Kısa süre önce yemek yediniz ya da birşeyler atıştırmış olmanıza rağmen neden çok çabuk acıktığınızı merak ettiniz mi? Bazı yiyecek ve içecekler tüketildiği takdirde vücudu kandırarak birşey yenmemiş hissine sebep olabilir. Ya sa bazı maddeleri eksik alıyorsunuz demektir. Yakın zamanda yemenize rağmen hala aç hissediyorsanız bunun nedenleri ve nasıl düzeltebileceğimize bakalım.

Sürekli aç hissetmenin, yemek yemenin ardından çok geçmemesine rağmen acıkma hissi varsa muhtemelen vücudunuz çok fazla susuz kalmıştır. Vücudun yaklaşık %70’i sudur ve bu oranın korunmasına dikkat edilmesi gerekir. Susuz kalmak çoğu zaman açlıkla karıştırılır. Yemeklere başlamadan önce bir bardak su içildikten sonra yenmesi önerilir. Vücudun su ihtiyacı su ile giderilmeli gazlı içecekler, buzlu çaylar ve şekerli sıvılarla giderilmemelidir. Çünkü bu sıvılar beyne doyma sinyali veren hormonların üretimine engel olur.

Aç hissetmenin bir diğer nedeni de konserve ve kimyasal işlemlerden geçmiş gıdaların tüketilmesidir. Bu gıdaların ambalajlarında kullanılabilen Bisfenol-A adlı madde daha fazla yeme hissini tetikler.
Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.
Sabah kahvaltılarının aç hissetme-hissetmeme ayrımında önemi büyüktür. Çok az miktarlarda besinle kahvaltı edilmesi gün boyu kan şekerini etkileyerek ani açlık krizlerine neden olabilir. Sabah kahvaltılarında lif açısından zengin tahıllar, meyve ve sebzeler kadar yağsız proteinler de alınmalıdır. Liflerin yeterince tüketilmemiş olması da en olası açlık nedenlerindendir. Aynı şekilde C ve K vitamini, folat gibi vitamin ve minerallerin de eksikliği açlık hissine neden olur. Açlık hissedilmemesinin en etkili yöntemi dengeli beslenmekten geçer.
Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.
Can sıkıntısı ve yapılması gereken şeyleri erteleme isteği de açlık hissedilmesine neden olur. Sosyal olmak, elleri ve zihni meşgul tutmak alınabilecek önlemler arasındadır.
Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.
Stres hormonu da açlığa sebep olur. Duygusal yeme denilen beslenme çeşidinde duygudurumu değişen insanların yemek yemeye sarıldığı bilinmektedir. Bu nedenle stresle başedilme yöntemleri denenmeli ve stresin fazla yemenizi sağlamasını engellemelisiniz. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa