Sonuçsuz diyetler, kontrolden çıkmış şişmanlık, kilo vermenin zorluğuna inanmak zayıflamak isteyenleri başarısızlığa götüren en önemli nedenlerdir. Kilo vermek kağıt üstünde, internet sitelerinde kolaydır. O halde bu makalaleler neden bu kadar uzundur? İhtiyaç olan en önemli şey aslında yemekle alınan kalorilerin yakılan kalorilere oranını bilmektedir.

İlk adım hergün kaç kaloriyi yaktığını bilmektir. Kalori yakmak yaş, cinsiyet, boy, kilo, fiziksel aktiviteler, günlük yaşama bağlı olarak değişen ve günlük olarak dalgalanması olan bir değerdir. Ne yazık ki hergün aynı oranda kalori yakmak mümkün değildir. Tıpkı hergün aynı kaloriyi almanın mümkün olmadığı gibi.

Sürekli ve güvenilir kilo kaybı haftada 2-3 kilo olarak düşünülür. Daha fazlasını vermek tabi ki mümkündür ancak sağlıklı olduğu tartışmalıdır. O halde bir haftada 2-3 kilo vermek için alınan kalorilerin ne kadarını kısıtlamak gerekir. Bir kilo vücut yağı 3500 kaloriye eşittir. Haftada bir kilo vermek için 3500 kaloriyi gözden çıkarıyorsak basit bir hesapla günlük 500 kaloriyi kısıtlamamız gerekir. 500 kalori ise 100 gram ceviz, 100 gram yağlı peynir, 100 gram tatlı bisküviye eşittir.

Bundan sonraki konu kaç kiloyu vermek istediğini bilmek ve günlük tüketimden hangilerini çıkararak bu 500 kaloriyi azaltacagını bulmaktır. Bu metodla en sağlıklı şekilde kilo vermek mümkündür.Kaç Kaloriden Vazgeçmeliyim? için 1 yorum yapılmış

nabersinizzz

22 Ağustos 2012, 3:00 pm

kilo vermek istiyorsaniz ac ken bir sey atistirin kilo aldirmayacak seyler mesela salatalik gibi ve 20 dakika bekleyin sonra tok oldugununuz hissedeceksiniz kapisss

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa