Güneş diyeti David Wolfe adlı bir doktorun, sürekli ilaç kullanması gereken ve bu yüzden kilo alan 11 yaşındaki oğlu için geliştirdiği bir programdır. Daha çok detoks özelliği olan diyet, bu sayede kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

Güneş diyeti, yeşil sebzeler, tatlı meyveler başta olmak üzere bitki temelli ve yağ girişini sınırlayan bir diyet programıdır. Yeşil yapraklı sebzeler, beyin ve vücut için enerji sağlayan meyveler, kontrollü olacak şekilde cildi korumak ve güzelleştirmek için yağlar içerir.

Diyetin ana besinleri; spirulina, arı sütü ve poleni, kakao, fasulye, goji, yaban mersini gibi meyveler, tohumlardır. Organik ve yabani yiyecekler özellikle mineral zenginliği bakımından önerilir.

Diyetin 3 ayrı tipi vardır. Temel güneş diyetinde çiğ sebzeler ve meyve suları, 80/20 güneş diyetinde akşam öğününe kadar önerilen besinler, akşam yemeğinde istenilen tüm yiyeceklerin yenmesi ve tam güneş diyetinde tamamen çiğ bitkilerle beslenme yer almaktadır.

Tavsiye edilen diğer yiyecekler: kıvırcık marul, kereviz sapı, yeşil otlar, lahana, su teresi, hindiba, bal, kiraz, çilek gibi küçük kırmızı meyveler, mango, fındık, tohumlar, hindistan cevizi, avakado, zeytin, bitki filizleri ve mantardır.

1 Günlük örnek besin listesi:

Sabah: Yarım litre taze sıkılmış greyfurt suyu
Öğlen: Kıvırcık marul salatası, 2 kase kırmızı meyve, 1 avakado
Akşamüstü atıştırması: 2 mango
Akşam: Yeşil yapraklı salata, 20-25 adet çiğ badem, 1 portakal, 1 kase pişmiş mantar

Diyet programının çiğ besinlerden oluşması detoksik bir etki gösterir. Yani vücutta bulunan kimyasalları arındırır. Kan ve lenf akışını uyarır.

Diyet programını devam ettirirken, yüzme, yürüme, bisiklete binme ya da step yapmak önerilir. Bu tür egzersizlerin açık havada yapılmasının daha iyi sonuçlar vereceği belirtilmektedir.

Diyetin olumlu yönleri, kalp hastalıkları, kanser, romatizma ve diğer kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltması, diyet yapan kişiye sağlığın sorumluluğunu alma cesareti vermesi, her zaman ve her yerde bulunabilecek yiyeceklerden oluşması, diyet yapan kişiye olumlu bir bakış açısı getirmesi, bir çok hastalığa özel beslenme programlarına aykırı olmamasıdır.

Diyetin olumsuz sayılabilecek yanları, detoks etkisi yaratacağından bazı kişilerde hoşnutsuzluk yaratabilmesi, b12 eksikliği riski taşıması, uzun sürdürüldüğü takdirde tehlikeli olabileceği gerçeği, insanların çiğ yiyeceklerden hoşlanmayabilirliğidir.

Güneş diyetinde çiğ yiyeceklere dengeli yaklaşmalı ve tamamen çiğ ürünlerle beslenmeye aşamalı bir geçiş yapılmalıdır. Diyet 80/20 tipi ile başlatılmalı ve 15 günlük dönemlerden uzun sürdürülmemelidir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa