Bilgi eksikliği, zayıflama programlarının başarıya ulaşamama nedenlerinden birisidir. Bilgi eksikliği, batıl inançlar ve yanlış anlamalar karbonhidratlara ön yargıyla yaklaşmamızın nedenlerindendir. Karbonhidratların tamamen kötü olduğunu düşünmek neticesinde tüm karbonhidrat tüketimini kesmek kısa vadede hızlı kilo verilmesine neden olmaktadır. Ancak bu tamamen yanlıştır.

Karbonhidratlar iki çeşittir, iyi karbonhidratlar ve kötü karbonhidratlar. Kaçınılması gerekenler kötü karbonhidratlardır. İyi karbonhidrat tüketilmelidir, çünkü vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılamak için karbonhidratların tüketimi şarttır.

Kötü karbonhidratların büyük çoğunluğunu işlenmiş yiyecekler oluşturur. İşlem uygulanan bu tür maddelerde besin değerleri kaybolmaktadır. Böylece bizi sadece şişmanlatan boş kaloriler haline gelirler. Bu tip yiyecekler beyaz ekmek, makarna, şekerli içecekler, kek, bisküvi, şekerlemelerdir. Kilo vermek için bu yiyeceklerin terkedilmesi şarttır.

İşleme tabi tutulan yiyecekler pek çok şeker tipi içerir. Bildiğimiz gibi bu karmaşık yapılı şekerler kalori yönünden zengindir. Düşük lif içerirler. Böylece kolayca kilo almaya zemin hazırlarlar.

Bu tip kötü karbonhidratların tüketilmesi şişmanlamanın yanısıra şeker hastalığına da neden olabilir. Kan şekeri düzeyini değiştirerek aşırı insülin salgılanmasıyla sonuçlanabilir.

İyi karbonhidratlar ise doğal yiyeceklerde bulunur. Meyveler, sebzeler, baklagiller, tohumlar gibi. Örneğin kepekli buğday makarnası son derece sağlıklı bir karbonhidrattır.

İyi karbonhidratlar, kötü karbonhidratlara oranla daha uzun sürede sindirilir. Bunlarda lifler de fazladır. Böylece daha uzun süre tok kalmamızı sağlayarak iştahı kapatacaktır.

Başlangıçta da dediğimiz gibi tüm karbonhidratlar kötü değildir. Önemli olan doğru karar vererek, doğru tüketim yapmak ve kilolarımızı dengede tutabilmektir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa