Günümüzde herkes kilo konusundabilinçli, kendini sağlıklı görmek ve görünüşünün düzgün olması hemen herkesin ortak fikri. Kilo kontrolü fiziksel sağlığın yanında güzel görünmekle güveni arttırarak ruh sağlığı için de çok önemli. Şişmanlık herkes için ciddi bir endişe nedeni olmalı.

Fazla kilolu olmanın bunun bir çok nedeni var. Metabolizma hızınız kilo alınmasında katlısı büyüktür. düşük metabolizma hızı nedeni ile sindirim organları yavaş çalışır ve besinlerin kilo olarak geri dönüşüne neden olur. Ancak metabolizma tek başına etkili değildir. Sağlıksız beslenme yetersiz hareket şişmanlamanın ana nedenlerini oluşturur.

İşte size bazı ipuçları:

Su en sevdiğimiz içecek olmalı. Bir kişi günde 8 bardak su tüketmeli. Şeker ve karbonhidratlı içecekler su ile değiştirilmeli. Su içsem yarıyor cümlesi bir yalandır. Eğer bir rahatsızlık neticesinde vücudunuz su tutmuyor ise su hiç bir zaman ağırlık yaratmaz.

Tek öğün asla iyi değildir. Daha önce de anlattığımız üzere tek öğün yemekle vücut besinleri yakmayı değil depolamayı öğrenir. Günlük yiyecekleri en az 6 defada tüketmelisiniz. Böylece kan şekeri sabit kalır ve açlık hissetmessiniz.

Yürümek bir külfet değil alışkanlıktır. Kısa ve orta mesafelerde arabaya binmeyin. En az 45 dakika yürüyün.

Yemekleri büyük tabaklara koymayın. İnsan psikolojisi kolay kandırılabilir. Yemekleri az gösteren büyük tabaklar sizi yanıltacaktır. Özellikle sağlıksız yiyecekleri tükettiğiniz bardak ve tabaklar küçük olmalı.

Yemekte kabak, domates gibi vitamin deposu sebzeler yiyin. Çorba ve salatalar beslenmek için yeterlidir.

Karbonhidratlardan kaçının. Beyaz renkli gıdalar ciddi şekilde kiloya neden olur. Şeker, un, pirinç beyazdır ve bunların düşük kalorili esmer özdeşleri vardır. Onları tüketin

Hazır kahve satan dükkanların önünden geçmeyin. Süt,krema, şeker, meyve şurupları, dondurma katkılı bu kahveler kalori deposudur. Kahvenizi kendiniz hazırlayın ve yağsız süt ya da süttozu kullanın.

Kahvaltıda ağır, yağlı, kızarmış yiyecekler yemeyin. Sütle hazırlanan tahıl gevrekleri mükemmel tercihtir. İçine meyve de eklerseniz hem lezzetli hem lif bakımından zengin sağlıklı bir kahvaltı etmiş olursunuz.

Dışarıda yeme alışkanlığı edinmeyin. Dışarıdaki yemek mekanları eğer özel olarak diyettekilere hitap etmiyorsa, yiyecekteki kaloriyi umursamaz. Onlar için lezzet ön plandadır ve bu daha çok kalori, daha çok yağ, daha çok baharat demektir.

Yemeğinizi iyi çiğneyerek, yavaş yavaş yiyin. Yerken televizyon izlemek yerine sohbet edin. Kaşık yerine çatal kullanın. Suyu sofranızdan eksik etmeyin.

Midemiz ve beynimiz istediği için yemek yeriz. Can sıkıntısı, sinirlenmek, alışkanlık, çaresizlik bizi yemeye sevkeder.Gerçekten aç olunca yiyin, yapacak bir şey bulamayınca değil.. dolayısıyla kendinizi oyalayacak bir şeyler bulmalısınız.

Küçük bir kaşık sos bir kalori bombası olabilir. Yağlı mayonez ve salçalar yerine salsa soslar, evde hazırlanmış sebze sosları düşük kalori içerir.

Meyve suyu içmek yerine meyve yiyin. Hazır meyve suları şeker deposudur. Meyvelerin doğal halleri aşırı kalori içermez ve lifler nedeniyle tok tutucudur.

Sebze ve tahılları eşit tüketin.

Oturarak çalışılan işlerde her iki saatte bir yerinizden kalkarak 5 dakika hareket edin. Bu 5 dakika sizi sonraki 2 saat boyunca aktif tutacaktır.

Temizlik önemlidir. Kendinizi temizlerken zararlı maddeleri dışarı atarsınız. Çevrenin temizliği sizi kilo almanıza neden olan toksiklerden korurken, bol kalori vermenizi sağlayan bir egzersiz görevi görür.

Yemekten önce kısa bir yürüyüş sadece kalori harcamaya değil, iştahı da kısıtlamaya yarar.

Fırsatınız varsa yemeklerinizi kalabalık masalarda yiyin. Busaha uzun sürede yemenize yardımcı olacaktır.

Televizyonda saçma bir programı 1 saat boyunca izlemek yerine yürüyün.

Saat ilerledikçe yediklerinizin miktarı düşsün. En çok kahvaltıda en az akşam yemeğinde yemek gibi. Saat ilerledikçe zindelik azalacak ve vucudun çalışma hızı düşecektir.

Alkolü şişe ile değil bardak ile sipariş edin ya da masanıza getirin. Az miktarda alkol faydalıdır. Ancak miktar arttıkça aldığınız kalorilere inanamazsınız.

Buzdolabınızdan yoğurdu eksik etmeyin. Haftada 12 öğününüzü (günde 6 öğün yediğinizi varsayarak) yoğurt ile yapmak size haftada 1 kilo vermenizi garanti edecektir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa