Zayıflamak ya da formunu korumak isteyenler bir rejim yapmasa bile aldıkları toplam kaloriye dikkat ederler. Herkes tarafından sevilen, lezzetli olduğu düşünülen yiyeceklerin kalorileri genelde çok yüksektir. Kalorilerle dolu bu yiyeceklere karşı koymak ise çok zordur. Sadece yemekleri yerken değil, yaparken de kalorileri azaltacak önlemlerle formunuzu koruyabilirsiniz.

* Mutfaktayken mümkün olan heryerde şeker yerine diyet tatlandırıcıları kullanın.

* Beyaz un yerine kepekli un ya da edinebildiğiniz takdirde peyniraltısuyu tozu kullanın. Kalorileri yarıyarıya düşürmüş olursunuz.

* Hangi yağın sağlıklı ve düşük kalorili olduğunu hesaplamak yerine yapışmaz yüzeyli pişirme kapları kullanın. Yağ kullanılmasının şart olduğu durumlarda spreyli yağ kabı ya da fırça yardımı ile az bir miktar yağ ile tüm tencere/tava vb. yağlanabilmektedir.

* Yağ dolu kremalar yerine yağsız süt kullanın.

* Ağır yağlı, şekerli soslar yerine doğal olarak aromalı olan limon, taze otlar gibi çeşniler kullanın.

* Pişirmek için seçilen tarifin az yağ, az şeker ve az kalorili olmasına dikkat edin. İçine eklenmesi gereken tüm malzemelerin düşük kalorili alternatiflerini araştırın. Örneğin kırmızı et tavuk etinden daha çok kalori içerir, aynı şekilde derisi üzerindeki tavuk, derisi alınmış tavuğa göre daha fazla kalori içerir.

* Besinleri yağda kızartmak yerine buharda, fırında, ızgarada, haşlayarak ya da mikrodalgada pişirerek hazırlayın.

* Hazır olarak satılan et ve tabuk bulyonları düşük kalorili lezzetler yaratmak için oldukça uygundur. Besinleri bulyonla hazırlanmış suda haşlayarak hem düşük kalorili hem lezzetli tarifler elde edebilirsiniz.

* Nişasta içeren besinleri birbiri yerine alternatif olarak kullanın. Patates püresini karnıbaharla, çorba içindeki hamurları kabaklarla değiştirin. Olasılıklar sınırsızdır.

* Yemekleri pişirmeye başlarken önce sebze ve benzerlerini tencereye koyup yağı sonradan ekleyin. Böylece emilebilir yağ miktarı azalacaktır.

Yukarıdaki öneriler gibi pek çok püf noktasını siz yaratabilir, pişirdiğiniz yemeklerin mümkün olan en az kalori ile tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa