Çilek, yabanmersini, böğürtlen, acai, goji.. hepsi aynı aileden gelen ve İngilizce’de berry olarak tanımlanan yiyeceklerdir. Ortak özellikleri, kırmızıdan mora doğru uzanan bir skalada, yumuşak ve küçük meyveler olmalarıdır. Besleyici değeri olan bu çilekgiller yüksek antioksidan içerir, vitamin, mineral ve lif kaynağıdırlar. Bazıları omega3 içerir. Lezzetli ve tatlı bu meyvelerden bir çok ürün elde edilir ve büyük tüketim alanına sahiptir.

Berry olarak adlandırılan bu meyvelerin hepsine birden yazımızda çilekgiller diyeceğiz. Çilekgillerin suyu içilebilir, konservesi yapılabilir, reçel ve marmelatlarıhazırlanabilir, dondurması yapılabilir, şampuanlara eklenebilir, yaşlanmayı engelleyen kremlere eklenebilir. Zayıflamaya destek olmak üzere tozları ve kapsülleri kullanılabilir. Ve en önemlisi yenilebilir…

Çilekgillerle ilgili en önemli sorulardan birisi hangisi daha faydalıdır sorusudur.

Tüm çilek ailesi iyidir. Farklı çilek ailesi üyelerinin birlikte tüketilmesi şüphesiz çok daha iyidir. Tümünün zayıflamada yardımı önemlidir. Bazıları özel sağlık koşullarına da hitap ederler.

Çilek : Düşük karbonhidrat yoğunluğuna sahiptir. Kalorisi düşüktür. Bir fincanı günlük C vitamini ihtiyacının %20 sini karşılar. 3 gram lif içerir.

Ahududu: Bir fincanında 8 gram lif içerir. Diğer çilekgillere oranla lif miktarı fazladır.

Böğürtlen : Bir fincanda 8 gram lif vardır. C vitamini yüksektir ve ekstra potasyum içererek tansiyonu düzenler.

Yabanmersini: Yüksek antioksidan içerir. Sağlıklı bir kalp, gözler ve beyin için önemlidir.

Kızılcık: Diş sağlığını ve boşaltım sistemi sağlığını korur.

2007 yılından bu güne çilekgillerden yapılmış zayıflama ürünleri piyasada büyük talep görmektedir. 2007 yılı goji berry yılı olmuştur. Kalsiyum, potasyum, demir,çinko, selenyum gibi mineraller, amino asitler, polisakarit, karoten ve yüksek ORAC değerine sahip bu meyve hala talep görmeye devam ediyor.

2008 yılı sonlarında ve 2009 yılı boyunca Acai berry çılgınlığı yaşanıyor. Bunda kullanıcılarının ünlü kişiler olmasının da payı büyük. Acai yüksek antioksidan, vitamin, mineral, lif ve omega asitleri içerir. İçindeki antioksidan oranı diğer çilek türlerine oranla 3 kat fazladır.

Özetle tüm berry türleri, yüksek antioksidan içeren besleyici, faydalı zengin ürünlerdir. Tüketilmeleri sağlık açısından yararlıdır.Hangi Berry Daha Faydalıdır? için 1 yorum yapılmış

Selma

1 Ocak 2016, 11:23 am

Bildigini kizilcik bu kimi kandiriyonuz.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa