir dilimin cinsel gücünün arttığı görülmüştür.

Goji meyvesi, vitaminler, mineral ve daha gelişmiş aminoasitler içerir. Havuçtan daha iyi bir beta karoten kaynağıdır. Beta karoten güçlü bir provitamin ve antioksidandır. Goji sakinliğe neden olan polisakaritler barındırır, kasları güçlendirir ve hastalıklara karşı korur. Yanısıra hafızayı güçlendirir, kalbi korur, kolesterolu ve ateşi düşürür.

ORAC vücuda zarar veren serbest radikallerle mucadele yeteneğini ölçen bir ölçektir. Gojinin ORAC rakamı 23500 dür. Aynı miktarda erikte bu rakam 500 iken portakalda 750 dir. Goji Asya’da ömür uzunluğu ile eş düşünülürken, bu çevrede insanların 100 yaşlarına kadar yaşamaları tesadüfi değildir.

Goji meyvesinde LBP1, LBP2, LBP3, ve LBP4 aminoasitleri, 21 mineral, 5 vitamin ve hücrelerin yenilenmesini sağlayaran nadir bulunan germanyum elementini içerir.

Gojiberry mikroorganizmaalra karşı direnci arttırır, bağışıklığı güçlendirir, kuru göz ve katarakt rahatsızlığına karşı korur, şekeri, tansiyonu düşürür, kan dolaşımı düzenler, böbrek ve karaciğerin direncini arttırır.

Himalayalarda yetişen ve çevrede kurt üzümü olarak adlandırılan goji, antioksidandır. Goji kapsülleri meyvenin kendisinden elde edilir. Meyvenin 4 te biri yenilebilir özelliktedir. Kurutulmuş meyveden elde edilen tozla hazırlanan 1 kapsül, 4 kilo meyvenin içeriğine sahiptir.

Goji berry kapsüllerinin kullanımı gayet rahat ve doğaldır. Faydalarını görebilmek için uygun bir yoldur.Goji Meyvesi için 1 yorum yapılmış

Ramazan

28 Ekim 2011, 10:33 am

Bahçeme 2011 baharında 8-10 tane goji fidanı diktim aynı yıl meyve vermeye başladı gaji meyvelerini ticari amaçlı yetiştirmeyi düşünüyorum.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa