Sağlıklı ve düzenli olarak kahvaltı yapmak fazla kiloları vermek için vücudumuza yardımcı olmaktadır.

Kahvaltı etmek bütün gece aç kaldıktan sonra açlığımızı giderir ve tokluk hissi sağlayarak fazla yememize engel olur. İnsanlar genellikle kahvaltıyı atladıklarında kendilerini kurt gibi aç hisseder ve önüne ne gelirse yemeye başlar. Aşırı açken ne yediğini de pek dikkate almaz. Marketten aldığı bir şeker ya da pastanenin önünden geçerken bir tatlı alıp yeme güdüsüne nadiren karşı koyabilir. Bu tip yiyecekler ise vücudun insüline yanıtını arttırarak yağların depolanmasını sağlar.

Düzenli olarak kahvaltı eden kişiler daha sağlıklı beslenme eğilimindedir. Ayrıca kahvaltı gün içinde özellikle zihinsel fonksiyonların doğru olarak yerine gelmesini sağlar. Kahvaltı edenler büyük ölçüde unutkanlık, konsantrasyon sorunları yaşamayacaklardır. Kahvaltıyı atlayan birinde doğal olarak sağlıksız beslenme eğilimi oluşur.

Kahvaltı gün için gerekli enerjiyi sağlar, zihinsel fonksiyonların yanısıra fiziksel faaliyetleri de arttırır. Sağlıklı bir kahvaltı boşa yemek değil tüm gece oluşan bir açlıktan sonra yakıt ikmalidir. Vücut glikoz depolarını tekrar doldurur.

Malesef pek çok kişi kahvaltıyı atlamaktadır. Kahvaltıyı atlamayı bir zayıflama yöntemi olarak görenler bu şekilde daha fazla kilo alınacağını bilmelidir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa